'O HATTAKİ OTOBÜSE İLK KEZ BİNMİŞLER'

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU’NA YÖNELİK ALEYHTE ORGANİZASYON…

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun:

”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmmaoğlu’nu yıpratmaya yönelik bir organizasyondan bahsedebiliriz..

Sosyal medyada paylaşılan, İBB otobüslerine çok sayıda kişinin alındığına yönelik mesajlar..

Bugün önce troll hesapların sonra da bazı basın organlarının paylaştığı ‘dolu otobüs’ fotoğraflarındaki olağanüstü durumu yakından araştırdık.”

BELEDİYE ŞÖFÖRLERİ OLAYI ANLATTI

Konuyla ilgili söz konusu otobüsü kullanan belediye şoförü Ahmet Tiryaki ve Ertuğrul Arslan yaşananları anlattı. Şoförler, sabaha karşı o saatte anormal bir kalabalığın olduğuna vurgu yaptı.

Murat Ongun:

”Uyarlara rağmen belli otobüslere fazla sayıda kişi binip fotoğraf çekildi, sonra da sosyal medyada kampanya yapıldı..

Otobüslerin gün gün yolcu sayıları ortada..

Değerli İstanbul halkının bunun gibi çok sayıda iftira ve karalama kampanyalarına itibar etmemelerini rica ederiz.”

MURAT ONGUN’UN AÇIKLAMASI

“Değerli İstanbullular

Lütfen dikkatle okuyun ve paylaşın. Bu, İBB başkanı Ekrem İmamoğlu’na yönelik organize kötülüğün fotoğrafıdır. Bugün önce troll hesapların sonra da bazı basın organlarının paylaştığı “dolu otobüs” fotoğraflarındaki olağanüstü durumu yakından araştırdık.

30 duraklı 62 No’lu Kağıthane-Kabataş Hattımıza

15 Mart Pazar günü toplamda 41 yolcu

22 Mart Pazar günü toplamda 1 yolcu

29 Mart Pazar günü toplamda 71 yolcu, sabah 06.00’da Fazilet Durağı’ndan şoförün uyarısına rağmen araca bir anda 47 yolcu binmiştir.

72 duraklı 146 No’lu Boğazköy-Bakırköy Hattımıza ise

15 Mart Pazar günü toplam 51 yolcu

22 Mart Pazar günü toplam 31 yolcu

29 Mart Pazar günü toplam 65 yolcu, sabah 06.15’de ise sadece iki duraktan 41 kişi şoförün uyarılarına rağmen binmiştir.

Senaryo şöyle gerçekleşiyor, salgının hızla yayılmasıyla, tüm toplu taşıma kullanımının %90 oranında düştüğü bir zamanda, pazar sabahı daha önce hiç yaşanmamış bir hareketlilik yaşanıyor. Pazar 06:00’da birkaç duraktan, yapılan uyarılara rağmen kasten toplu binişler gerçekleşiyor

Sonra da çekilen kalabalık otobüs fotoğrafı Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu’na yönelik devamlı hakaret dolu paylaşımlar yapan bir hesap aracılığıyla troll hesaplarla yaygınlaştırılıyor.

Salgına karşı hep birlikte mücadele ederken, sırf İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nu karalamak için yapılan bu organize kötülüğü şiddetle kınıyoruz. Bu işin arkasında olan ve işe dahil olan herkesle delil toplama süreçlerinin ardından yargı önünde hesaplaşacağız.

Değerli İstanbul halkının bunun gibi çok sayıda iftira ve karalama kampanyalarına itibar etmemelerini rica ederiz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

MURAT ONGUN’UN SOSYAL MEDYA MESAJLARI

KİM BU “ORGANİZE KÖTÜLÜK” EKİBİ

Murat Ongun’un “organize kötülük” diyerek paylaştığı isimler arasından Mücahit Birinci yer aldı.

Mücahit Birinci, gerçek adı Niyazi Birinci olan, Atatürk’e hakaretler eden Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu’nun oğlu.

BU OLAY MÜCAHİT BİRİNCİ’NİN İLK PROVOKASYONU DEĞİL..

İstanbul’un en büyük kent parklarından bir tanesi 2017 yılında, 19 Mayıs’ta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla Beylikdüzü’nde açılmıştı. Yaşam Vadisi’nin açılışında, heykeltıraş Azmi Sekban tarafından, KKTC’nin kuruluş öyküsü de canlandırılmıştı. 7 metre genişliğinde, 4 metre uzunluğunda devasa bir anıtta yer alan 50 cm’lik bir rölyefi, sanki parkta Makarios heykeli açılmış gibi sosyal medyada paylaşılmıştı.

O paylaşımları başlatan kişi, dönemin Beylikdüzü AKP Meclis üyesi Mücahit Birinci idi.

MÜCAHİT BİRİNCİ’NİN MESAJI

İBB SON NOKTAYI KOYDU

O hattaki otobüse ilk kez binmişler

İBB, 29 Mart Pazar sabahı Kağıthane-Kabataş seferini yapan 62 no’lu ve B-1530 numaralı otobüste yaşanan olayla ilgili kamuoyundaki farklı yorumları ve kafa karışıklığını gidermek amacıyla, dijital verilerini paylaşma kararı aldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 29 Mart Pazar günü sabah 06:00’da Kağıthane-Gültepe-Kabataş hattında yaşanan sıra dışı yoğunluğu araştırmaya devam ediyor.

İBB, dijital verilerini paylaşma kararı aldı.

İBB , fotoğrafı çeken ve sosyal medyada paylaşan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

VERİLERLE ORTAYA ÇIKTI

“Dijital bir kimlik” olarak nitelendirilen, değiştirilemeyen ve silinemeyen elektronik bilet İstanbulkart verileri de yoğunluğun sıra dışı olduğunu belirledi.

Bir bankanın, dünyanın hangi noktasında ve hangi zaman diliminde olursa olsun, yapılan tek kuruş harcamayı kredi kartından izleyebildiği gibi, İBB İştiraki BELBİM de kendi ürünü İstanbulkart’ı kullanan İstanbulluların her yolculuğunu anında görebilmekte. Söz konusu veriler, İBB’nin daha önce yaptığı tespitleri doğruladı.

BELBİM’in tespitine göre, o Pazar sabahı B-1530 numaralı otobüse binen yolcuların yüzde 26’sı, rutin olarak bu hattı kullanmayanlardan oluştu (yılbaşından bu yana 5 kez ve 5’ten az). Yüzde 18,6’sı ise Pazar günü bu hatta ilk kez bindi.

Yine BELBİM’in tespitine göre, söz konusu hatta o Pazar günü diğer saatlerde yüzde 56 yolcu azalması olduğu halde, söz konusu seferde yüzde 19 artış tespit edildi.

EN YOĞUN SAATTEN BİLE DAHA YOĞUN

BELBİM’in dijital veriler üzerinden yaptığı tespitlere göre, daha önce kamuoyu ile videosu da paylaşılan B-1530 kapı numaralı otobüsün, 29 Mart 2020 Pazar günü 06-07 saatleri içindeki seferi ile ilgili şu bulgulara ulaşıldı:

1- 29 Mart Pazar sabahı B-1530 kapı numaralı otobüsün, tüm sabah saatleri seferlerinde bir önceki haftaya göre yüzde 56 yolcu azalması yaşanmışken, o sabah saat 06-07 arası tam aksine yüzde 19,72 yolcu artışı gözlemlendi.

2- Bu hatta, 29 Mart günü 07-12 saatler arasında saat bazında ortalama 41 yolcu taşınmışken, aynı gün 06-07 arasında 85 yolcu taşındı.

3- Önceki haftalarda Pazar günleri, 06-07 saatleri, yoğun saat olarak en az yoğun 16. ve 17. sıradayken, 29 Mart tarihinde 3. sıraya yükseldiği görüldü.

4- Bu seferdeki yolculardan, yüzde 26’sının rutin olarak bu hattı kullanan yolcu olmadığı (yılbaşından bu yana 5 kez ve 5’ten az ), yüzde 18,6’sının da Pazar günü ilk kez kullandığı tespit edildi.

GÜVENLİKLİ BİR SİSTEM

İstanbullulara günlük ulaşım ve temel ihtiyaç harcamalarını ödemeleri noktasında hizmet veren elektronik “Ücret Ödeme Sistemi”nin teknolojik altyapısı, dışarıdan müdahalelere kapalı, veri saklanması da üst düzeyde güvenlikli bir sistem olarak biliniyor.

“Dijital bir kimlik” olarak nitelendirilen, uluslararası standartlara uygun olarak üretilen İstanbulkart, kişiye özel olarak veriliyor. Kartı kullanan yolcunun seyahat ve harcama bilgileri anlık takip edilebiliyor, güvenle muhafaza ediliyor, değiştirilemiyor ve silinemiyor.

Odatv.com

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: