SAĞLIK

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ AÇIKLADI!

KOVİD – 19

KORONAVİRÜS HAVA İLE BULAŞIYOR MU?

Dünya Sağlık Örgütü:

”Kovid-19’un hava yoluyla bulaşmadığı, daha çok enfekte kişilerin öksürmesi, hapşırması veya konuşurken saçılan damlacıklar vasıtasıyla bulaştığı biliniyor..

Aynı zamanda virüsten korunmak adına diğer kişilerle 1 metrelik mesafeyi korumak, yüzeyleri sık sık dezenfekte etmek, el yıkamak ve göz, burun ve ağza dokunmamak konusunda uyarılarımızı tekrarlıyoruz.”

Dünya Sağlık Örgütü’nün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın metni ise şöyle:

“Kovid 19 hava yoluyla bulaşmaz.

#koronavirüs daha çok enfekte bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması sırasında saçılan damlacıklar yoluyla bulaşır.

Kendinizi korumak için:

– 1 mt mesafenizi koruyun

– Yüzeyleri sıklıkla dezenfekte edin

– yıkayın

– dokunmayın.”

İşte o mesaj: 

https://twitter.com/WHOTurkey/status/1244190123450908672?s=20

Damlacıkların havada kalamayacak kadar ağır olduğu ve hemen düştüğü bildirildi.

Maske kullananlar bunu yapmasın

MASKE KULLANANLAR BUNU YAPMASIN!

Birçoğumuzun corona virüsten korunmak için taktığı maskeler hakkında pek çok şeyi eksik biliyoruz. Maske kullananların mutlaka bilmesi gerekenleri Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Emine Sevgican açıklamıştı…

Virüse karşı 2 tür maske kullanılıyor

‘Virüse karşı 2 tür maske kullanılıyor’

Virüslere karşı kullanılan iki türlü maske olduğunu söyleyen Uzm.Dr. Sevgican, “Bunlardan bir tanesi sağlık çalışanlarının kullandığı filtreli maskeler ki bunlar sağlık çalışanlarının riskli hasta grupları ile ilgilendiği ve temas etmesi durumlarında kullanılan maskelerdir. Diğeri ise cerrahi maske olarak bilinir ve korunma oranı çok yüksek olmayan maskelerdir. Haliyle ikinci tür dediğimiz cerrahi maskeleri daha çok hastalık şüphesi taşıyan hatta virüsü kapmış olan hastalarda, hastalığı etrafa yaymaması için, çevresindeki insanları koruma amaçlı olarak kullanmalarını öneriyoruz” dedi.

Maskeye elle dokunmayın çünkü...

Maskeye elle dokunmayın çünkü…

Kullanılan maskenin uzun süre devamlı takılmasının daha tehlikeli hale geleceği konusunda uyaran Uzm.Dr. Sevgican, “Maskeleri devamlı çıkarıp takmak, elle temas etmek doğru değildir. Zamanla nemlenen ıslanan maskeler bir süre sonra daha sağlıksız olacaktır. Bu maskeleri gün boyu takıp çıkartmak, boynunuzun altında tutmak, cebinize koyup çıkartmak da doğru kullanım değil.

Nemlenen, ıslanan maskeyi bir daha kullanmayın

Nemlenen, ıslanan maskeyi bir daha kullanmayın!

Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maske tekrar kullanılmaz. Çünkü ıslanan, nemlenen maske, virüsler ve bakterilerin çoğalması için uygun hale gelir. Bu da sağlık açısından daha tehlikeli bir durum oluşturur” şeklinde konuştu.

Öksürürken, hapşırırken nasıl davranmalıyız

Öksürürken, hapşırırken nasıl davranmalıyız? 

Maskeyi hasta kişilerin başkasına virüs bulaştırmaması için önerdiklerini ifade eden Uzm. Dr. Sevgican, insanların hapşırırken, öksürürken bir mendile öksürmesi, koluna öksürmesi gibi etrafı koruyucu şekilde hareket etmesinin doğru olacağını, yüksek ateş, öksürük gibi virüsü kapmış olma olasılığı olan ve tetkikleri devam eden hastaların ise başkalarına virüs saçmamak için cerrahi maske takmasının uygun olacağını ifade etti.

Kullandıktan sonra yere atmayın

Kullandıktan sonra yere atmayın

Ayrıca toplum sağılığını korumak adına maskelerin kullanıldıktan sonra çevreye atılmaması gerektiğinin de altını çizen Dr. Sevgican, “Kendi sağlığımızla birlikte diğer insanların sağlığını korumak için buna bilhassa önem göstermemiz gerekiyor” diye konuştu.

İLGİLİ HABER

cumhuriyet.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: