SIYASET

‘KHK İLE İHRAÇ EDİLEN BİLİM İNSANLARI GÖREVE ÇAĞRILMALIDIR’

‘BİLİM İNSANLARI GÖREVE ÇAĞRILMALI’

AHMET DAVUTOĞLU’NDAN KORONAVİRÜS ÇAĞRISI…

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“Gün evlerimize sığınma ama dünyaya açılma günü. Gerekirse sokağa çıkma yasağı ilan edilmeli..

KHK ile ihraç edilen ve hakkında cezai bir işlem yapılamayan sağlık çalışanları ve bilim insanları göreve çağrılmalı.”

DAVUTOĞLU’NUN AÇIKLAMALARI:

“Bu ülkenin kaderini birlikte taşıyoruz. Bunun gereğini yapmak hepimizin boynunun borcu.. 

Açıklanan tedbirler birbirinden kopuk, yeni bir dönemi yaşadığımız mesajını vermeyen tedbirler maalesef..

Sağlık alanında önümüzdeki birkaç hafta çok kritik. Hepimiz şu tedbirler etrafında kenetlenmeliyiz. Bilim Kurulu üyelerine bir bilim adamı olarak teşekkür ediyorum..

Kilometre taşları bilimsel çalışmalar üzerinden geçmeli. Afaki yorumlar, bir takım senaryolar üzerinden sürekli kamuoyunu pompalamak yerine bilim insanlarımız ne diyorsa ona kulak vermeliyiz..

Gelecek çalışmalar şimdiden planlanmalıdır. Yoksa bilgi kirliliği ile toplumumuz çok kolay endişeye kapılabilir. Sağlık çalışanlarımızın korumasına son derece özen göstermeliyiz..

KHK’lılar ile haklarında cezai bir işlem yapılmayan sağlık çalışanları sürece dahil edilmeli. Hakkında herhangi bir ceza yoksa bütün vatandaşlar bu seferberliğe çağrılmalıdır..

Sokaklar da tatil edilmeli. Karar merci durumunda olanlara seslenmekte fayda görüyorum. Gerekiyorsa sokağa çıkma kararı alınmalı..

Korona tahvili çıkarılmasını talep ediyoruz. Nasıl bunu hayata geçirebiliriz? Hazine, sermayesinin tamamı kamuya ait özel bir finansman şirketi kurmalı.”

DAVUTOĞLU: Oluşturulan kaynaklar şu alanlarda kullanılmalı: 

”1- Bu kaynaktan çalıştıkları iş yerleri etkilenen kayıtlı çalışanlara ödenek sağlanmalıdır. Üç ay boyunca kaynak aktarılmalıdır.

2- Bu kaynak kayıtsız çalışanları da kapsamalıdır. İşverenlere kayıtsız çalışanlarını beyan etmeleri kaydıyla bir defaya mahsus geçmişe dönük inceleme yapılmayacağı garantisini vermelidir. 

3- Alınan önlemlere rağmen işini kaybedenler için işsizlik fonu avantajları genişletilmelidir.

4- Lokanta, çay bahçesi, berber, spor merkezi gibi esnaf alanları, hizmetler sektörü, turizm gibi sektörlerde vadesi gelen tüm kredilerin faizleri ve ana paraları 6 ay süreyle faizsiz ertelenmelidir. 

5- Doğalgaz, elektrik ve su faturaları 6 ay ertelenmeli ve 6 ay sonunda taksitlendirilmelidir. 

6- Faaliyetlerini durdurmak zorunda kalan ya da gelirleri azalan iş yerlerimiz kira yardımına ihtiyaç duymaktadır. 6 ay boyunca kiralarının üçte biri oranında kira üçte biri oranında kredi desteği sağlanmalıdır. 

7- Tüm çiftçilerimize ilave mazot ve gübre desteği sağlanmalı, ziraat bankasına olan borçları ana para ve faiz ödemeleri 6 ay boyunca ertelenmeli ve altı ay sonunda taksitlendirilmelidir. 

8- Kuru ve soğuk hava depoları ile hallere detsek sağlanmalı, nakliyecilere mazot yardımı yapılmalıdır.

9- Tüm sağlık personelini 3 ay boyunca ikramiye ödemesi yapılmalıdır. 

10- Sosyal yardıma başvurma koşulları kolaylaştırılmalı, 2 milyar lira olarak ayrılan para 10 milyar liraya çıkarılmalıdır. “

İLGİLİ HABER

t24

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: