GÜNDEM

‘TÜRKİYE’NİN 10 GÜNDEN AZ STOĞU KALDI’

YERLİ ÜRETİM HIZLANDIRILMALI!

DEZENFEKTAN VE KOLONYA ÜRETİMİNİN ANA HAMMADDESİ OLAN ETİL ALKOLDE İTHALATA BAĞIMLIYIZ!

Özel Markalı Ürünler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği Başkanı İmer Özer:

”Dezenfektan ve kolonya üretiminin ana hammaddesi olan etil alkolde ithalata bağımlı olan Türkiye’nin 10 günden az stoğu kaldı..

İç piyasa ile birlikte İtalya’dan da bu ürünler için büyük talep aldık ancak stokların tükenmek üzere.”

‘BENZİNDE KULLANILMAYAN ALKOL ÜRETİCİLERE AKTARILSIN’

İmer Özer:

“Benzine karıştırılan alkolün kolonya ve dezenfektan üreticilerine temin edilecek olması sektöre can suyu olacaktır. Ancak ellerinde ne kadar alkol olduğunu bilmediğimiz için çözüm olup olmayacağını bilmiyoruz. Pazartesiden itibaren üreticilere bu benzinde kullanılmayan alkolün aktarılmasını bekliyoruz..

10 Martta bin 200 dolar olan etil akolün ton fiyatı aynı gün içinde yüzde 100 artarak 2 bin 500 dolara yükseldi. Şimdilerde ise bu rakam 2 bin dolara düştü..

Yerli üretime yönelik adımların hızlandırılması gerekiyor..

Kolonya ve dezenfektan jellerin içinde yer alan etil alkol ve carpobol maddelerinin tamamı ithal ve özellikle jellerde carpabol en önemli madde. Jel yerine sıvı dezenfektan üretimi ile carpabol sorununun çözülebilir. Ancak etil alkol şart. Burada Türkiye ithalat bağımlısı. Bu ürünler sadece böyle kriz dönemlerinde çok fazla üretiliyor.”

POMPALARIN YÜZDE 80’İ ÇİN’DEN GELİYOR’

İmer Özer:

”Doktorlar sık sık temizlik ve hijyene dair açıklamalar yapıyor ve üretimde bir miktar sıkıntı yaşanıyor..

Tüketiciler sıvı sabunlarda kullandıkları pompaları atmasınlar lütfen. Bu pompaların yüzde 80’i Çin’den yüzde 20’si Avrupa’dan geliyor. Sıvı sabun pompalarında da stoklar azaldı. Çin’de üretim durmuş vaziyette. Bunlar birkaç kez kullanılabilen ürünler.”

‘BAKANLIKTAN 3 AYLIK KARAR’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank:

”Benzine yüzde 3 etanol karıştırma zorunluluğu 3 aylığına askıya alındı. Böylece kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak. Böylece, rafinerilerin etanol talebinin azalmasıyla kolonya ve dezenfektan üretiminde etil alkol ihtiyacı karşılanacak.”

KİŞİSEL TEMİZLİK

Tüm dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü dolayısıyla uzmanlar kişisel temizliğe ve dezenfektan kullanımına dikkat çekerken, bu alanda oluşan yüksek talep ve tüm dünyada değişen ticaret dengeleri nedeniyle stoklar hızla tükenmeye başladı.

Dezenfektan ve kolonya üretiminin ana hammaddesi olan etil alkolde Türkiye ithalata bağımlı. Salgının küresel boyutta olması nedeniyle tüm dünyada bu ürünlere büyük ilgi söz konusu.

KRİZLERDE ÜRETİLİYOR

İLGİLİ HABER

sozcu – Sayime BAŞÇI

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: