SAĞLIK

‘KORONAVİRÜS AŞISINI BULDUK’

“Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor.”

Koronavirüs aşısı bulundu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılması bekleniyor

Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui, Moskova’da Rus basınına yaptığı açıklama…

Çin’in Rusya Federasyonu Büyükelçisi Zhang Hanhui:

“Çin’deki bilim adamlarımızın bulduğu ilaç etkisini kanıtladı ve testler başarılı şekilde devam ediyor. İlaca yönelik çalışmaların son kısmının kısa süre zarfında bitirilmesi hedefleniyor ve Şubat sonuna kadar Çin’deki tüm şehirlerde hayat normale dönecek. Virüsün yayılma merkezinde ise hayatın Mart sonuna kadar düzelmesi planlanıyor. Dünya Sağlık Örgütü’yle çalışıyoruz. Ekibimizin içinde 2 Rus bilim adamı da var. Rusya’ya ve halkına destekleri için teşekkür ederiz.”

İlk olarak Çin’in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti.

Korona virüsünde tek bir ilaç işe yarıyor’

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), remdesivir isimli ilacın korona virüsüne yakalanan hastalarda işe yarayabileceği iddiasını doğruladı.

DSÖ Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward:

“Şu an gerçek etkisi olabileceğini düşündüğümüz tek bir ilaç var, o da remdesivir.”

Bruce Aylward,

‘REMDESİVİR’

DSÖ Genel Sekreter Yardımcısı Bruce Aylward’ın bu açıklamasının ardından ‘remdesivir’i üreten Amerikan ilaç firması Gilead Sciences’ın hisseleri yüzde 5 oranında yükseldi. Bununla birlikte, DSÖ yetkilileri remdesivir ile korona virüsüne karşı insanlar üzerinde yapılan klinik testlerin devam ettiğini, kesin sonuçların birkaç hafta sonra çıkacağını ekledi.

‘ÇİN’LE ORTAK İKİ ARAŞTIRMA YAPIYORUZ

Gilead Sciences:

”Çinli sağlık yetkilileriyle iki ayrı çalışma yürütüyoruz. Çalışmalardan biri korona virüsü nedeniyle durumu ağırlaşan, ikincisi ise daha hafif durumdaki hastalarla yapılmakta. Sonuçları nisan ayında almayı planlıyoruz..

Remdesivir isimli ilaç geçmişte Ebola virüsünün tedavisinde de kullanılmıştı. Gilead Sciences, ilacın Wuhan virüsüne benzer iki başka korona virüsü olan MERS ve SARS üzerinde bir miktar başarı elde ettiğini de açıklamıştı.

Korona virüsüne karşı ağızdan alınan aşı geliştirdik

Çin’de bulunan Tianjin Üniversitesi’nden bilim insanları, virüse karşı ağızdan alınan bir aşı geliştirdiklerini açıkladı.

‘CAVID-19’

COVID-19 adı verilen korona virüsü Çin’den Avrupa ve Ortadoğu’ya yayıldı.. Çin’den Avustralya’ya çok sayıda bilim insanının üzerinde çalıştığı olası aşıların test aşamasını geçip insanlar üzerinde etkili hale gelmesinin aylar alacağını söylese de, son günlerde gelen bazı açıklamalar umut yarattı.

‘HEM AŞI, HEM HASTALAR İÇİN TEDAVİ YÖNTEMİ’

Tianjin Üniversitesi’nden bilim insanları, virüse karşı ağızdan alınan bir aşı geliştirdiklerini açıkladı.

Çin devlet gazetelerinden Global Times’ın haberine göre, projenin başındaki profesör Huang Jinhai aşının aynı zamanda enfekte olan hastalar için potansiyel bir tedavi görevi gördüğünü de savundu.

Üniversitenin Çin basınına verdiği görselde tabletler görülüyor.

NASIL İŞLİYOR?

Ağızdan alınan kapsüller, süt tabletleri veta toz halinde alınabilecek aşı, ‘Saccharomyces cerevisiae’ adı verilen bir mayayı taşıyıcı olarak kullanıyor ve korona virüsün üzerindeki bir proteini hedef alarak antikorlar üretiyor. 

Profesör Huang Jinhai, aşının mukozada bağışıklık kazandırarak enfeksiyonu engelleyebileceğini söyledi.

Huang’ın kendisinin dört doz aldığı aşının yan etki yaratmadığı, üniversitenin klinik testler için ortak arayışında olduğu belirtildi.

AYLAR SÜRECEK

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hangui’nin de yaptığı “Aşıyı bulduk” açıklaması heyecan yaratmıştı. Ancak uzmanlar, insanlarda ilk kez görülen yeni korona virüsüne karşı aşı geliştirmenin aylar süreceğine dikkat çekmiş, büyükelçinin Rus basınına yaptığı açıklamanın gerçeği yansıtmadığını savunmuştu.

Uzmanlar, bir aşının geliştirildiğinden emin olunması için insanlar üzerinde tekrar tekrar yapılan testlerin olumlu sonuç vermesi gerekliliğinin altını çiziyor. Bu nedenle, Çin’den gelen açıklamalar bazı çevrelerde ‘piyasaları rahatlatma girişimi’ olarak da yorumlanıyor.

MODERNA FİRMASI TESTLERE NİSANDA BAŞLIYOR

Aşı için Çin dışındaki çalışmalar da sürüyor.

Beyaz Saray, aşı geliştirme çabalarına ve virüsten korunma önlemlerine 1 milyar dolar fon ayıracağını açıkladı. 

İlaç şirketi Moderna’nın geliştirdiği bir diğer aşı da nisan ayı sonlarında insanlar üzerinde denenmeye başlanacak. İlk teste 20 ila 25 sağlıklı gönüllünün katılması, sonuçların da temmuz veya ağustos aylarında kesinleşmesi bekleniyor. İlk tur denemenin başarılı olması halinde, binlerce kişi üzerinde ikinci test aşamasına geçilecek. Moderna’nın bu aşıyı, virüsün genetik diziliminin ocak ayında çıkarılması sonrası geliştirmeye başlamıştı.

https://www.cafemedyam.com/2020/02/13/corona-virusu-anne-karnindaki-bebege-geciyor-mu/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Duvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: