DÜNYA

ABD ASKERİ AFGANİSTANI TERKEDİYOR!

2 BİN 400’DEN FAZLA AMERİKAN ASKERİ ÖLMÜŞTÜ…

ABD TALİBAN’LA İMZALADIĞI ANLAŞMA KAPSAMINDA ASKERLERİNİ ÇEKMEYE BAŞLADI!

ABD 29 Şubat’ta Taliban’la imzaladığı anlaşma kapsamında Afganistan’daki birliklerini çekmeye başladı.

ÇEKİLME 14 AY İÇİNDE BİTECEK

Afganistan‘da yaklaşık 12 bin askeri bulunan ABD, bu rakamı 135 gün içinde 8 bin 600’e indirecek.

ABD ve NATO’daki müttefikleri ülkedeki diğer askerlerini ise Taliban barış anlaşmasının koşullarını yerine getirirse 14 ay içinde çekecek.

Taliban anlaşmada ABD’ye garanti verdi; ‘Afganistan, El Kaide gibi radikal örgütler ve gruplar için bir korunaklı bölgeye dönüşmeyecek.’

Afganistan hükümeti ise ABD ile Taliban arasındaki müzakerelere katılmamıştı.

Kabil yönetimi; ‘Yaklaşık 5 bin Taliban mensubu tutuklu ve hükümlüyü serbest bırakmak için örgüt doğrudan bizimle müzakerelere girmesi şart.’

Ancak Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani‘nin bu hafta en az 1000 tutukluve hükümlünün serbest bırakılmasını öngören kararnameyi imzalayabileceği bildiriliyor.

Eşref Gani görevdeki ikinci dönemine başlamıştı.

Gani’nin rakibi Abdullah Abdullah usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle geçen yılki cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu kabul etmemişti.

2 bin 400’den fazla ABD askeri öldü

ABD, Afganistan’ı 2001’deki 11 Eylül saldırıları sonrası işgal etmişti.

İşgal sonrası ülkedeki yönetimi son bulan Taliban, 2018 itibarıyla Afganistan’ın üçte ikisinden fazlasında hala aktif şekilde faaliyet gösteriyor.

Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 400’den fazla Amerikan askeri ölmüştü.

ABD son barış anlaşmasına karşın geçen hafta Helmand eyaletinde Afgan güçlerine saldıran Taliban savaşçılarına hava saldırısı düzenlemiş, Taliban Pazartesi günü çatışmasızlık çağrısı yapmıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo: Afganistan’da paralel devlete karşıyız

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo:

”Birleşmiş ve bağımsız bir Afganistan’ı destekliyoruz. Ancak ülke içinde paralel bir hükümet kurma girişimine şiddetle karşı çıkıyoruz..

ABD olarak Afganistan’ın istikrara ve bağımsızlığına kavuşması için yoğun çaba sarfediyoruz. Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Eşref Gani‘nin ülkede barışı ön plana alan bir hükümet üzerinde anlaşılması için yapılan müzakerelerin süreceğini belirtmesinden mutluluk duyduk.”

PARALEL HÜKÜMET KURMA

Pompeo:

 “Afgan halkının barışa duyduğu özlemin farkında olan ABD, iki tarafın bir anlaşmaya varması için çalışmaktadır ve tüm partileri bu hedefe doğru götürme çabasında kararlıdır.. 

Afganistan’da olası bir ‘paralel hükümet kurma girişimine’ şiddetle karşıyız..

ABD-Taliban Anlaşması ve ABD-Afganistan Ortak Bildirgesi bizlere tarihi bir fırsat sunuyor. Kapsayıcı bir hükümete ve birleşik Afganistan’a öncelik vermek, ülkenin geleceği ve özellikle de barışın sağlanması adına çok önemlidir.” 

Barış Anlaşması İmzalanan Afganistan’da Roketli Saldırı

Afganistan’ın başkenti Kabil’de ülkenin önde gelen siyasetçilerinden ve devlet başkanlığı seçimi adayı Abdullah Abdullah’ın da katıldığı bir toplantıda saldırı yaşandı.

Abdullah’ın sözcüsü Afgan siyasetçinin saldırıdan yara almadan kurtulduğunu söyledi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı yetkilileri saldırıda ilk belirlemelere göre 27 kişinin hayatını kaybettiği, 29 kişinin de yaralandığını açıkladı.

Abdullah Abdullah’ın sözcüsü Freidun Kwazun:

”Saldırı bir roketten kaynaklı gibi görünen bir patlama sesiyle başladı. Abdullah ve diğer siyasetçiler saldırıyı yara almadan atlattılar.”

Taleban örgütü saldırının kendileriyle bir bağlantısının olmadığını açıkladı. Henüz saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda net bir bilgi paylaşılmadı.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani:

”Saldırıyı kınıyor ve bunun insanlık suçu olduğunu söylüyorum.”

Saldırı 1995 yılında öldürülen Hazarlı etnik lider Abdul Ali Mazari’nin anma töreni sırasında yapıldı. Geçen yılki anma töreninde de saldırı yaşanmış ve ölenler olmuştu. Geçen yıl yapılan saldırıyı IŞİD üstlenmişti.

Hazarlılar Afganistan’daki Şii Müslümanlar. Bu azınlık grup sık sık IŞİD benzeri Sünni grupların saldırılarına hedef oluyor.

ABD, barış anlaşmasından bu yana Taliban’ı ilk kez vurdu

Taliban ile imzalanan ‘tarihi’ anlaşmadan sadece birkaç gün sonra ABD, Afganistan’da örgüte yönelik ilk hava saldırısını gerçekleştirdi.

Hava Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sonny Leggett:

”Afganistan’ın güneyinde Helmend vilayetinde Taliban güçlerine yönelik bir hava saldırısı düzenlendi. Taliban Afgan güvenlik güçlerine saldırdı ve bunu dağıtmak için ‘savunma amaçlı’ bir saldırı gerçekleştirdik..

Bu 11 gün içinde Taliban’a düzenlediğimiz ilk saldırıydı.

Taliban, Helmend vilayetinde Afgan birliklerine tam 43 saldırı gerçekleştirdi..

Taliban’a saldırılara son verme ve anlaşma doğrultusundaki yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulunuyorum.”

Ancak Taliban söz konusu saldırıların sorumluluğunu üstlenmedi ve ABD saldırısı üzerine bir yorumda bulunmadı.

ABD ve Taliban arasında, Katar’ın başkenti Doha’da imzalanan tarihi anlaşma uyarınca Taliban’ın yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde, ABD ve müttefikleri Afganistan’daki tüm askerlerini 14 ay içinde çekecek. Ancak Taliban anlaşmanın ardından Afgan güçlerine bahar taarruzu ilan etmişti.

ABD, 2001’de 11 Eylül saldırısından haftalar sonra Afganistan’ı işgal etti. Geçen 19 yılda ülkedeki çatışmalarda 2400’den fazla Amerikan askeri yaşamını yitirdi.

Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov:

”ABD’nin Taliban’a saldırısı Doha’da imzalanan anlaşmayı ihlal ediyor..

Bu saldırı, Doha’da imzalanan anlaşmayı kesinlikle ihlal ediyor. Zira Taliban güçleri Afgan hükümetine değil, sadece ABD’ye ilişkin yükümlülükler üstlendi ve şimdiye kadar onları ihlal etmedi.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi – tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top