DÜNYA

ALMANYA NORMALE DÖNÜYOR!

”AB İÇİN VAROLUŞ SINAVI”

ALMANYA’DA SALGIN ÖNLEMLERİ 19 NİSAN’A DEK SÜRECEK

Almanya Başbakanı Angela Merkel :

”AB Koronavirüs nedeniyle tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya. Almanya’daki salgın önlemleri 19 Nisan’a kadar sürecek..

Öncelikle Çin’den bütün dünyaya yayılan pandemiden dersler çıkardık ve bunun sonucu olarak Almanya’nın ihtiyacı olan tıbbi koruyucu giysilerin bir bölümünü kendimizin üretmesi gerektiğini düşünüyoruz..

Aynı zamanda Avrupa’daki diğer ülkelerle de bu konuda müzakere edilecek. Avrupa çapında çözüm önerilerine açığız..

Her halükarda bunu yapacak yetenekte olmalıyız..

Tıbbi maske ihtiyacının karşılanması konusu…Bu konuda epey ilerleme kaydedildi ancak hedeflenen rakama henüz ulaşılamadı..

Hastanelerin, hekimlerin, yaşlıların kaldığı bakımevlerinin ve engellilerin kaldığı yurtların ihtiyacı olan maskelerin gerektiği kadar dağıtımının yapılabilmesi için canla başla çalışıyoruz.”

SARS-CoV-2 salgınının bütün dünyada hızla yayılması ve çok sayıda can kaybına neden olması üzerine son haftalarda dünya piyasasında tıbbi koruyucu malzemeler konusunda ülkeler arasında sık sık sorunlar yaşandığı görülmüş, bazı ülkelerin ısmarladıkları malzemelerin başka ülkeler tarafından daha yüksek fiyatla satın alındığı ortaya çıkmıştı.

‘AB İÇİN VAROLUŞ SINAVI’

Almanya Başbakanı Merkel:

”Koronavirüs pandemisi karşı karşıya kalınan en büyük tarihi krizlerden biri..

İçinde bulunulan salgın Avrupa Birliği’nin karşı karşıya olduğu ‘en büyük varoluş sınavı’..

Pandemi bütün ülkeleri aynı biçimde vuran ‘simetrik bir şok’ olduğunu söyleyebilirim..

Avrupa’nın bu krizden güçlenerek çıkmasının hem Almanya’nın hem de diğer Birlik üyesi ülkelerin yararına olacağını da belirtmeliyim..

Almanya’nın durumunun iyi olması Avrupa’nın durumunun iyi olmasına bağlı. Avrupa Birliği‘ni Koronavirüse karşı birlikte savunmaya davet ediyorum.”

ÖNLEMLER KADEMELİ OLARAK KALDIRILACAK’

Almanya Başbakanı Merkel:

”Almanya’da Koronavirüs salgınıyla mücadelede alınan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamalarının ne zaman sona ereceğine dair..

İnsan sağlığı herşeyden önce geliyor. Kimileri önlemlere hızla son verilmesi ve normal hayata bir an önce geri dönüş talep ediyor, bunu anlayışla karşılıyorum, çünkü mevcut uygulamanın şimdiye kadar benzeri görülmemiş temel kısıtlamalar içerdiğini söyleyebilirim..

Tedbirlerin erken sonlandırılması halinde can kayıpları yaşanabileceğine işaret etmek isterim..

Kısıtlamalardan kademeli bir çıkış olacak..

Kesin bir tarih vermemekle birlikte Almanya’daki pek çok eyalette Paskalya tatili bitişi olan 19 Nisan’a kadar sokağa çıkma kısıtlamaları kesinlikle devam edecek..

Alınan önlemlere ve kısıtlamalara halkın büyük kısmı uyuyor. Bu sayede virüsün yayılma hızı zayıflatıldı ancak bu gelişmeyle birlikte başka parametreler ortaya çıktı..

Vatandaşlardan sabırlı olmalarını talep ediyorum..

Hekimler, virologlar, sosyologlar, psikologlar gibi uzmanlarla devamlı görüşülüyor ve onların tavsiyeleri doğrultusunda yol haritası çizmeye çalışıyoruz.”

‘ALMANYA ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK’

Almanya Başbakanı Angela Merkel:

”Her ülke kendi özel koşullarına göre ulusal bazda önemler alıyor, ancak bu küresel bir pandemi. Sağlık alanındaki zor durum atlatıldıktan sonra ekonominin canlandırılması için yeni paketlerin hayata geçirilmesi gerekiyor. Öncelik AB çapında krizde olan ülkelere maddi destek ve ekonomileri canlandırma programları olacak. Almanya da bu konuda üzerine düşeni yapaca.”

İLGİLİ HABER

t24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top