DÜNYA

‘ANKARA İLE İLİŞKİLERİ YENİDEN TESİS ETMEYE HAZIRIM’

‘ANKARA SIĞINMACILARI ŞANTAJ İÇİN KULLANIYOR’

ESAD, TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİN HANGİ KOŞULLARDA DÜZELEBİLECEĞİNİ AÇIKLADI

Suriye Devlet Başkanı Esad:

”Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör yanlılarını desteklemeyi bırakması durumunda Şam, Ankara ile ilişkileri yeniden tesis etmeye hazır..

Son 2 yıl içinde Suriye ve Türkiye istihbarat yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.”

Beşar Esad Rus televizyonuna konuştu

“Suriye’de neden Türk askerleri ölüyor?”

Beşar Esad:

”Rusya ile ortak hedefimiz, Türkiye’yi teröristlere destek vermekten uzaklaştırmak ve doğal konumuna döndürmek..

Erdoğan teröristleri destekledikçe böyle bir sonuca varamayız. Teröristlere destekten kurtulmak gerekir, o zaman durum eskisine döner..

İki ülkenin halkları arasında düşmanlık olmadığını vurgulamak isterim. Gerginliğin ise siyasi çıkarlara bağlı olduğunu söyleyebilirim.”

‘Ankara sığınmacıları Avrupa’ya şantaj için kullanıyor’

Esad:

‘Türkiye şantaj olarak Avrupa’ya ikinci sığınmacı dalgasını göndermeye başladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce sığınmacıları göndermekle tehdit etmişti.”

‘Yüzyılın Anlaşması ölü doğmuş bir plan’

Suriye lideri Esad:

”ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ adıyla da bilinen Ortadoğu barış planı ölü doğdu ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçim kampanyasında kullanıldı.”

Suriyeli bürokratların Amerikalılarla yaptıkları görüşmelerde, ABD’li politikacının öncelikle ‘seçimlerle ilgili şahsi çıkarları için yararlı olan şeyleri’ yaptığını ve ABD’nin çıkarlarını ya da dünya istikrarını düşünmediğini anladıklarını diyen Esad, şöyle konuştu:

‘Ortadoğu’ya ve barış sürecine yıkıcı etkisi olacak’

Suriye lideri Esad:

”Yüzyılın Anlaşması kesinlikle ABD’de yaklaşan seçimlerden dolayı şimdi önerildi. Bu öneri, uygulanması durumunda Ortadoğu’ya ve 20. yüzyılın 90’lı yıllarının başlarında başlatılan barış sürecine zarar vermekle kalmayıp, yıkıcı sonuçları olacak..

Bunun ölü doğmuş bir plan olduğu söylenebilir. Belki de Trump, ABD’deki İsrail lobisini tatmin etmek için bu yılki seçimlerde ondan yararlanabilir, ancak seçimlerden sonra belki de ‘Yüzyılın Anlaşması’ hakkında herhangi bir şey duymayacağız ve bu bir sonraki seçime kadar böyle devam edecek. O zaman sıradaki seçimlerde bu anlaşmadan daha kötü olan yeni bir ‘Yüzyılın Anlaşması’ ortaya çıkacak.” 

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: