Avrupa’dan gelen Türk vatandaşlarını taşıyan ilk uçak İstanbul’a indi

Almanya’daki Türk vatandaşlarını Türkiye’ye getiren ilk uçak İstanbul’a indi.

Almanya’nın Münih kentinde bulunan ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını üzerine yurda gelmek isteyen Türk vatandaşlarını taşıyan ilk uçak İstanbul’a ulaştı. Yolcular karantinaya alınmak üzere jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara götürüldü. 

Türk Hava Yolları’nın TK 1630 sefer sayılı uçağıyla yerel saatle 10.05’te Münih’ten hareket eden uçakta bulunan 2’si bebek 108 yolcuyu taşıyan ilk uçak, saat 14.20’de İstanbul Havalimanı’na indi.

İstanbul Havalimanı’nda uçakların inmesi için özel bir bölge oluşturuldu. Bu bölgeye yanaşan uçaklardaki yolcuları, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’ne bağlı özel korumalı kıyafetleri olan sağlık ekipleri karşıladı.

Alanda polis ve jandarma ekipleri de güvenlik önlemi aldı. Sağlık kontrollerinin ardından yolcular, jandarma ve polis eşliğinde otobüslerle, İstanbul’da karantina için boşaltılan Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlara götürüldü.

ETUM5FXXgAAXhK_.jpg
Fotoğraf: Twitter / @yerlikayaali34

Uçaklar inmeye devam edecek

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) merkezi olarak açıkladığı Avrupa’dan Türkiye’ye gelmek isteyen ve Dışişleri Bakanlığına isim bildiren vatandaşların, gün içinde  Almanya’nın Köln, Stuttgart, Frankfurt, Nürnberg şehirleri ile Fransa’nın Lyon, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den Türkiye’ye gelmesi bekleniyor. 

Avrupa ülkelerinden 34 uçakla getirilecek 3 bin 614 kişi, İstanbul ve Kocaeli’deki yurtlarda karantinaya alınacak.

3 binin üzerinde Türk vatandaşı gelecek

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı karar doğrultusunda, Koronavirüs nedeniyle Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya, Hollanda, Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka’dan çıkışlı uçuşlar hafta sonu durdurulmuştu. Bu ülkelerde geçici olarak iş, akraba ziyareti ve öğrenci olarak bulunan Türk vatandaşlarının Türkiye’ye getirilmesi için özel seferler konulmuştu.  9 ülkedeki Türk vatandaşları arasından Türk büyükelçiliklerine 3 bin 614 kişi yurda dönmek için başvuruda bulunmuştu.

https://www.cafemedyam.com/2020/03/17/koronavirus-asisi-denendi/

İLGİLİ HABER

independentturkish.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: