''16 DOLAR OLAN TANI KİTİ TÜRKİYE'YE 4 DOLAR''

Çin’den 2 milyon yeni ‘TEST KİTİ’ İlk parti bugün Türkiye’ye geldi

TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerine  koronavirüs hakkında bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:

”Türkiye’deki test yapabilen laboratuvar sayıları ve test yapılma oranı arttırılacak.”

Sağlık Bakanlığı’nın ‘test yapma sıklığı artacak’ açıklamasının ardında Çin’den 2 milyondan fazla yeni tip koronavirüs (Covid-19) test kitinin geleceği öğrenildi.

Habertürk’ten Muharrrem Sarıkaya:

”Türkiye’ye bugün itibariyle 50 test kiti geldi. Önümüzdeki pazartesi günü 1 milyon ve ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet olmak üzere 2 milyon 50 bin test kiti Türkiye’ye gelecek.”

Test yapan laboratuvar sayısı artacak

Muharrrem Sarıkaya:

”Laboratuvarı test yapmaya müsait olan her bir hastanenin artık test yapmasına müsaade edilecek. Test yapabilme konusunda doğrudan bir sınırlama kalmadı. Bunun bütün büyük şehirlere yansıtılması noktasında bir karar var. Sanırım bugün bu karar yürürlüğe girecek..

Ancak bu her önüne gelenin test yapacağı anlamına da gelmiyor. Test kitleri doktorlar tarafından uygun görülen kişilere uygulanacak.”

Testlerde Aytaç Yalman detayı

Muharrrem Sarıkaya:

”Testler üç gün arayla tekrar yapılacak..

Neden buna ihtiyaç duyuluyor. Tıpkı Aytaç Yalman’da olduğu gibi test ilk yapıldığında negatif daha sonra yapıldığında pozitif çıkabilir..

Yani o üç günlük süreçte ‘ben test yaptım negatif çıktı’ denilerek başka insanlara bulaştırma ihtimalinin önüne geçmek için süreç doktorların kontrolüne alınmış..

14 günlük karantina sürecinde pozitif vakaların çoğu ilk 3 ve 6 günde ortaya çıkıyor. 14. günde ortaya çıkan vaka oranı yüzde 5 civarında. Kesine yakın şüpheli kişilere ise PSR denilen 3 saatte sonuç veren testler uygulanacak.”

’50 bin test hibe’

Muharrrem Sarıkaya:

”Test kitleri ve kitleri Türkiye’ye getiren firma..

Bugünden itibaren Çin’den test kitleri gelecek. Bunlar 10-15 dakikada yüzde 90-95 oranında doğru sonuçlar veren test kitleri.

Bugün itibariyle 50 bin kit gelecek. Pazartesi ise 1 milyon kit daha gelecek. Ondan sonraki pazartesi de 1 milyon adet kit gelecek. Çin bu test kitlerinin üretimine yeni başladı ve Türkiye’ye bir ayrıcalık tanıdı.”

’16 dolarlık test Türkiye’ye 4 dolar’

Muharrrem Sarıkaya:

”Kitleri Türkiye’ye getiren firma ilk 50 binlik paketi Türkiye’ye hibe olarak göndermiş. Diğer paketleri de 16 dolar olan fiyatı 4 dolara indirerek Türkiye’ye veriyor.

Kitlerin getirilmesi konusunda bir sınırlama da yok isterse bakanlık kendisi de getirebilir. Firma tamamen toplum sağlığını düşünerek milliyetçi bir yaklaşım ortaya koyuyor.”

‘Çin hükümetiyle yakın ilişkileri var’

Muharrrem Sarıkaya:

”Çin hükümetiyle eskiden beri dostane bir ilişkisi olan bu firma koronavirüs salgını başladığında elinde bulunan yüklü miktardaki N95 tipi maskeyi Çin’e göndermiş..

Çin’de de teknoloji ve silah sanayisi alanında iş yapan bir firma bu firma. Bu test kitlerinin gelişinin yolu da böyle açılmış.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: