''MAVİ MELEK''

‘AŞI KASIM AYINDA HAZIR’

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından fonlanan Kanada merkezli şirket Medicago:

ŞİRKETİN CEO’SU BRUCE CLARK:

”Koronavirüs aşısı hazır. Bürokratik engeller ortadan kaldırılırsa aşı Kasım ayında hazır olacak..

Covid-19 aşısını geliştirdik ve Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) onayını almmız halinde ayda 10 milyon aşıyı üretmeye başlayabiliriz..

Koronavirüsün genetik sekansını elde eder etmez 20 gün içinde aşıyı geliştirdik. Genetik kod özel bir yöntem ile elde edildi ve bu yöntemin de FDA tarafından onaylanmasına ihtiyaç duyuyoruz.

İsrailli bir firma da aşıyı geliştirmeyi başardıklarını ileri sürdü.

Medicago CEO’su Clark:

”Bizim yöntemimiz bu şirketten daha etkili ve güvenilir..

Aşıyı geliştirdiklerini öne süren birkaç firma daha var ancak bunlar farklı teknolojiler. Bazıları, bırakın Covid-19’u, henüz hiçbir konuda kendini kanıtlamamış olan RNA veya DNA bazlı aşı türleri. Umarım başarılı olurlar tabi.”

Bitkisel yöntem sayesinde hızlı geliştirildi

Clark:

”Ekibimin başarısını ve bu kadar hızlı şekilde bir aşı geliştirilmesini kullandıkları metod ile açıklıyorum. O da; aşı proteinlerini geliştirmek için biyolojik reaktör olarak geleneksel tavuk yumurtası değil bitki kullanılması..

Geleneksel aşılar için çok fazla sayıda yumurta gerekiyor. Aşı geliştiricileri bu yumurtalara virüsü enjekte ederek deneme yanılma yöntemi ile ilerliyor. Ancak bu süreç hem çok uzun sürüyor hem de pahallı. Bunun yanında sonuçları da mükemmel olmaktan çok uzak. Mutasyonlar da aşıyı etkisiz kılabiliyor.”

Zaman kaybetmeden aşı safhasına geçilebiliyor

Medicago firması canlı virüs üzerinde çalışmak yerine son 10 yıldır geliştirilmekte olan bitki yöntemi ile çalışıyor.

Bu süreçte virüsün genetik kodu amaca uygun şekilde genetiği dizayn edilmiş agrobakteri içine enjekte ediliyor. Agrobakteri bitkilerde tümöre sebep olan ve bunun için yatay gen transferi kullanan bir cins Gram- negatif toprak bakterisi.

Bu bakteri tütün benzeri bir bitki tarafından bünyeye alınıyor ve aşıda kullanılacak olan proteinleri bitki kendi otomatik olarak üretmeye başlıyor. Eğer virüs, Covid-19’da beklendiği gibi, mutasyon geçirirse üretim yeni bitkiler kullanılarak güncelleniyor.

İşte bu da yumurta ile çalışan üreticiler ile bitkiler ile çalışan üreticiler arasındaki temel farkı oluşturuyor. Bitkiden gerekli proteini alan üretici beklemeden direk olarak aşı safhasına geçiyor.

DARPA’dan Medicago’ya milyonlarca dolarlık fon

Pentagon’un Gelişmiş Savunma Araştırma ve Proje Ajansı’nın (DARPA) bu yeni yöntem nedeni ile Medicago’yu desteklediği ve bunun için ‘Mavi Melek’ programı çerçevesinde 100 milyon dolar bütçe ayırdığı belirtiliyor.

Bu bütçenin aslan payının Medicago firmasının Kuzey Carolina eyaletinde kurulan yeni laboratuarı için harcandığı aktarılıyor. 20 günde geliştirilen aşı da bu laboratuarda üretildi.

İLGİLİ HABER

rudaw

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: