ASELSAN ÇALIŞANINDA KORONAVİRÜS TESBİT EDİLDİ

ROKETSAN

Roketsan yönetimi iki haftadır idari izinli saydığı risk grubundaki çalışanlarının idari izinlerini iptal etti.

Risk grubunda olan çalışanlar, yıllık izinlerini kullanmaya ya da ücretsiz izin almaya zorlanıyor.

Roketsan yönetimi iki haftadır idari izinli saydığı risk grubundaki çalışanlarının idari izinlerini iptal etti. Böylece şirket, risk grubu çalışanlarına ücretsiz izni dayatmış oldu. Risk grubu dışındaki çalışanların ise salgının en başından beri risk altında mesai yapmak veya ücretsiz izin almak arasında tercih yapmaya zorlandığı biliniyor.

Çalışanlara yapılan yeni bilgilendirmeye göre iki haftadır idari izinde olan hamile, yasal süt izni kullanan ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dezavantajlı gruplar içerisinde bulunan çalışanların idari izinleri uzatılmadı. Böylece risk grubunda olan çalışanlar, yıllık izinlerini kullanmaya ya da ücretsiz izin almaya zorlanıyor.

Engelli Roketsan çalışanlarının da idari izinlerinin son bulduğu bildirildi.

Bu çalışanların 31 Mart tarihinden itibaren görev başı yapacakları veya yöneticilerinin onayı çerçevesinde yıllık izin kullanabilecekleri vurgulandı.

Ayrıca, Kovid-19 şüphesiyle izolasyon veya tedavi altına alınmış bir kimseyle temas şüphesi olan çalışanların en kısa sürede İşyeri Hekimliği‘ne durumu bildirmeleri istendi. Bu çalışanların yapılacak değerlendirme doğrultusunda belirlenecek şekilde izinli sayılacağı bildirilerek çalışanların karantina altına alınması durumunda, karantina günlerinin ücretsiz izin olarak değerlendirilmesinin önü açılmış oldu.

Roketsan yönetimi iki haftadır idari izinli saydığı risk grubundaki çalışanlarının idari izinlerini iptal etti. Risk grubunda olan çalışanlar, yıllık izinlerini kullanmaya ya da ücretsiz izin almaya zorlanıyor.

ASELSAN ÇALIŞANINDA KORONAVİRÜS TESBİT EDİLDİ

Yeni koronavirüs salgını yayılmaya devam ederken, Patronların Ensesindeyiz Ağı, Aselsan’da toplam 8100 kişinin 4 farklı kampüste salgın riskiyle çalıştırılmaya devam ettiğini duyurmuştu.

Aselsan’da çalışma alanlarının ofis için tasarlanmış yerler olmadığı, montaj hangarlarında 100-150 kişilik kapalı havalandırma sistemli penceresiz ortamda toplu halde çalışıldığına yer verdiğimiz haberde, riskli personellerin taleplerine yanıt verilmediği vurgusu yer almıştı.

Bazı projelerde ek mesailer uygulandığı da öğrenilirken, Aselsan Genel Müdürü Haluk Görgün, kurum çalışanlarına, kurumda görev yapan bir kişide koronavirüs vakası tespit edildiğini duyurdu.

Kurum çalışanlarına iletilen mailde, kurumda çalışan bir kişinin eşinde pozitif vaka görüldüğü, kendisine yapılan testten de pozitif sonucu çıktığı aktarıldı.

Görgün, bu vakanın dış temas kaynaklı ve şimdilik tek bir örnek olduğunu dile getirdi ve tespitin çalışanın izinde olduğu günde ortaya çıktığı ifade edildi.

Çalışanın izin döneminde bu vakanın tespit edilmesine karşın yakın çalışma arkadaşlarının da bu dönemde 14 günü tamamlamak üzere idari izinli olduğu belirtildi.

Mailde kurumun çalışma koşullarına değinilmezken, tüm önlemlerin alındığı öne sürüldü.

haber.sol.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: