İNGİLTERE

HASTALIĞI NASIL YENDİLER?

İngiltere’de koronavirüs yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bine yaklaştı; diğer yandan virüse maruz kalan çok sayıda kişi ise iyileşti.

Jessie Clark
Jessie Clark

Kimileri çok hafif belirtilerle hastalığı atlatırken kimileri için süreç çok daha zor geçiyor.

Covid-19 hastalığına yakalandıktan sonra hastaneye kaldırılan üç kişi farklı evrelerden geçseler de şu an evlerinde izolasyon altında iyileşiyorlar.

“KENDİM VE BEBEĞİM İÇİN”

Karen Mannering with her husband.
Karen Mannering

Kent şehrinden 39 yaşında. Koronavirüse yakalandığında dördüncü çocuğuna altı aylık hamileydi.

Karen Mannering:

”Mart ayının ortasından itibaren sürekli bir öksürük ve ateşle mücadele etsem de hastane çalışanları beni getirmekten kaçınıyordu. Ancak hastalığımın 11’inci günü bu durum değişti..

999’u aradım ve nefes alışverişim o kadar kötü duyuldu ki ambulans birkaç dakika içinde evimize geldi. O kadar az bir şekilde hava ciğerlerime gidiyordu ki bana hemen oksijen bağladılar..

Covid-19 teşhisi kondu. İki ciğerimde de zatürre tespit edildi..

Bir hastane odasında bir hafta boyunca izole edildim..

Kimsenin beni gelip görmesine izin verilmiyordu. Çok yalnız ve karanlık zamanlardı. İki ya da üç gün boyunca yatağa bağlı kaldım. Tuvalete bile gidemiyordum. Eğer çarşafları değiştirmeleri gerekirse beni çeviriyorlardı..

Nefes almakta zorlandığım zaman yardım çağırmak için bir düğmeye basıyordum; sonra da sağlık çalışanlarının koruyucu giysilerini giyerek bana yardıma gelmelerini bekliyordum. Ailemin beni sakinleştirmesi için sürekli telefondaydım. Ölmekten korkuyordum ve ailem kendilerini en kötüsüne hazırladıklarını söylüyordu. Her bir nefes için savaşıyordum; hem kendi hayatım hem de bebeğimin hayatı için..

Hastaneden çıktıktan sonra yüzüme vuran temiz havayı unutamam..

Şimdi ailemin diğer üyelerinden uzakta bir odada karantina altında, gün geçtikçe daha da güçleniyorum. Ancak aylarca sürebilecek kuru bir öksürükten muzdaribim.”

‘TEK İSTEĞİM BİRİ BANA YARDIM ETSİN’

Jessie Clark
Jessie Clark

Sheffield şehrinde yaşıyor. 26 yaşında. Beş yıl önce bir böbrek hastalığı geçirdi ve bir böbreği alındı.

Jessie Clark:

”Bu virüse yakalandığım takdire zorluk çekebileceğimi tahmin ediyordum..

Öksürmeye ve nefessiz kalmaya başladığımda korktum; birkaç gün içinde yürümekte bile zorlanıyordum..

Nefes almakta zorluk çekmeye başladığımda hastaneye kaldırıldım. Bütün vücudum dayak yemişim gibi ağrıyordu..

Nişanlım beni acile götürdü..

Yalnız kalkmaktan çok korkuyordum ancak bir yandan da birinin bana yardım etmesini o kadar çok istiyordum ki. Yüzüme yeşil bir maske, burnuma da garip bir kablo takıldı. Sadece Covid-19 hastalarının kaldığı bir birime götürüldüm; sosyal mesafeye uyuluyordu..

Covid-19 testi yapılmadı ancak doktorum büyük ihtimalle virüsü kaptığımı söyledi. Daha önce hiç nefes sorunu yaşamamıştım. Bir an nefesim mi kesilecek yoksa yaşadığım virüsten ötürü bu durum normal mi bilememek korkutucuydu..

Beş gün sonra hastaneden taburcu edildim. Ancak halen yürümekte zorluk çekiyor ve günde 18 saat uyuyordum. Halen öksürsem de daha rahat nefes alıyorum.”

‘KARANLIK BİR YERDEN TEK BİR NEFES UZAKTAYIM’

Stewart Boyle in hospital.
Stewart Boyle

64 yaşında. Koronavirüsü birkaç hafta önceki koro çalışmalarından birinden aldığına emin.

Stewart Boyle:

”Her ne kadar sosyal mesafe kurallarına uysak da birkaç gün içinde çok sayıda kişide grip benzeri belirtiler ortaya çıktı. Sağlığım 10 gün içinde kötüleşmeye başladı..

İlk başlarda hafifti. Ancak bir süre sonra merdivenleri çıkarken yaşlı bir adam gibi tıslamaya başladım. Sonra da hiç egzersiz yapamaz oldum. Virüs akciğerlerime saldırıyordu ve geri savaşacak gücüm yoktu..

Ailem 111’i aradı ve hastaneye kaldırıldım..

Bir film gibiydi. Tekerlekli sandalye ile kırmızı bir bölgeye alındım ve birçok test yapıldı. Koronavirüsü kaptığımı düşündükleri için oksijen bağladılar. Bazı anlar karanlık bir yerden sadece birkaç nefes uzaktaydım; belki de zamanım geldi diye düşündüm. Ancak yaşamak istedim..

Ciğerlerime verilen oksijen hastalığa karşı savaşmam için güç verdi. Hastane çalışanları inanılmazdı; ancak ellerinden gelen tek şey senin virüse karşı savaşmanı sağlamak. Herhangi bir aşı ya da sihirli bir formül yok; sizin kendi direnciniz sizi kurtarıyor..

Cumartesi günü hastaneden çıktım. Şimdi evde bol bol su içerek iyileşmeye çalışıyorum.”

Korosu ise Zoom üzerinden Stewart’a özel şarkı söyleyerek destek olmaya çalışıyor.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: