SKANDAL TALİMAT

Günde en az 72 hasta muayene mecburiyeti…

Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü’nün, kamu hastanelerine gönderdiği bir yazıyla, bir hekimin hastayı muayene etme süresi 5-6 dakikaya inecek.

Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanlığı tarafından yeni alınan bir karar, Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) harekete geçirdi.

TTB de Sağlık Bakanlığı’nı karardan vazgeçmeye çağırdı.

İlk kez Kocaeli İl Sağlık Müdürlüğü tarafından kamu hastanelerine tebliğ edilen karara göre:

Eğitim ve araştırma hastanelerinde bir hekimin günde 72 hastaya randevu vermesi öngörülüyor. Randevusuz gelen hastalarla beraber bu sayının 110-120’yi bulacağı belirtilirken Kocaeli Tabip Odası yürütmenin durdurulması için dava açmaya hazırlanıyor. TTB de Sağlık Bakanlığı’nı karardan vazgeçmeye çağırdı.

  • Kocaeli İl Sağlık Müdürü Dr. Şenol Ergüney:

”MHRS randevu sayılarının 1 Kasım 2019 tarihinden itibaren eğitim ve araştırma hastanelerinde yan dallarda 36, ana dallarda 72 hasta olacak şekilde planlanarak sisteme girilmesi kararı alınmıştır.

‘Kararı duyduğumuzda şok geçirdik’

TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman
TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman
  • TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman:

”Hekimlerin günlük muayene edecekleri hasta sayısı idarecilerin keyfine ve politikacıların oy kaygısına göre belirlenemez. Hiçbir eğitim ve araştırma hastanesinde bir hekimin her gün 72 hasta bakması tıbben ve fennen doğru olmadığı gibi fiilen de mümkün değildir.”

Bir yılda nüfusun on katı hasta

Sağlık Bakanlığı’nın istatistik yıllığı verilerine göre 2018’de Türkiye’de sağlık kurumlarına 782 milyon 515 bin başvuru yapıldı. Yani her ay ülke nüfusu kadar insan hastaneye gidiyor..

2010 yılından beri uygulanan Merkezi Hekim Randevu Sistemi’yle hasta istediği sağlık kurumunda, istediği hekimden randevu alabiliyor..

Bugüne kadar sisteme girildiğinde randevu saatleri on dakika arayla veriliyordu, karar uygulanırsa süre dahada kısalarak 5-6 dakikaya inecek. Hekimlere göre budurum sağlıkta şiddeti körükler..

72 hasta zorunluluğuna neden gerek duyuldu?

Dr. Zeki Hamşioğlu
Dr. Zeki Hamşioğlu
  • Kocaeli Tabip Odası Başkanı Dr. Zeki Hamşioğlu:

”Süre kısaldıkça tıbbi hatalar oluşmaya başlayabilir. Hastalar kendilerini ifade edemeyeceği için güvensizlik gelişebilir, doktor doktor gezmelerine yol açar. Bu da sıkıntıyı büyütür..

Yürütmenin durdurulması için bölge idare mahkemesine dava açmayı düşünüyoruz…

‘Sağlıkta şiddeti körükler’

  • Dr. Zeki Hamşioğlu:

”Günde 72 hasta zorunluluğuna neden gerek duyuldu…Sanırım randevu alamayan hastalar çok beklemesin, tarihler uzun olmasın diye. Aslına bakarsanız popülizmdir. Zaten hekimler randevusuz hasta da bakıyordu. 72 hastayla kalsa… Günlük 100-110’u bulacaktır. ‘Randevulu olanlara bakın, gerisine bakmayın’ denebilir ama kapıda bekleyen insanlara da ‘size bakmayacağım’ demek, bir hekim için kolay değil. Bir yığın kavga gürültü çıkartacak bir hadise. Sağlıkta şiddeti körükleyen ortamlardan biri bu. Kalabalık arttıkça şiddet de artacak.”

‘Emir komuta zinciriyle tedavi olmaz’

  • TTB Başkanı Prof. Adıyaman:

”TTB’ye göre ideal olan, bir hekimin günde 20 hasta bakması. Tanı koymak için gereken adımlar ‘anamnez’, yani hastayı dinleme, gözüne, cildine bakarak inceleme, kalbini, akciğerlerini dinleyerek muayene etme, gerekiyorsa tetkik ya da tıbbi girişim ya da reçete düzenlenmesi.

Bunları bir hekimin günde 72 hastaya yapması mümkün değil. Bu ancak emir komuta zinciriyle olursa… O zaman da hekim tedavi etmez, sadece hastanın suratına bakar. Bu kabul edilemez..

Sağlıkta Dönüşüm Projesi’nin, zaten hekimle hasta arasında bir güvensizlik ortamı doğurdu, bu yeni kararın daha da vahim sonuçlara yol açacağı görüşündeyim..

Hastayla hekim karşı karşıya gelecek, şiddet daha da katlanacak. Sağlık Bakanlığı’nı defalarca uyardık ama dinletemedik. Bu şunu gösteriyor ki kendisi de hekim olan sağlık bakanı ya bu olaylardan bîhaber ya da umursamıyor.”

Hastaneler işyeri, hastalar müşteri

  • TTB Başkanı Prof. Adıyaman:

”TTB’nin uyarılarına Sağlık Bakanlığı nasıl bir açıklama yaptı? diye sorarsanız; Cevap bile vermiyorlar. Çünkü sistemin kötü olduğunu biliyorlar. Hekimleri, hastaları, tedaviyi umursamıyor bakanlık. Sağlıkta Dönüşüm Projesi’yle net bir şekilde ortaya çıktı ki hastaneler işyeri, hastalar da müşteri olarak görülüyor. Hekimlere de çok hasta bakıp, o işyerine para kazandırsın gözüyle bakılıyor…

Sadece Kocaeli değil, Türkiye’nin her yerinde hekimler, randevusuz gelen onlarca hastaya da bakıyor. Acil servislerde hekim başına düşen hasta sayısı bir gecede 500, 600, 700’ü buluyor. Ama bakanlığın, halkın sağlığıyla falan ilgisi yok. Sağlık Bakanlığı kapatılsa halk uzun zaman sonra farkına varır.”

Kamu hastanelerine tebliğ edilen karar ve ortaya atılan diğer iddialar hakkında; Sağlık Bakanlığı’nın ilgili birimleri ve Kocaeli Sağlık Müdürlüğü herhangi bir açıklama yapmadı.

Bir haftada üç ortopediste gidip iki MR çektiren var

  • TTB Başkanı Prof. Sinan Adıyaman:

”Etkili bir tanı ve tedavi sürecine izin vermeyen bu sistemle hastalar, hastane hastane dolaşıyor..

Ben ortopedistim. Bazen bir hasta geliyor, bir hafta içinde üç ortopediste gitmiş, iki tane MR çektirmiş, sonra bir yerde tanıdık bulmuş, bir hafta sonra bir daha çektirmiş. Bunlar gereksiz tetkikler. Türkiye’de bu maalesef pompalanıyor. Çünkü çekilen MR, tomografi o işyerine -hastane demeyeyim- para kazandırıyor. Bu kadar basit. Bu Sağlıkta Dönüşüm Projesi tüketime odaklanmış bir sistem. Bunu artık halkın anlaması lazım.”

© Deutsche Welle TürkçeEmine Algan

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.