GÜNDEM

YARBAY ALKAN, ‘ŞEHİTLERİN HESABINI İKTİDAR VERMELİ!’

‘KRAL ÇIPLAK’

‘HANGİ SUÇU İŞLEDİM?”

KHK’yle ordudan atılan Yarbay Mehmet Alkan:

”Kardeşimin cenaze töreninde Erdoğan’ın çelengine şiddet uygulayan iki genç tutuklandı. Ben şehit kardeşi değil miydim? Benim buna hakkım yok muydu? Hangi suçu işledim?”


Yüzbaşı Ali Alkan’ın KHK’yla ordudan atılan ağabeyi Yarbay Mehmet Alkan

Hakkari’de 4 yıl önce hayatını kaybeden Yüzbaşı Ali Alkan’ın ağabeyi Mehmet Alkan, Ankara Çubuk’taki CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı hakkında konuştu.

Mehmet Alkan:

”Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırının kabul edilebilir bir tarafı yok. Şehitlerin hesabının sorulması gereken ve o hesabı vermesi gereken ancak ve ancak iktidardır..

Yapılan saldırı, kişilerin yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik bir eylem ve kabul edilemez. Bireylerin, düşünce ve fikir özgürlüğünün yansıması olarak gösteri ve protesto hakkını yasal sınırlar içinde kullanması elbette olağan bir durumdur. Ancak burada barışçıl ve şiddet içermeyen bir protesto değil tamamen şiddet içerikli eylemler söz konusudur. Dolayısıyla olayın basit bir protesto olarak değerlendirilmesi mümkün değildir. Kalkan yumruklar, sopalar, araçlara atılan taşlar kişilerin yaşam ve vücut bütünlüğüne yönelik açıkça suç oluşturan eylemlerdir kabul edilebilir bir tarafı yoktur.”

‘İktidarın kendi sorumluluğunu başkalarına atma ve hedef şaşırtma gayretinde.’

Alkan:

”Diyorlar ki muhalefet terörü destekliyor. Yahu muhalefetin elinde nasıl bir imkân ve yetenek var ki böyle bir şeyi yapsın, yapabilsin. Kaldı ki teröre ve teröriste destek olmak bana göre vatana ihanettir ve ceza kanununa göre suçtur. O halde muhalefetten bu desteği yapanlar kimlerse haklarında adli işlem yapılması gerekir, yapılmıyorsa yetkililer görevini yapmıyor demektir..

Bu söylem iktidarın kendi sorumluluğunu başkalarına atma ve hedef şaşırtmasından başka bir şey değildir. Şehitlerin hesabının sorulması gereken ve o hesabı vermesi gereken ancak ve ancak iktidardır.”

‘Çelenge şiddete tutuklama var ama ana muhalefete saldırıya tutuklama yoktur.’

Şırnak’ın Beytuşşebab ilçesinde terör örgütü PKK mensuplarıyla girdiği çatışmada şehit düşen Jandarma Yüzbaşı Ali Alkan’ın memleketi Osmaniye’de düzenlenen cenaze töreninde gerginlik yaşandı.

”Öğrendiğim kadarıyla Ankara’daki saldırıda bulunan kişiler şehit yakını değildir. Şehit yakını ise de tepkilerini muhalefete değil iktidara yöneltmeleri gerekir. Ve şehit yakınıysa da bu tepkisini ‘saldırı’ olarak değil ‘düşünce ve fikir açıklaması’ olarak yapması gerekir. Bakınız benim kardeşim Yüzbaşı Ali Alkan, çözüm süreci sırasındaki yanlış politikalar yüzünden 22 Ağustos 2015 tarihinde şehit olduğunda ben bunun hesabını düşünce açıklaması yoluyla sordum. Hiçbir kişiye karşı ne ben ne de başkası şiddet eylemine girmedi. Ancak bugünkü durumla ilgili olarak ilginç bir nokta belirtmek isterim ki o törende Erdoğan’ın çelengine şiddet uygulayan iki genç tutuklandı. Görüyorsunuz işte çelenge şiddete tutuklama var ama ana muhalefete saldırıya tutuklama yoktur.”

‘Kral Çıplak!’

Şehit Yüzbaşı Ali Alkan’ın kendisi gibi Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan ağabeyi Yarbay Mehmet  Alkan:

”Ben bu düşünce açıklamamdan dolayı, görevdeyken disiplin cezası aldığım gibi daha sonra tam da 22 Ağustos 2016 tarihinde yani Ali’nin birinci yılında imzalanan bir kararla ‘terörist’ olarak ihraç edildim ve halen terörist olarak, olmayan eylemlerle, yargılanıyorum. Ben şehit kardeşi değil miydim? Benim ki patlama değil miydi? Benim buna hakkım yok muydu? Sonra ben ne yaptım, kime şiddet uyguladım kime hakaret ettim, hangi suçu işledim? Sadece ve sadece doğruları söyledim, ‘kral çıplak’ dedim ve halen dediğimin arkasındayım”’


Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: