EĞİTİM

UZAKTAN EĞİTİM İLK DERS 23 MART’TA…

İLK GÜNÜN İLK TENEFFÜSÜ 40 DAKİKA…

İLK DERSİ ZİYA SELÇUK VERECEK!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 23-27 Mart’ta yapılacak uzaktan eğitime ilişkin içeriklerin hazırlandığı TRT stüdyolarını ziyaret etti.

Ziya Selçuk:

”Uzaktan eğitim sürecinin yol haritası en ince ayrıntısına kadar hazırlandı. 23 Mart haftası itibarıyla hangi saatte, hangi ders, etkinlik veya oyunun, ne şekilde, nasıl yapılacağına ilişkin planlamalar ve altyapıya ilişkin hazırlıklarımız tamam. Deneme çalışmalarımız sürüyor”

Çalışmalara 100’den fazla öğretmen gönüllü olarak destek verdi.

Çekimler TRT’nin İstanbul’da 5, Ankara’da 3 stüdyosunda yapıldı.

Hafta sonu itibarıyla bazı pilot çalışmalar yapılacak. 23 Mart öncesinde sistemin çalışıp çalışmadığı kontrol edilecek. Daha iyi nasıl çalışacağı noktasında da tedbirler alınacak.

Ziya Selçuk:

”Uzaktan eğitim sürecine ilişkin yarın daha detaylı açıklama yapacağım..

23 Mart itibarıyla hangi gün ve saatte derslerin işleneceğini detaylı şekilde anlatacağım.

Çocuklarımızın sürekli kapalı ortamda bulunması bazen onları strese sokabilir. Bu anlamda ailece birlikte bir şey yapmak önemli. Bu sadece bir tatil değil, bu uzaktan eğitimle yapılan bir okul çalışması gibi düşünülmeli. Evin belirli bir köşesi bu tür etkinlikler için ayrılabilir. Çocuklarımızın mümkünse balkona çıkmasını, pencerelerin açılmasını, uygun ortam varsa kalabalık olmadan apartman bahçesinde bulunması temiz hava almaları bakımından önemsiyoruz. Eğitim takvimimizi anne babalara özellikle öneriyoruz. Takvimde, her gün hangi etkinlik, oyun ne şekilde yapılacak, bununla ilgili öneriler var. Bunu mobil olarak tüm hizmet sağlayıcılardan izleyebilirler.”

‘Sadece ders yok oyun da etkinlik de var’

Ziya Selçuk:

”Uzaktan eğitiminin süresine ilişkin..Bunu detaylı olarak ifade edeceğiz. Gün içerisinde belirli derslere ilişkin, içerikler söz konusu olacak. Sadece ders yok. Oyunlar, etkinlikler, rehberlik de var. Belirtilen saatlerde izleyemeyen öğrenciler için tekrar yayınlar da olacak..”

Bakan Selçuk, İMKB Alpaslan İmam Hatip Ortaokulu’nda uzaktan eğitim içeriklerinin hazırlanmasında görevli öğretmenleri de ziyaret etti.

Öğretmenlerden içeriklerin hazırlanış sürecine ilişkin bilgi alan Selçuk, öğretmenlerle sohbet etti ve tavsiyelerde bulundu.

Selçuk’a ziyaretlerinde MEB Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ve diğer ilgililer de eşlik etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 23 Mart’ta uzaktan eğitime başlayacak öğrenciler için bir mesaj yayınladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

 “Çocuklar evde sıkıldığınızı, okulu özlediğinizi biliyorum. Buradan söz olsun, okula döndüğümüz ilk günün ilk teneffüsünü, o güne özel olarak 40 dakika yapacağız” 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Öğrencilerin sınavları dahil hiçbir şekilde mağdur olmamaları için gereken her türlü senaryolar hazır..

Milli Eğitim Bakanlığının ücretsiz olarak sunduğu uzaktan öğrenme sistemiyle dünyada ilk kez ulusal ölçekte özel olarak hazırlanan televizyon, internet ders programlarıyla model ülke olmaya hazırdır..

Eğitim Bilişim Ağı kullanımında bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet erişimi sağlanacaktır. Haftalık ders programları yapılandırılarak, EBA ile internet üzerinden, TRT ile televizyondan gerekli telafi eğitim desteği sunulacak. Eğitim Bilişim Ağı tümüyle yenilenen yüzüyle bu süreçte de önemli bir rol üstlenerek ders ortamını evlere taşıyacak.”

“Bakanlığa bağlı tüm ana sınıf ve kreşler tatil edildi”

Bakan Selçuk:

“Milli Eğitim Bakanlığı, yeni tip koronavirüse karşı tedbirlerini üç aşamada hayata geçirdi.

Bakanlığa bağlı tüm ana sınıf ve kreşler de koronavirüs önlemleri kapsamında tatil edildi..

Çocuklarımızın eğitimlerinin aksamaması için ne tür tedbirler gerekiyorsa fazlasıyla almış durumdayız..

EBA Akademik Destek eğitimine ilişkin.. Sadece 11 ve 12. sınıflar dahil değil, diğer sınıfların tamamı buradan eğitim alabilirler.”

“Öğretmenler şehir dışına çıkmasınlar”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk:

“Öğretmenlerimizin ara tatilde okullarda bulunmalarını beklemiyoruz. Onların da evlerinde olmasını bekliyoruz. Çok acil bir durum olmadıkça da şehir dışına çıkmamalarını öneriyoruz.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews – tr.euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: