SAĞLIK

SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI

‘Geceleri rahat uyuyamıyorum’

‘Hekime şiddet, hastaya zarar verir’

Türkiye’de hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının sayısı artıyor.

Eski TTB Başkanı Prof. Raşit Tükel:

”Hizmetin aksayan tarafları, sağlık çalışanlarına şiddet olarak dönüyor..”

Türkiye’de hekimler ve sağlık çalışanları giderek artan bir şekilde saldırıya maruz kalıyor. Kayıtlara geçen şiddet vakalarının sayısı günde 51’i buldu.

Şiddetle Mücadele Grubu oluşturan İzmir Tabip Odası yönetimi :

”Hekimler yıllardır sağlıkta şiddet yasasının çıkması için uğraşıyor. Şiddeti doğuran nedenleri ortadan kaldırmadan yasanın yetersiz olacağını söylüyoruz. Nitelikli sağlık hizmeti için mücadele ediyoruz.”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanı Prof. Raşit Tükel:

”Hastayla hekimi karşı karşıya getiren bir sistem var, halbuki aynı taraftayız. Kötü hizmetin suçlusu biz değiliz.”

Mecburi hizmetini Rize Ardeşen’de yapan Dr. Kadir Songür, uzmanlık eğitimini aldığı Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nde bir buçuk yıldır fizik tedavi asistanı.

Dr. Kadir Songür
Dr. Kadir Songür

Dr. Kadir Songür:

”Bir hastaya istediği ilacı yazmadığım için saldırısına uğradım. Jiletle boğazımı keserek yaraladı..

Geceleri rahat uyuyamıyorum. Şu anda raporluyum. İşe başladığımda nasıl olacağını ise öngöremiyorum..”

Songür ailesi tedirgin

Hekim bir ailenin tek çocuğu olan ve çocukluğundan beri hastanelerle haşır neşir olan Kadir Songür mesleğini seviyor:

“Annem anestezi uzmanı, babam aile hekimi, dayım kalp damar cerrahı. Özellikle annem hasta yakınlarının tepkisiyle hep karşılaşıyor. Birkaç kez yoğun bakımdan çıkamamış, güvenli odaya alınmıştı, kapıları yumruklayıp kırmışlardı. Dayımın da başına geldi. Ama bu kadar büyük bir saldırı yaşamadık daha önce.”

Bu tür saldırılarda yeterli ceza verilmediği için ailesinde, “Bu adam serbest kalır mı, başına bela olur mu?” kaygısı yaşandığını da ekliyor.

Prof. Raşit Tükel
Prof. Raşit Tükel

Eski TTB Başkanı, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Raşit Tükel:

”Bu tür şiddet travmaları kısa süreli olmuyor, uzun sürede ortaya çıkıyor..

Şiddetin görünmeyen ama kalıcı, uzun süreli etkileri var. Çalışma ortamındaki konumu da olumsuz etkiliyor, birtakım psikolojik sorunlar ortaya çıkarıyor. Çalışmaya ilişkin o bağlılık zayıflayabiliyor, giderek meslekten uzaklaşma eğilimi baş gösterebiliyor. Bunlar da sağlık hizmeti verme kapasitesini etkiliyor..

Şiddete uğrayan hekimlerin yaşadığı travma, hastaya vereceği hizmetin niteliğini etkiliyor. En çok da yine hastalar zarar görmüş oluyor..

Şiddeti doğuran nedenlere bakmak gerekli.

Prof. Raşit Tükel:

”Sağlıkta dönüşüm programının temel özelliklerinden biri, performans sistemi..

Daha çok hastaya bakmak, daha çok işlem yapmak, sağlık hizmeti talebinin kışkırtılmasıyla hastanelere aşırı başvuru yapılıyor..

Sağlıkta dönüşüm programıyla birlikte daha önce bir kişinin bir yılda doktora başvuru sayısı 3,1 iken şimdi 9’u geçti, yani üçe katlandı. Bütün birimlerde yığılma olunca hizmetin aksayan tarafları da şiddet olarak sağlık çalışanlarına geri dönüyor..

Hekimleri değersizleştiren söylemler, hastayla hekimi karşı karşıya getiriyor, sağlık hizmetindeki aksaklığın sorumlusu hekimlermiş gibi bir algı yaratılıyor..

Halbuki aynı taraftayız.

Prof. Raşit Tükel:

”Bir taraftan sistemin aksayan tarafları gizlenirken sağlık çalışanları günah keçisi yerine kondu. ‘Hekimin eli hastanın cebinde’ dendi, ‘iğne bile yapamaz’ dendi. Sanki bütün bunların sorumlusu sistemin ortaya çıkarttığı durum değil de hekimlerin tutumlarıymış gibi yansıtıldı. Hekimle hasta karşı taraflardaymış gibi bir durum yaratıldı. Halbuki aynı taraftayız. Farklı bir sağlık sistemi içerisinde daha nitelikli hizmet vermek istiyoruz. Bunun suçlusu biz değiliz. Bunu bir şekilde halka ulaştırmak önemli..

Şiddeti yaratan nedenlere odaklanırken, hastanelerin güvenli hale getirilmesinin de şart olduğunu hatırlatlatalım.

Prof. Raşit Tükel:

”Eğer bir şiddet uygulandıysa mutlaka o hastane içerisinde o şiddetin yaşanmasına neden olan özellikler ortaya çıkarılıp risk analizlerinin yapılması gerekiyor. Ama bizde tam tersi oluyor. Şiddet yaşanınca üstünün kapatılmaya çalışıldığını görüyoruz.

Sağlık Bakanlığı’nın, şiddete uğrayan hekime destek olması, yanında olması, halkı doğru bilgilendirmesi, uygun söylemleri halka aktarması gerekirken bununla da karşılaşmıyoruz. Şiddet gören hekim, sağlık çalışanı yalnız kalıyor, mesleki hayatından uzaklaşmaya doğru yönelmiş oluyor.”

© Deutsche Welle TürkçeEmine Algan

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top