DÜNYA

‘BU HASTALIĞA YAKALANIP İYİLEŞENLER TEKRAR HASTALANMAZ MI?

”KONTROLLÜ BAĞIŞIKLIK…”

‘HOLLANDA’NIN BÜYÜK BİR KISMI KORONAVİRÜSE YAKALANACAK”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte:

”Halkın büyük bir kısmında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) görülecek..

Salgın kısa sürede son bulmayacak..

Hollanda halkının büyük bir kısmının önümüzdeki süreçte enfekte olacağı bir gerçek..

Koronavirüsün en üst düzeyde kontrol edilmesi için çaba harcıyoruz. Ancak farklı bir senaryoya göre virüsü alt etmek 1 yıl sürebilecek. Bu senaryonun gerçekleşmesi halinde ülkede 1 yıl boyunca hayat durabilecek..

Ülkede salgına karşı “kontrollü grup bağışıklığı” kazanılması gerekli. Bağışıklık kazanan sayısı ne kadar çok olursa virüsün yaşlı ve hastalara yayılması o kadar az olur..

Bu hastalığa yakalanıp iyileşenler tekrar hastalanmaz. Bu kişilerle bağışıklığı zayıfların etrafına duvar örmüş oluruz fakat bu uzun zaman alacak. Zayıfları ancak bu şekilde koruyabiliriz.”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte
Hollanda Başbakanı Mark Rutte

Aşısı bulunmadığı sürece salgının Hollanda’yı es geçmeyeceğine dikkati çeken Rutte, bu aşamada virüsün yayılmasını yavaşlatmak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İNGİLTERE TARTIŞIYOR!

İngiltere’de bilim insanları, koronavirüsle mücadele için hükümetin bilim başdanışmanı tarafından gündeme getirilen ‘sürü bağışıklığı’ stratejisi kapsamında, bu hastalığa yakalanan kişilerin ikinci kez virüs kapma ihtimali olup olmadığını tartışıyor.

Başdanışman Patrick Vallance, ‘sürü bağışıklığının’ hükümetin koronavirüsle mücadele stratejisinin bir parçası olduğunu ima etmiş ve nüfusun yüzde 60’ının hastalığa yakalanmasıyla toplumsal bir bağışıklık geliştirilebileceğini söylemişti.

İYİLEŞEN HASTANIN TESTLERİ POZİTİF ÇIKTI!

Japonya’da geçen ay, iyileştiği açıklanan bir koronavirüs hastasının testlerinin yeniden pozitif çıktığının açıklanması bilim insanları arasında şaşkınlık yaratmış ve endişeye neden olmuştu.

Patrick Vallance ve Başbakan Boris Johnson’ın sağlık konularındaki başdanışmanı Prof. Chris Whitty’ye dün, Japonya’daki bu vakanın ne anlama geldiği ve bu örnek sonrasında sürü bağışıklığının hâlâ mümkün olup olmadığı soruldu.

Vallace, bazı kişilerin ikinci kez enfeksiyon hastalıklarına yakalanabildiğini ancak bunun nadir görülen bir durum olduğunu söyledi. Vallace, bunun koronavirüste de görülebileceğine dair bir bulgu olmadığını öne sürdü. Prof. Whitty de uzun dönemli bir bağışıklık söz konusu olmasa bile normalde kısa dönemli bir bağışıklık görüleceğini söyledi.

‘Yaralarda tekrar eden vakalar’

Leeds Üniversitesi öğretim üyesi, viroloji uzmanı Prof. Mark Harris ise yeniden enfeksiyonun çok olası olmadığını ancak bilimsel literatürde hayvanlarda; özellikle de yarasalarda tekrar eden koronavirüs vakaları olduğuna ilişkin veriler olduğunu vurguladı.

Brighton ve Sussex Tıp Fakültesi’nden Prof. Jon Cohen ise şunları söyledi:

“Bu sorunun yanıtını henüz bilmiyoruz. Çünkü elimizde henüz bir antikor testi yok. Fakat genel anlamda, diğer viral enfeksiyonlara dayanarak hastalığa yakalanan bir kişinin bağışıklık geliştireceğini ve yeniden aynı hastalığı geçirmeyeceğini söyleyebiliriz. Her zaman istisnalar olabilir ve bu da makul bir beklentidir.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: