GENEL

VIP CUMA NAMAZI!

”ALLAH KABUL ETSİN Mİ DİYECEĞİZ?”

İslam dünyasında ilk kez bir VIP namazı kılınmış oldu.

Göstermelik Cuma Namazı din literatürüne girmiş oldu…

VIP Cuma Namazı kılınırken benim aklıma (belki de ilahiyatçı kimliğimden dolayı) bu namaza benzer bir ritüel olarak sadece Miraç gecesi, yani Hz. Muhammed’in göklere yükseldiğine inanılan gecede tüm peygamberlerin yan yana kıldıkları ve imamlığını Hz. Muhammed’in yaptığı söylenen “Peygamberlere özel Miraç namazı” geldi. Fakat Miraç konusunda doğruluğu genel kabul görmeyen birçok meselede olduğu gibi bu rivayet de tartışmalıdır hatta doğru değildir.

CUMA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR, NE ZAMAN KILINMAZ

Cuma, cemaat, cami, cemevi, içtima veya dergi anlamında kullanılan mecmua…

Bu sözcüklerin hepsi; “Toplanılan, toplama, toplantı, derleyip toparlama, bir araya gelme/getirme vb” anlamlarını taşıyan birçok kavrama, “topladı” manasına gelen “Cemea” sözcüğü kaynaklık etmektedir.

Cuma namazı, öğle namazı vaktinde kılınan bir ibadettir.

Cuma namazı, samimi olarak bir araya gelme ritüelidir.

Cuma namazı halkın sınıfsızlığını haykıran bir toplantıdır. Halka açık olması gereken, sınıf farkını ortadan kaldıran ve resmi kurumlarca seçilip cemaat ayarlanmasına izin vermeyen Cuma namazı, İtalya Milano’daki opera ve tiyatro arenası La Skala’nın locasından izlenen bir gösteri sanatı değildir ve olamaz.

Cuma namazının en büyük özelliği, bağımsızlığı, sınıfsızlığı ve tüm engellerden uzak olmayı sembolleştirmesidir.

Bir başka ulusun boyunduruğunda bulunup istiklâlini kaybeden, tutsak olup hapiste tutulan, toplumda izole edilip ayrımcılık uygulanan, yolculuk eden ve sağlığı yerinde olmayan kişiler Cuma namazını kılamazlar. İstiklâl savaşında Gaziantep ilinde Sütçü İmam’ı ve Cuma namazı kılarken namazı bırakıp silaha sarılan Türk milletini harekete geçiren itici motivasyon “bir daha vatan toprağında Cuma namazının kılınamayacak” oluşuna ilişkin öfkeydi.

Yani Diyanet İşleri Başkanlığı’nın iddia ettiği gibi Cuma namazı İslam toplumunun değil, özgürlüğün şiarıdır.

Cuma namazı hapisteki kişilere farz değildir, çünkü özgürlükleri kısıtlıdır.

Cuma namazını yolculuk eden (seferi olan) kişilerin de kılması gerekmez, çünkü yolculuk şartları ağırdır.

Cuma namazını köleliğin olağan karşılandığı Müslüman toplumlarda kölelerin kılması da gerekli görülmüyordu, çünkü iradeleri ellerinden alınmıştı.

Ayrıca Cuma namazını sağlık yönünden sakınca oluştuğu takdirde hem kişiler hem de kamu düzenini sağlayanlar kılamaz veya kıldıramaz. Aksi halde salgın gibi bir belanın sorumlusu olurlar. Böylesi bir vebalin karşılığına pozitif hukukta “Kamu sağlığını bozmak ve genel kuralları ihlal” denilirken, din kaynaklarında ise “kul hakkı” adı verilmektedir. Sözgelimi, Cumhurbaşkanlığı Sarayının camiinde kılınan VIP namazda bütün önlemlere rağmen herhangi bir kişiye koronavirüs sirayet etse bunun sorumluluğu kime ait olacaktır ve dünyaya bu nasıl izah edilecektir.

Şimdi konunun başka boyutlarına ve sorularına göz atalım…

VIP Cuma namazı niçin kültür mirası olan bir büyük camide, mesela selatin adı verilen tarihi bir mekânda değil de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yanı başındaki bir yapı içinde kılındı sorusu mühimdir. Sorunun yanıtı herhalde, Türkiye’deki Cumhurbaşkanlığı yönetim şeklinin bir nevi dinsel temalara yaslandığı algısının yerleştirilmesi için olsa gerek.

Üstelik şimdi bu namaz sonrası nasıl davranacağız?

VIP ya da Göstermelik namaz kılanlara hangi ifadeyle mukabele edeceğiz?

Allah’ın, yani İslam’ın getirdiği kurallar içerisinde böyle bir ibadet şekli olmadığı belliyken yeni tür Cuma namazı bitiminden sonra cemaate katılanlara ne şekilde iyi dileklerimizi sunacağız?

Allah kabul etsin mi diyeceğiz?

Yoksa “Diyanet İşlerini bu namaz için görevlendirenler kabul etsin!” mi, diyeceğiz?

Son bir not…

Göstermelik VIP Cuma Namazını kıldıran Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın “Allah yanında din İslam’dır (inne’d dine indallahil İslam) ayetini yanlış okumasını fazla büyütmeye gerek yok, insani bir şeydir. Ancak bu tarz bir namaza denk gelmesi oldukça manidar gözüküyor. Öyle ya, Allah için geçerli olan din İslam’dır ama “iktidarların isteğine göre kuralları değiştirilen bir ibadetin İslam’da yeri var mıdır?” sorusu akıllara gelmektedir…

İLGİLİ HABER

Odatv.com – Nazif Ay

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: