SAĞLIK

PANDEMİ

KORONAVİRÜS = PANDEMİ

Dünya Sağlık Örgütü koronavirüsü salgınını pandemi ilan etti.

Dünya Sağlık Örgütü, 125’ten fazla ülkeye yayılan koronavirüsü salgınını pandemi ilan etti.

DSÖ Dünya Sağlık Örgütü

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve bugüne kadar 4 bin 300’den fazla insanın ölümüne, 121 binden fazla insanın karantina altına alınmasına neden olan koronavirüsü nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüsün artık ‘pandemi’ olarak tanımlanabileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Covid-19), pandemi (salgın) olarak nitelendirildiğini duyurdu.

Koronavirüs salgınında dünya çapında 4 bin 200’ün üzerinde can kaybı yaşandı.

Türkiye’de de salı gecesi ilk vaka tespit edildi.

Cenevre’de açıklama yapan Birleşmiş Milletler’e bağlı Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus:

”Salgının endişe verici seviyede yayılması ve ciddiyetinden derin endişe duyuyoruz..

Ayrıca ‘eylemsizlik seviyesinden’ endişe duyuyoruz..

Tüm ülkelere sesleniyorum; acil durum müdahale mekanizmalarınızı etkin hale getirin. Salgının riskleri konusunda vatandaşlarınızla iletişim kurup kendilerini nasıl koruyabilecekleri hakkında bilgi verin. Hastanelerinizi hazır hale getirin. Sağlık çalışanlarınızı koruyun ve eğitin..

Eğer tüm ülkeler müdahaleyle vatandaşlarını teşhis eder, test eder, tedavi eder, tecrit eder, izler ve harekete geçerse salgının gidişatını değiştirebiliriz.”

Pandemi ile epidemi arasındaki fark ne?

‘Epidemi’ kontrolden çıkan herhangi bir meseleyi tarif etmek için kullanılan oldukça genel bir kavram. Medikal alanda ise bir bölgede, bir toplumda veya bir grup insanda bir hastalığın yaygınlaştığı görülünce bunun ‘epidemi’ bir salgın olduğu kabul ediliyor.

‘Pandemi’ ise bölgeler ve gruplar üstü coğrafi bir salgın anlamına geliyor. Bir ülkenin tamamını veya dünyanın tamamını etkisi altına alan hastalıklar için kullanılıyor.

PANDEMİ NEDİR?

Dünyada eş zamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim.

En basit tanımıyla dünyada eşzamanlı olarak çok yaygın bir şekilde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı hastalıklara verilen isim. Bir hastalığın pandemi ilan edilmesi WHO tarafından yapılıyor.

2009 yılında domuz gribi, pandemik hastalık ilan edilmişti. Uzmanlar, domuz gribi nedeniyle yüz binlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) tanımlamasına göre, bir hastalığın pandemi olabilmesi için kabaca üç kriter aranıyor:

-Yeni bir virüs olması

-İnsanlara kolayca geçebilmesi

-İnsandan insana kolay ve sürekli bir şekilde bulaşması

default

DSÖ Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün yayılma hızı ve etkilerinin “alarm verici düzeyde” olduğunu belirterek “Bu nedenle Kovid-19’un pandemi olarak sınıflandırılabileceği değerlendirmesini yaptık” dedi. Pandemi, uluslararası yayılma gösteren, bulaşıcılığı yüksek ve kontrol edilemeyen salgın anlamına geliyor.

DSÖ Başkanı, virüsün kendisi kadar, ülkelerin virüse karşı yeterli adımları atmamasının da alarm verici olduğuna işaret ederek “Her ülke tespit, test, tedavi, izolasyon ve halkını harekete geçirmek yoluyla hâlâ bu pandeminin gidişatını değiştirebilir” diye konuştu.

Tedros Adhanom Ghebreyesus’un Pazartesi günü yaptığı açıklamada “pandemi tehlikesi çok gerçekçi bir hal alıyor” diyerek resmen “pandemi” nitelendirmesi yapmaktan çekinmesi eleştirilere yol açmıştı. DSÖ virüsün etkileri ile ilgili belirsizliklerin sürdüğü, pek çok ülkede sadece münferit vakalar görüldüğü ve izolasyon önlemlerinin hâlâ umut verici olduğuna işaret ederek pandemi sınıflandırmasından kaçınmıştı.

114 ülkede 118 bini aşkın vaka

Şu an 114 ülkede 118 bini aşkın koronavirüs vakası bulunduğunu ve 4 bin 291 kişinin virüsten yaşamını yitirdiğini bildiren DSÖ Başkanı sayıların daha da artmasını beklediklerini kaydetti.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, son iki haftada, ana çıkış noktası olan Çin dışındaki Covid-19 vakalarının sayısının 13 kat ve vaka görülen ülke sayısının da üç kat arttığına dikkat çekti.

Koronavirüs vaka ve ölüm sayısının önümüzdeki gün ve haftalarda artmasını beklediklerini belirten DSÖ Başkanı, şimdiye kadar bir koronavirüs türünün yol açtığı bir pandemiyle karşılaşmadıklarını söyledi.

Koronavirüsten ağır bir şekilde etkilenen İran’ın salgını kontrol altına almak için elinden geleni yaptığını ancak daha fazla destek ve tedarike ihtiyacı olduğunu belirten DSÖ Başkanı, “İran için daha fazla yardımı mobilize etmeye çalışıyoruz” dedi.

Başka ülkeler yakında İtalya ve İran’ın durumuna düşecek

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan ise “”Mevcut durumda İtalya ve İran virüse karşı mücadelede ön cephe ülkeleri. Virüsten çekiyorlar ama size garanti edebilirim ki yakında başka ülkeler bu duruma düşecek” diye konuştu.

İran’daki durumun “çok ciddi” olduğuna dikkat çeken Ryan, hastaların gözlemi ve bakımının iyileştirilmesi gerektiğini kaydetti. Ryan, son 24 saatte İran’a 40 bin test kiti gönderildiğini ancak tedarikin son derece kısıtlı olduğunu ve başka kaynaklar bulmaya çalıştıklarını söyledi.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: