SAĞLIK

KONUMUZ BELLİ, KORONAVİRÜS HASTALIĞI…

”TOPLUMLARIN EN AZ YÜZDE 30’U ETKİLENECEK”

TÜM DÜNYADA RAKAMLARIN DAKİKALAR İÇİNDE DEĞİŞTİĞİ BİR SÜREÇ İÇİNDEYİZ.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Çağrı Büke:

”Tüm dünyada rakamların dakikalar içinde değiştiği bir süreç içindeyiz. Öyle ki, şu birkaç gündür her gün ortalama 20.000-25.000 yeni vak’a ile karşı karşıya kaldığımızı söyleyebiliriz.”

BU DERECE YAYILIM GÖSTERECEĞİ AKLA GETİRİLMEDİ

Doğrudan giriyoruz konuya:

· Hocam, Dünya neden böyle bir duruma düştü?

Prof. Dr. Çağrı Büke:

–    “Hastalık ilk Çin’de Wuhan şehrinde başladıktan sonra bu derece yayılım göstereceği akla getirilmedi. Aslında tarihin sayfalarına bakılacak olunsa idi 1918 – 1919 yılında dünya yeşil başlı yaban ördeğinden yakın temasta bulunan bir kişiye İnfluenza A H1N1 virüsünün bulaştıktan sonra virüsün insandan insana aynen SARS-CoV-2’de olduğu gibi bulaşarak tüm dünyada bir pandemiye yol açtığını, İspanyol grip salgını ya pandemisi olarak bilinen bu salgının tüm dünyada bazı kaynaklara göre 30 milyon bazı kaynaklara göre ise 100 milyon kişinin (daha gerçekçi olanı 50 milyon) ölümü ile sonuçlandığını görülecekti.”

·  O kadar da test var artık…

Prof. Dr. Çağrı Büke:

–   “Tüm dünyada hastalığın tanısı için kullanılan testler sınırlı. Bu imkânın çoğaltılması, test yapılan merkez sayısının artırılması ve sonuçların hızla elde edilmesi çok önemli.

Ne kadar erken, hızlı ve ne kadar gerekli hastalarda test yapar ve bunun sonuçlarına ne kadar hızlı ulaşırsak, kaynağı saptadığımızdan hastalığın bu kaynaktan duyarlı olduğu diğer kişilere sadece doğrudan temas ile değil fakat aynı zamanda dolaylı yoldan yani hasta kişinin ağzındaki sekresyonları aracılığı ile çevresindeki eşyaların kirlenmesini ve böylece dolaylı yollardan olası bulaşmaları da önlemiş oluruz.”

ÖNLEMLER YETERSİZ VE GEÇ OLDU

·  Önlemler yeteriz mi kaldı, gecikti mi?

Prof. Dr. Çağrı Büke:

–  “Hastalığın hızla yayılmasının sebebi, alınması gereken önlemlerdeki yetersizlikler ve bazı konulardaki gecikmelerdir. Örneğin dünya başlangıçta Çin’den doğrudan ya da dolaylı yoldan gelen kişileri sadece termal kameralar ile vücut ısılarını ölçüp ona göre sınırdan geçmelerine karar vermek yerine, bu kişilere girişte test yapıp pozitif olanları izolasyona, negatif olanları ise belirli bir süre karantinada tuttuktan sonra ikinci bir test yapıp onun sonucuna göre serbest bırakabilirdi.

Zirâ, ilk günden beri hastalığın nasıl bulaştığı ve bunun da en başta Çin’den seyahatler ile olduğu belli idi.”

SOĞAĞA ÇIKMA YASAĞI GEREKLİ

·  Peki ya sokağa çıkma yasağı?

Prof. Dr. Çağrı Büke:

–  “Belki de ilk alınması gereken karantina uygulaması, sadece sözel olarak dışarı çıkılmaması yönünde telkinde kaldı. Bu telkinlere insanların uymaması da hastalığın hızla yayılmasında rol oynadı.

Hastalığın bulaşma yolunun bilindiği ve otoritelerin insanlar ile temasın ciddi oranda kesilmesi gerektiğini bildirdiği önerilere karşın, bunların yapılmadığı durumlarda hastalığın nasıl hızla yayıldığı İtalya ve İspanya gibi ülkelerde kendisini gösterdi.

Tüm dünya açısından şu an ülkelerin herkese yönelik karantina uygulaması, hastalığın gidiş hızını frenle yavaşlatabilmek açısından önemli ve gerekli olduğu açıktır.”

56 MİLYON HAYATINI KAYBEDEBİLİR

·  Tahminlerden hoşlanmazsınız, bir biliminsanı olarak, biliyorum. Yine de soracağım: Kaç kişi etkilenecek ve kaç kişi hayatını kaybedecek bu felaket yüzünden dünya genelinde?

Prof. Dr. Çağrı Büke:

–  Pandeminin ne kadar süreceği ve kaç kişiyi etkileyeceği konusunda net bir şey söylemek henüz mümkün değildir. Ancak yeni ortaya çıkan ve insandan insana yüksek bulaşabilme potansiyeline sahip viral enfeksiyonlara bağlı gelişen salgınlarda toplumların hastalıktan en az yüzde 30’unun en fazla da yüzde 50-60’ının etkilenebileceği bilinen bir gerçektir.

Toplumların en az yüzde 30’unun etkilenebileceği göz önüne alınırsa, dünya nüfusu ölçeğinde rakamların; hastalıktan etkilenebilecek toplam olgu sayısının 2 milyar 25 milyon olması ve hastalıktan hayatını kaybedecek kişi sayısının da bugünkü verilere dayandırıldığında, tüm dünyada 56 milyon kişiye ulaşabileceği söylenebilir.”

İLGİLİ HABER

Odatv.com – Halit Kakınç

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: