SAĞLIK

‘TÜRKİYE’NİN YÖNETİCİLERİ KORONAVİRÜSÜ HAFİFE ALDI!’

’60 YAŞ ALTI ÖLÜMLERİN ORANI KORKUTUYOR’

KORONAVİRÜSÜN ORTADOĞU’YA ETKİLERİ

Le Beck danışmanlık şirketinin hazırladığı rapor:

”Türkiye de krizi aktarma yöntemiyle virüse karşı alınacak önlemlerin etkinliğini azaltacak ‘sahte bir güven duygusu’ oluşturuldu..

Türkiye ‘test ve yatak kapasitesi olarak Ortadoğu’nun liderleri arasında yer aldı.”

“Koronavirüsün Ortadoğu’ya Etkileri” başlıklı rapor

”Türkiye, Mısır ve İsrail ‘yüksek riskli’ ülkeler arasında. Türkiye başlangıçta virüsü hafife aldı. Krizi aktarma yönteminde hata yapılarak virüse karşı alınacak önlemlerin etkinliğini azaltacak ‘sahte bir güven duygusu oluşturuldu.”

Türkiye’nin de nisan başına kadar geçirdiği sürecin “yüksek riskli” olarak değerlendirildiği raporda, Katar ve Suudi Arabistan ise raporda “orta riskli ülkeler” olarak kaydedildi.

SAHTE GÜVEN OLUŞTU

Le Beck raporu:

”Salgın başlangıçta hafife alındı. Salgının kontrolünü yitiren ülkelerin günlük yeni vaka ortalaması yüzde 33 üzerinde..

Türkiye, Güney Kore örneği gibi test kapasitesini artırarak baskıcı tedbirlerden kaçınmaya çalıştığı, böylece ekonomisini dengede tutmayı amaçladığı görülmekte.”

Raporda:

Irak’ın“en yüksek riskli” ülke olarak yer aldığı görüldü. Irak’ın, İran’la olan sınır kapısının geç kapatılmasının, hastalığın yayılmasında büyük bir etkisi olduğu vurgulanan raporda, ülkedeki siyasi kargaşanın ve test kapasitesindeki yetersizliğin, açıklanan hasta sayısının doğruluğuna etki edebileceği kaydedildi.

Raporda, hastalığın tedavi sürecine de ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

Virüse karşı “çıkış noktasının” bir aşı geliştirmek olabileceği ve aşının bulunmasının 12-18 ay sürebileceği belirtildi. Ayrıca virüsün hava sıcaklığından da etkilenebileceği aktarılan raporda, kesin olarak kanıtlanamasa da virüsün hava sıcaklıkları arttığında etkisinin azabileceğine dikkat çekildi. 

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ’NDEN UYARI

Türkiye’de koronavirüse bağlı 60 yaş altı ölümlerin oranı korkutuyor

Dünyaya kâbusu yaşatan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin oranı dikkat çekti.

Türkiye’de 60 yaş altı ölümlerin, 3 Nisan itibarıyla Avrupa ortalamasından 4 kat, dünya ortalamasından ise 9 kat fazla olması endişeleri artırdı.

DSÖ de 60 yaş altı ölümler konusunda peş peşe uyarılara devam ediyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 3 Nisan’da Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Türkiye’deki Kovid-19 vakalarıyla ilgili detaylı bir açıklama yapmıştı.

Bakan Koca 3 Nisan tarihine kadar hayatını kaybeden 425 kişinin yüzde 78,7’sini 60 yaş üstünde olduğunu açıklamıştı.

Türkiye’de Kovid-19 kaynaklı 60 yaş altı ölüm oranı yüzde 21.3 olarak ilk kez açıklanırken oranın yüksekliği dikkat çekti.

AVRUPA’NIN 4, DÜNYANIN 9 KATI

Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa ofisinden 2 Nisan’da yapılan açıklamada kıtada ölenlerin yüzde 95’inin 60 yaş üzerinde olduğunu duyurmuştu.

DSÖ Avrupa istatistiklerine göre Türkiye’de 60 yaş altı ölümler ortalamanın 4 katından fazla seyrediyor.

Bunların yanı sıra tüm dünyada ise 60 yaş altı ölümler Türkiye ile kıyasladığında tablo daha da endişe verici hale geliyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı 2.3 olarak hesaplanırken bu oran Türkiye’nin 9’da 1’ine denk geliyor.

PEŞ PEŞE UYARILAR

Dünya Sağlık Örgütü ise Kovid-19 sadece yaşlıları etkiliyor algısına karşılık harekete geçti.

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus:

”Bugün gençlere bir mesajım var. Siz yenilmez değilsiniz. Virüs haftalarca hastanede yatmanıza neden olabilir, hatta ölümünüze yol açabilir.”

GENÇLER DİKKAT

Gençlere uyarılarını sürdürenDünya Sağlık Örgütü’nün, Yeni Görülen Hastalıklar Bölüm Başkanı Maria Van Kerkhove:

”Bazı ülkelerde 30’larındaki, 40’larındaki ve 50’lerindeki insanların daha çok oranlarda yoğun bakımda olduğunu ve öldüğünü görüyoruz. Eğer hastaneye gitmeye gerektirecek kadar hasta olmasanız da, zatürre gibi hastalıklara çevirebilir..

Bütün genç hastaların sağlık sorunu yok. İtalya’da 50 yaşın altında olup da yoğun bakımda olanların oranı yüzde 10 ile 15, Güney Kore’de ise her 6 ölümden 1’i 60 yaşın altındaki bir birey oluyor.”

TÜRKİYE’DE SON DURUM

Türkiye’de ilk Kovid-19 vakasının ortaya çıkmasının ardından 26 gün geçti. Dün 76 kişinin vefat etmesiyle 11 Mart’tan bu yana ölü sayısı 502’ye çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yapılan test sayısını 161 bin 380, vaka sayısını 23 bin 934 olarak açıkladı. Koca’nın paylaştığı verilere göre yoğun bakımdaki hasta sayısı 1311, entübe hasta sayısı 909, iyileşen vaka sayısı ise 786 oldu.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – Sarp Sağkal

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top