GÜNDEM

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI…

”EN KÖTÜ PARA KAZANMA YOLU”

”Böyle giderse sokağa çıkma yasağı kararı vereceğiz”

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan:

“Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil.”

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele için kurulan Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Mehmet Ceyhan:

”Türkiye’de her gün artan vakalar için yarın başlayacak olan hafta çok önemli..

Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil..

İnsanların evlerine girmemesi durumunda sokağa çıkma yasağı kararını hükümete tavsiye edebiliriz.”

‘YAYILMA HENÜZ KONTROLDEN ÇIKMADI’

Prof. Mehmet Ceyhan:

”Koronavirüsün bazı ülkelerde yayılımı azaldı bazılarında ise çoğaldı..

Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem. Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz..

Vakaların bulunduğu illerin açıklanmamasının mantıklı bir sebebi var. Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya’dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil.

“Böyle giderse…”

Bilim Kurulu Üyesi Ceyhan:

“Virüsün yayılımını önlemenin tek yolu herkesin eve kapanmasıdır. 65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.”

Neden 14 gün?

Prof. Mehmet Ceyhan:

”Akciğer hastalığı varsa ve hastaneye yatmışsa bu bir kaç haftayı buluyor.Eğer akciğere inmezse virüs ortalama 1 hafta sonra azalma başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor, nefes darlığı başlıyor. Çoğunda 8 günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor.”

“En kötü para kazanma yolu”

Prof. Mehmet Ceyhan:

“Kulaktan dolma her ilaç kullanılmamalı..

Hekim önerisi olmadan alınan ilaçlar kötü sonuçlara yol açabilir..

Koronavirüsle ilgili birtakım ünlülerin paylaştığı ilaçlara insanlarımız itibar etmesin. Bu düşünülecek en kötü para kazanma yolu. Bu suistimale açık bir şeydir.”

Koronavirüsü salgınındaki en riskli şehirler

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay:

“En riskli bölge İstanbul’dur, ikinci sırada Ankara vardır, üçüncü sırada İzmir sonrasında Antalya vardır. Van vardır, İran meselesi nedeniyle..

– Bu virüs grip gibi yayılıyor. Solunum yollarıyla bulaşıyor. Hapşırırken, öksürürken el yıkamak önemli..

– Bizim şansımız şu; Mart’ın sonuna geliyoruz, şu iki haftalık dönem çok önemli. Kapalı alanlarda bulaşıyor. Havalar ısındıktan sonra insanların kapalı ortamda bulunma oranı ne kadar düşerse enfeksiyon oranı azalacaktır..

– Vaka sayısı Nisan ayında havalar açılınca, insanlar alışveriş merkezlerinden çıkınca, evler daha çok havalandırılınca, güneşin görülmesiyle etrafın kurumasıyla azalma gösterecektir.

– Haziran ayına doğru hemen hemen normal hayata yakınlaşacağımızı öngörüyorum. Acaba bu Corona da aynen grip gibi az sayıda enfeksiyonla devam edecek mi diye bir düşüncemizde var..

– Kanaatimce Kasım ayından itibaren havalar soğudukça yine Covid-19 devam edecektir, ama vaka sayısı oldukça azalacaktır..

İLGİLİ HABER

independentturkish – cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: