DÜNYA

‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’

KOVİD – 19

‘İNGİLTERE’NİN VİRÜSE KARŞI STRATEJİSİ BİR KUMAR’

İngiltere’de hükümetin yeni koronavirüse karşı politikası eleştiri konusu olmaya devam ediyor.

“Britanya’nın virüse karşı stratejisi bir kumar..”

Financial Times gazetesi:

İrlanda okullarını, Danimarka sınırını kapattı ve Fransa da toplu etkinlikleri yasakladı. İngiltere buna benzer hiçbir önlem almadı..

Başbakan Boris Johnson ve hükümeti koronavirüs konusunda ‘bilim tarafından yönlendirilen’ bir politika izliyor…Fakat bu strateji büyük bir kumar..

İngiltere de koronavirüsün zaman içinde nüfusun büyük kısmına bulaşması, böylece halkın “sürü bağışıklığı” geliştirmesi planlanıyor..

Hükümet, böylece halkın her yıl mutasyona uğrayarak grip gibi tekrar hasta etme ihtimali bulunan bu virüse bağışıklık geliştirmesini umuyor..

İngiliz hükümetine göre virüsün yayılmasını engelleyen ülkelerde halk böylesi bir bağışıklığa sahip olmayacak..

Hükümetin İngiltere’de odaklandığı nokta, virüsün tüm halka bir anda değil yavaşça bulaşması, böylece sağlık hizmetlerinde bir anda yüklenme yaşanmayacak olması..

Alınan önlemlerin bulaşma hızını yavaşlatacağı kesin değil. İngiltere’nin koronavirüs politikası sıkı karantina önlemlerine kıyasla daha fazla ölüme yol açacağı kesin..

Hükümetin açıkladığı “makul en kötü senaryoya” göre 66 milyonluk İngiltere nüfusunun yüzde 80’i virüs kapacak ve öldürücülük oranı yüzde 1 bile olsa 500 binden fazla insan ölecek. Bu İngiltere’de bir yılda ölen kişi sayısına denk..

Koronavirüsle ilgili çok az şey bilindiği için hükümetin planının başarıya ulaşıp ulaşmayacağını bilmenin mümkün olmadığını belirtmeliyiz..

Bilinmeyen bir şey de bir kere Kovid-19 hastalığına yakalandıktan sonra insanların ne kadar süre boyunca koronavirüse bağışıklık göstereceği.”

”İngiltere’de toplumsal yaşam durma noktasına doğru yavaşlamakta..”

Guardian gazetesi:

Mayıs’ta gerçekleşmesi gereken yerel seçimlerin bir yıl sonraya ertelenmesi bu etkilerden biri..

Ülkedeki huzurevleri kapılarını ziyaretçilere kapamaya başladı. Henüz kapanmamış olanlarda da içerdekilerin akrabalarının virüs bulaştırma riskine rağmen ziyaret etmek veya uzunca bir süre görememe riskine rağmen ziyaret etmemek ikileminde bırakılmakta..

İngiliz hükümetinin toplu etkinlikleri iptal etmeme kararına rağmen, Premier Lig maçları iptal..

Devlet dışı aktörler ve bireyler önlem alma konusunda hükümetin ilerisinde. Hükümetin şimdiye kadarki önlemlerinin minimalist olduğu yönünde bir çekince bulunuyor..

Okulları açık bırakma kararın arkasındaki nedenlerden biri de kilit öneme sahip sağlık işçilerinin evde çocuklarına bakmak yerine işlerine devam edebilmesini sağlamak.”

İngiltere’de şu ana kadar binin üzerinde vaka görülürken, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 21.

İngiltere Başbakan Boris Johnson

‘Virüs daha çok yayılacak, sevdiklerinizi kaybedeceksiniz’

İngiltere hükümeti, virüsle ilgili tedbirlere ilişkin yaptıkları acil durum toplantısının ardından bir basın toplantısı düzenledi.

Kameralar karşısına geçen İngiltere Başbakan Boris Johnson, ülkesindeki yeni Koronavirüs (Kovid-19) salgını hakkında konuşurken kapitalist sağlık sisteminin acziyetini en açık şekilde gözler önüne serdi.

Johnson, “Açık olmalıyız, bu bir jenerasyonun yaşadığı en kötü kamu sağlığı krizi. Bazı insanlar bunu mevsimsel griple kıyaslıyor. Ancak bu doğru değil, insanların bağışıklık kazanmamış olması bu virüsü daha tehlikeli yapıyor” dedi.

Johnson sözlerinin devamında ise “Daha çok yayılacak ve size doğruyu söylemeliyim; birçok aile zamanı gelmeden sevdiklerini kaybedecek” diye konuştu.

En tehlikeli periyodun birkaç hafta sonra yaşanacağını öne süren Johnson, okulların henüz kapanmayacağını ve 500 kişiden büyük toplanmaların yasaklanmayacağını, ancak gelecekte bu durumun değişebileceğini ifade etti.

İLGİLİ HABER

haber.sol.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: