SAĞLIK

ÇOCUKLAR VE KORONAVİRÜS

Koronavirüsü salgınından çok az etkilenen bir yaş kitlesi var: Çocuklar.

NEDEN ETKİLENMİYORLAR?

Koronavirüsü tedavi yöntemini şu ana kadar bulamayan bilim dünyası, çocukların neden yetişkinler kadar etkilenmediğini de çözemiyor.

Koronavirüsü salgınından çok az etkilenen bir yaş kitlesi var: Çocuklar.

Şu ana kadar görülen vakaların sadece yüzde 1’ini 10 yaşın altındaki çocuklar oluşturuyor. Peki nasıl oluyorda çocuklar koronavirüsünden yetişkinler kadar etkilenmiyorlar?

Koronavirüsünün tedavisini bulmak için bilim insanları, olabildiğince hızlı çalışıyorlar. Ancak şu ana kadar bulunabilen bir tedavi yok. Tedavi arayışında olan bilim insanlarının dikkatini ise çocuklar çekiyor. Çünkü çocuklar, koronavirüsünden yetişkinler kadar etkilenmiyorlar.

Koronavirüsünün Wuhan’da ilk tespit edildiği andan şu güne kadar görülen vakaların sadece yüzde 1’i 10 yaşın altındaki bir çocuktu.

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenler arasında ise hiç çocuk bulunmuyor.

Yani virüs çocuklara bulaşmamakla beraber yetişkinlerde olduğu kadar etkili de olmuyor.

Mustafa Cihan Yılmza’ın webtekno’da yer alan haberine göre…

Çocukların koronavirüsünden etkilenmemesi başta, çocukların enfeksiyona karşı koymaları olarak düşünüldü. Ancak son zamanlarda yapılan yeni bir çalışma, çocukların yetişkinler kadar enfekte olma olasılıkları olduğunu gösterdi.

Peki o zaman koronavirüsün ağır etkilerine karşı çocukları koruyan nedir?

Yale Üniversitesi’nden Akiko Iwasaki:

“Kimsenin bu soruya henüz iyi bir cevabı yok.”

Ancak birçok bilim insanı çocukların bağışıklık sistemlerinin koronavirüsüne verdiği tepkinin benzersiz olabileceğini düşünüyor.

Yetişkin insanlarda, koronavirüsünün yaygın komplikasyonu, bağışıklık sisteminin verdiği yoğun tepki nedeniyle akciğerlerde hasar oluşması ve bunun sonucunda akut solunum yolu sıkıntısı sendromunun ortaya çıkmasıdır.

Bilim insanları, bağışıklık sistemi hücrelerinin akciğerlere sızmasının büyük sorunlara neden olduğunu belirtiyor. Bağışıklık sistemi akciğerde virüse saldırarak hayatta kalmaya yardım ediyor olsa da, oksijen alımını bloke ediyor.

Çocukların bağışıklık sistemleri gelişme aşamasında olduğu için tehlikeli bağışıklık tepkisinden korunduğu düşünülüyor

Çocukların bağışıklık sistemleri hala gelişme aşamasında olduğu için, koronavirüsü ve benzeri hastalıklara sitokin fırtınası adı verilen bir tür tehlikeli bağışıklık tepkisinden korunduğu düşünülüyor. SARS salgını sırasında yapılan iki çalışmada, çocukların akciğerlerini ciddi hasarlardan koruyan, nispeten düşük seviyelerde iltihaplanmanın stokin ürettiği bulunmuştu.

Çocuklar ayrıca genel olarak koronavirüsüne geçmiş mazuriyet eksikliğinden de yararlanıyor olabilirler. Daha uzun süre yaşamış olan yetişkinler, öksürük ve soğuk algınlığına neden olan diğer koronavirüsü türlerinden biri ila karşılaşmış olabilirler ve şimdi bu virüslere karşı geliştirilen antikorlar kullanılıyor olabilir.

Bu mevcut antikorların virüse yakalanan yetişkinlerin durumlarını daha da kötüleştirdiğini düşünen uzmanlar var.

Çünkü başka tür koronavirüslerine karşı gelişmiş olan antikorlar, aslında KOVID-19 ile eşleşmiyorlar.

Imperial College’dan Wendy Barclay:

“Eşsiz olan antikorlar bazen yarardan daha fazla zararlı olabilirler.”

Çocukların koronavirüsüne karşı geliştirdikleri bağışıklığı anlamak, virüse karşı geliştirilecek tedavi için anahtar olabilir. Bir şekilde çocukların bağışıklık sistemi taklit edilerek geliştirilecek ilaçlar, yetişkinlerinde bu hastalığı hafif bir enfeksiyon halinde geçirmelerini sağlayabilir.

Çalışmalar, koronavirüsünün çocuklara bulaşma ihtimalinin daha düşük olduğunu göstermiyor. Bununla birlikte bazı araştırmalara göre çocukların bağışıklık sisteminin tam olarak gelişmemiş olması, çocukların koronavirüsünden daha az etkilenmelerini sağlıyor olabilir

https://www.cafemedyam.com/2020/03/11/turk-tabipler-birligi-koronavirus-icin-korunma-tedbirlerini-acikladi/

İLGİLİ HABER

rudaw – artıgerçek

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: