GÜNDEM

İNFAZ DÜZENLEMESİNE İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ TBMM BAŞKANLIĞI’NA SUNULDU

YAKLAŞIK 90 BİN KİŞİ…

YAKLAŞIK 90 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK

AKP’li Cahit Özkan:

”Kadına şiddet, cinsel istismar, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve terör suçları kapsam dışında tutulacak.”

AKP ve MHP gruplarının ortak hazırladığı infaz düzenlemesine ilişkin kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklif cezaevlerindeki 90 bin kişiyi etkileyecek.

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan:

”İnfaz kanunu başta olmak üzere 11 kanunda değişiklik içeren 70 maddelik bir teklif hazırlandı. TBMM’ye sunulan teklife MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül de imza attı..

İnfaz indirimi teklifinden yaklaşık 45 bin kişi etkilendi, açık cezaevleriyle ilgili geçici düzenleme ile bu sayı 90 bine ulaşacak.”

Teklif ceza infaz kurumlarında geçirilecek süreleri yeniden belirliyor.

Cinsel suçlar, uyuşturucu, kasten adam öldürme, kadına şiddet ve terör suçları yine bu kapsamın dışında olmak üzere infaz süreleri yarı yarıya indiriliyor.

Açık cezaevleri için salgın nedeniyle geçici düzenleme yapılıyor.

Buna göre açık cezaevlerinde bulunanlar 2 ay boyunca cezalarını konutta çekebilecek, Adalet Bakanı bu süreyi iki kez uzatma hakkına sahip olacak.

Edirne yüksek güvenlikli cezaevi

‘TERÖR SUÇLARI KAPSAM DIŞINDA’

Cahit Özkan:

”11 farklı kanunda değişiklik içeren 70 maddelik kanun teklifimizi hazırladık. Cinsel şiddet, uyuşturucu, kadına şiddet, cinayet, terör suçları bunların dışına çıkarılmıştır. Terör suçları özellikle hiçbir ayrım gözetilmeksizin bu ayrım dışına alınmıştır. Covid-19’la birlikte cezaevi boyutlarıyla bir takım tedbirler alınması ortaya çıkmıştır.”

KALICI İNFAZ ORANI 1/2 OLDU

Cahit Özkan:

”Kalıcı infaz oranı 1/2 olarak düzenlenmiştir. Denetimli serbestlikte cezasızlık algısını ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Yapanın yaptığının yanında kaldığı algıyı ortadan kaldırıyoruz. Denetimli serbestlikte, hükmü olunan ceza ile orantılı ceza öngörülmektedir. Tefecilik suçunun cezasını artırmayı hedefliyoruz.”

DENETİMLİ SERBESTLİK SÜRESİ 3 YILA ÇIKTI

Cahit Özkan:

“1 Temmuz 2016’dan önce işlenen 2 yıllık denetimli serbestlik süresini 3 yıla çıkarıyoruz. 30 Mart 2020 tarihine çekiyoruz. Diğer düzenlemelerde, iyi hal incelemesi… İyi hal ile ilgili otomatik bir geçiş vardır. Getirilen bu düzenleme ile iyi hal otomatik sistemden çıkarılarak oluşturulan gözlem ve idare komisyonuna bırakılmıştır. Sadece cezaevinin içinde yapılan hatalar ve yanlışlarla ilgili değil, hastane ve adliyedeki durumları da dikkate alınacaktır.”

65 YAŞ ÜSTÜ VE KÜÇÜK ÇOCUKLU KADINLARA EV HAPSİ

Cahit Özkan:

“Kadınlar, çocuklar ve hastalar için de düzenlemeler öngörüyoruz. 65 yaşını dolduran, 0-6 yaş çocuğu bulunan kadınlar, kendisine bakamayacak durumda olan hastaların konutta infazını mümkün hale getiriyoruz. İnfaz hakimliğini getiriyoruz. Denetimli serbestlik, iyi hal infaz hakimliğine bırakılıyor.”

İKİ KEZ UZATMAK MÜMKÜN OLACAK

Cahit Özkan:

“Pandemiyle ilgili, açık cezaevine gelmiş cezası infaz edilen hükümlülerle ilgili cezalarının konutta çekmesinin önü açılıyor. Bunun Adalet Bakanı’yla 2 kez uzatılmasını öngörüyoruz. 2 aylık süreyi öngörüyoruz. Bu sürenin zaruret teşkil etmesiyle 2 kez uzatılmasını mümkün hale getiriyoruz..

Şu anda yaklaşık 45 bin kişi yararlanıyor. Ayrıca, salgın hastalık nedeniyle açık cezaevinden konutta cezaya geçecek olanlarla bu sayı yaklaşık 90 bine ulaşıyor. Teklifimizi sunduk, Adalet Komisyonu Başkanı’na gelecek ve çağrı yapılacak. Perşembe günü Adalet Komisyonu toplanarak bunu görüşmeye başlayacak. Gelecek hafta başı itibariyle Genel Kurul’da görüşmelere başlamış olacağız..

Covid-19’la ilgili salgın tehdidi olduğu için bu hususta siyasi yaklaşımlardan ziyade bilim kurulunun çalışmalarına bağlı olacak. Bu tehdit devam ettiği müddetçe Adalet Bakanı’mız bilim kurulunun risk analizi çerçevesinde bu kararı verecektir..

Bu geçici düzenleme bir izin düzenlemesidir. Şu anda açık cezaevinde hükmü infaz edilen hükümlülerin kurumsal infazı ve izinleri söz konusu. Bu düzenlemeyle açık cezaevinde var olan izinin kapsamını genişletiyoruz. Bu 2 ayda açık cezaevinde kalanlar izinli sayılacaklar. Adalet Bakanı’nın kararıyla 2 kez uzatılması da mümkün olacak.”

‘CEZA İNDİRİMİ SÖZ KONUSU DEĞİL’

Cahit Özkan:

“65 yaşını bitirmiş olanlarla ilgili zaten 6 aylık bu süreyi 1 yıla çıkarıyoruz. 70 yaşını geçenlerle ilgili 1 yıldı, 2 yıla çıkarıyoruz. Ayrıca 0-6 yaş grubu çocuğu olan hükümlülerin konutta infazını mümkün hale getiriyoruz. Yaşlı hastalarla ilgili kendilerine bakamayacak kadar hasta olanlar bu yasa kapsamında yararlanabiliyorlar. İstisna olan suçlar kapsam dışında olacak.

İnfaz düzenlemesi hükmün kesinleştiği andan itibaren cezaevleri ve denetimli serbestlik ve şartlı salıverilme dönemlerini kapsayan bir düzenlemedir. Ceza indirimi söz konusu değil. Ceza infaz sisteminin değişik aşamalarında düzenleme yapıyoruz. Hükümlü hukuka aykırı suç teşkil eden bir eylemde bulunursa bütün ceza kanununda belirtilen hükmü yatmak üzere cezaevine geri döneceklerdir.” 

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: