''Barış Terkoğlu’nu tutuklama kararı, aydınlanma, eşitlik ve özgürlük savaşımızda yeni bir aşamaya geçtiğimizin ifadesidir.''

Barış’ın faşizme karşı işaret fişeği 

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun Libya’da hayatını kaybeden bir MİT görevlisine ilişkin haber dolayısıyla tutuklanması

soL yazarı Osman Çutsay:

Bazen tek bir istisna bile kaideyi bozar. Aydın böyle bir “yaratık”. İşte sahnede. Boyun eğmeyi reddeden bu yaratığa Batı demokrasisinden destek geleceğini hiç düşünmeyelim. Öyle şeylere tevessül edenler, zaten AB başkentlerinde yıllardır özgürlük vs. dileniyor. Meslekleri bu. 

Bizim aydınımız ise “mapuslarda” hesap soruyor. 

Bazen tüm bir toplumsal yapının, her şeyin aynen devam edeceğini sanan iktidar ve sırasını bekleyen muhaliflerini yanıtlarcasına, tek bir kırıkla veya tek bir itirazla dağıldığını da tarihten biliyoruz.  

Öyle bir zamandan geçiyoruz. 

İslamcı Ankara’da bir korku dolaşıyor. Mecburen faşistleşen ve faşist uygulamalara daha da hız vereceği anlaşılan Ankara’ya kaçmadan direnenlerin neden olduğu bir korku bu. Her türden baskının üzerine yürüyen genç bir kuşak sahnededir. İlk büyük sinyallerini Gezi ayaklanmasıyla 2013’te vermişti aslında. Artık entelektüel kabına da sığamıyor.  

İslamcı Ankara’nın korkusunu burada aramak gerek. Bu yeni gelenler, 12 Eylül’den sonra piyasaya salıverilen “muhaliflere” hiç benzemiyor. 

OLAN NE?

Gerçi Barış Terkoğlu anlatmaya çalışıyor, fakat adamlar anlamak istemiyor. Cumhuriyetçi, ilerici, eşitlikçi Türkiye aydınının nelere kadir olduğunu anlayacaklar elbette sonunda. Türkiye’nin kaderini eline geçirmiş bu kıt zekâlı, badem bıyıklı tüccar imamların, liberalizm destekli neofaşistlerin bir şeyleri anlaması zaten zordur, ama yakında kavramak zorunda kalacaklar. Göreceğiz. 

Mecbur kaldıkları anlaşılıyor. 

Mecbur kaldılar, çünkü Barış Terkoğlu, islamofaşist zihniyetini artık pratikte tam boy uygulamaya karar verdiği anlaşılan bir iktidarı önce haberleriyle sonra da savunma diye verdiği suçlamayla teslim almıştı. Bir refleksle hareket ettiler. Faşist bir refleks tabii. 

Kardeşimizi teslim alan değil, kardeşimizin yaptığı haberler ve o mükemmel açıklamasıyla teslim aldığı bu gerici sürünün, ortalığı yakıp yıkacağını, ne bulurlarsa kırıp dökeceğini biliyorduk. Yeni Türkiye aydınının, kendilerine iktidar bahşeden “liberal uşaklara” hiç benzemediğini anlamak zorunda kalacaklar. 

Teslim alamıyorlar. Teslim alınıyorlar. Bizim çocukları yenemiyorlar.

Barış Terkoğlu’nu tutuklama kararı, aydınlanma, eşitlik ve özgürlük savaşımızda yeni bir aşamaya geçtiğimizin ifadesidir. İktidar artık yüksek yoğunluklu yeni bir içsavaş açmaya kararlı olduğunu ilan etti. Kendisini iktidara taşıyan ve aydın sanılan liberal sürünün reflekslerinin, cumhuriyetçi, devrimci aydınlarımızın, gazetecilerimizin de yineleyeceği umudundaydılar. 

Barış Terkoğlu’nun mahkemenin yüzüne çarptığı “savunma”, bu umudun “ham hayal” olduğunu hatırlatıyor. 

AKP REJİMİ BUNA MECBUR

İslamcı ve faşist çizgileri her geçen gün biraz daha belirginleşen, acımasızlaşan iktidar, AKP rejimi, her alanda çok pişman olacağı bir işe girişti. Ülkeyi savaşa sokmak bunlardan biriydi sadece. Ama Terkoğlu ile kendi bacağına değil, bu kez kalbine yakın bir yere sıktı. 

Bu ne demek mi? 

Barış Terkoğlu, Türkiye aydınının gericilik karşısında geri adım atmayacağını yıllardır ilan ediyordu. Aydın ve gazeteci olmanın, solcu olmanın yani, korkunun üzerine hem entelektüel arenada hem de sokakta yürümek demek olduğunu bağırıyordu. Bir aşkınlıktı. 

“Metastaz” kitabı üzerine yazdığım yazılarda haber vermiştim: Bundan böyle Uğur Mumcuların tahtında “Terkoğlular” oturacak. Bu “soyu” ileride tartışacağız.  

Açık söyleyelim. Barış, kapağı dışarı atıp oralarda demokrasi ricacılığı yapanlardan olmadığını, Nâzım Hikmet, Dr. Hikmet, Doğan Avcıoğlu, Behice Boran, Mahir Çayan ve Yalçın Küçük inadı ve kalibresi taşıdığını, 12 Eylül’ün liberal uşaklar üzerinden unutturmaya çalıştığı bu direncin sahipsiz olmadığını hatırlatıyor. Şu sıralarda Berlin ve uydularından “demokrasi dilenenlerden”, Avrupa’ya kapılanıp Türkiye soluna muhalefetçilik dersi verenlerden çok farklı bir kuşağın temsilcisi olduğunu hatırlatıyor. 

Hedef alınması, biraz da bununla bağlantılıdır. 

Hep böyle olur. Faşist iktidarlar, bu tür meydan okumalar karşısında önce bir gaddarlaşırlar, sonra da gardları düşer. Çözülürler. 

Fakat şu acı gerçek ortada: Türkiye’ye, eski düşük yoğunluklu çatışmaları aratacak kadar büyük ve yüksek yoğunluklu bir içsavaş senaryosu biçilmiş olduğu anlaşılıyor. Senaristler ise bu kirli ortamın, tahmin edilenden çok daha etkili bir aydın ve kurtuluş damarı içerdiğini Barış Terkoğlu ve yol arkadaşlarından öğreniyor. 

Telaşları bundan: İslamcı-liberal Türkiye nefreti, artık yönetemiyor. 

Barış Terkoğlu, bir çizgi çektiğini haykırıyor. Beraberiz.

‘Gerekirse betona gömüleceğiz ama bu tezgahı kuran çeteye teslim olmayacağız”


Savcılık, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun ifadesinin alınmasının ardından tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etti.

Haberi hazırlayan Hülya Kılınç da Terkoğlu ile aynı zamanda tutuklama talebiyle 4. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi.

Mahkeme, Barış Terkoğlu ve Hülya Kılınç’ın tutuklanmasına karar verdi.

Barış Terkoğlu: “Bugün bir çetenin bizi susturma kararı yüzümüze okundu ama susmayacağız.”

Barış Terkoğlu, mahkemede yaptığı savunmada şunları söyledi:

‘İDDİANAMELERİ YIRTIP BU SALONLARDAN ÇIKTIM’

Barış Terkoğlu:

“Bahse konu haber içeriği ile ilgili üzerime atılı suçu kabul etmiyorum burada hukuki bir yargılama olduğunu varsayarak savcılık aşamasında bir savunma yaptım..

Ben bu soruşturmada evimden alındığım andan çok daha öncesinde burada sanık olarak bulanacağımı biliyordum. Bunu avukatıma da önceden haber verdim. Üstelik burada şüpheli olmamın bu haber ile ilgisi olduğunu da düşünmüyorum, bu haber beni burada bu mahkemelerde sanık yapabilmek için üretilmiş bir bahanedir..

Ben 9 yıl öncesinde bu zamanlarda bu mahkemelerde savunma yaptım ve tutuklandım, yıllar sonra o yargılama bizim karşımıza kumpas olarak çıktı, bugünse sadece adı değişmiş bir zihniyet eli ile bana ve bize tezgah kurulmuştur, bunu söylememdeki amacım 9 yıl öncesinde daha hakkımda soruşturma bile açılmamışken bugünkü iktidarın desteklediği Fethullahçı yapılanma beni günlerce hedef gösterdi. Hakkımda daha soruşturma bile yokken iddianameleri yırtıp bu salonlardan çıktım.”

‘DEŞİFRE ETTİĞİMİZ ÇETELER BİZİ HEDEF GÖSTERDİ’

Barış Terkoğlu:

“Bugün de daha dün bu haber girmeden çok daha önce günlerdir iktidar içindeki bizim deşifre ettiğimiz çeteler bizi hedef gösterdi, yargılanmamızı defalarca dile getirdiler, hakkımızda mahkeme kararları verdiler, yetmedi TV ekranından Almanya’daki Kızılordu örgütü gibi önce hapse atılıp sonra hapiste infaz edilmemiz gerektiğini söylediler, bütün bunlar olurken memleketin bir tane savcısı bir tane yargı mensubu çıkıp bir yurttaşını korumak için adım atmadı, bu haber sadece hakkımda verilmiş olan cezalandırmanın yargı aracı kalınarak yargı yapılarak üstüme bindirilmiş halidir..

O gün nasıl o yargılamayı hazırladılarsa bugün de bu yargılamayı hazırladılar..

Bunun tek bir sebebi vardır çünkü biz yazdığımız yazılar ile haberler ile korkup kaçmadan duruşumuz ile tıpkı dün yaptığımız gibi bugün de kendilerini devleti yuva bilmiş çeteleri açığa çıkardık. Delillerini sunduk, bir aydının yapması gerekeni yaptık, ben bu mahkeme kararını hiç önemsemiyorum. Zira ben asıl kendi tarih mahkememde bu tür yargılamaların sonunun bu tezgâhları kuranların eline dolaşacak şekilde çıkacağını adım gibi biliyorum.”

‘NASIL GAZETECİLİK YAPILACAĞINI SEVK YAZILARINDAN ÖĞRENECEK DEĞİLİM’

Barış Terkoğlu:

“Dün nasıl bir çete yargıyı kendi önünde engel gördüğü bizleri üstünde sopa olarak kullandıysa bugün de yargıya baskı kuranlar aynı sopayı bizim üzerimizde kullanıyorlar, herkes şunu bilmelidir ki bir ülkede benim gibi sade bir yurttaşın hukuk güvenliği yoksa hiç kimsenin hukuk güvenliği yoktur..

Benim bu mahkemeye çıkarılma nedenim bir tane haberdir..

Burada savunma yapmaya zorlanmamın nedeni bir gazetecinin hassasiyet ile hazırladığı haberi yayınlayan kurumun haber müdürü olmamdır..

Ben gazeteciliği sorgulamaları bu hale dönüştüren kimselerden öğrenmedim. Nasıl gazetecilik yapılacağını bu iddianame gibi taleplerden mahkeme kararı gibi sevk yazılarından öğrenecek değilim..

Bugün bu talebe konu olan MİT kanunu bu adliye salonundaki bazı yargı mensuplarının bilmediğine eminim. Bundan 9 sene öncesinde ben bu salonlarda bir MİT yöneticisi ile sanık oldum. O MİT yöneticisinin adını vermiyorum. O MİT yöneticisi daha mahkeme önüne bile çıkarılmadan cezaevinde katledildi. O katliamın hesabını sözüm ona bugünkü hukuk adamları gelip sormadı. Ama ben sordum. O gün benim de yargılandığım MİT mensubunun adı soyadı, ailesinin adı adresi kimlik numarası fotoğrafı, kitaplığındaki kitaplar, müzik kasetleri, iddianamelere konuldu, medyaya servis edildi. Bunun yanlış olduğunu ben savundum.”

‘MİT YÖNETİCİSİ KATLEDİLİRKEN NEREDEYDİLER’

Barış Terkoğlu:

”Merak ediyorum; yaşı benden büyük hukuk adamları Odatv davasındaki MİT yöneticisi katledilirken neredeydiler..

Beni bu kadar korkak olmadığım için mi yargılayacaksınız?..

Beni bu ülkenin kurumlarına kurulmuş kumpasları o gün açığa çıkardığım gibi bugün de açığa çıkarmaya devam ettiğim için mi yargılayacaksınız?..

MİT kanununu bilmiyorlar dedim, belki de bilmek işlerine gelmiyor. Zira benim birlikte yargılandığım MİT’çi yalnız değildi. Ergenekon davasında, KCK davasında, MİT TIR’ları kumpasında, 7 Şubat kumpasında, MİT mensuplarının bütün özel hayatları bu adliyenin önünde gazetecilere dağıtıldı. Ve o bilgiler çarşaf çarşaf yayınlandı..

Sadece Fethullahçı çete tarafından değil daha birkaç hafta öncesinde bu adliyeden hatta bu iddianame gibi talebi yazan savcıdan 7 Şubat kumpası iddianamesi çıktı. O iddianame gösteriyor ki adliye önünde, emniyet önünde, MİT’çilerin kimlik bilgilerini alıp yaptıkları operasyon bilgilerini alıp devletin onlara verdiği görev bilgilerini alıp kendi gazetelerinde basanlardan bir kısmı da iktidar medyası değilmi, o iktidar medyası bugün bizim burada her türlü cezayı almamız için kampanya yapıyor. Onları suçlamıyorum. Çünkü onlar kendilerine ne emredilirse onu yaparlar. Ancak ben bunu yapmadım..”

‘BENİ BU ÜLKEYE İHANET ETMEDİĞİM İÇİN Mİ YARGILAYACAKSINIZ!’

Barış Terkoğlu:

“Beni bu ülkeye bu kadar ihanet etmediğim için mi yargılayacaksınız?..

Dün bir çetenin koynunda yatıp bugün başka bir çetenin koynuna girmediğim için mi yargılayacaksınız?..

Bugün MİT kanunu var ise bundan 9 sene öncesinde bir mahkeme salonunda direnenler sayesinde var. Çünkü bu mahkeme salonlarında direnenler üstünde cüppe olan kimileri gibi yorganı kafasına örtmedi..

Bugün benim haber müdürü olduğum sitede yayınlanan haberin MİT kanunu ile herhangi bir ilgisi yoktur. Çünkü kanunların bir ruhu vardır. Kanunlar tarih önünde kendilerini yaratan eylemlerden sonra düşerler. Hırsızlık hukuku hırsızlıktan sonra, yolsuzluk hukuku yolsuzluktan sonra çıktı. MİT kanunu da Fethullahçı çete ile bugün iktidar içerisindeki çeteler el ele MİT mensuplarını terör yapılanmalarına yem ettiği için çıktı. Bir daha bunlar yaşanmasın diye çıktı..

Benim yargılandığım bu haber vatanından çok uzakta şehit olmuş bir MİT’çinin şahadetinin ardından kendisine yapılan cenaze töreninin haberleştirmekten ibarettir..

Bu haberin hali hazırda şehit olmuş bir yurttaşımızın görevi ile gizli görevi ile sırları ile ne ilgisi vardır? Buna ilişkin bir tek cümle gösterebilir misiniz?..

Ayrıca aynı gün benim haber müdürü olduğum sitede başka bir toprakta şehit olmuş askerlerin de haberleri yapıldı. Polisler şehit olduğunda onların da haberlerini yapıyoruz. Bizim için asker de polis de MİT mensubu da öldükten sonra şehitlikte eşitlenirler ve bu topraklarından bağrına emanet edilirler..

Bu haber, okuyanların anlamak isterse anlayabileceği gibi köşe bucakta cenazesi yapılan bir MİT mensubunun anısına hiçbir olumsuz öğe barındırmamakla aksine onun şahadetini hatırlatmaktadır.”

‘İKTİDAR VEKİLİ BU AÇIKLAMAYI YAPMIŞ OLSAYDI SANIK OLUR MUYDUM?’

Barış Terkoğlu:

“Bu haber yayınlanmadan öncesinde İYİ Partili Ümit Özdağ, Meclis’te Libya’da şehit düşen MİT mensuplarını ifade ettikten sonra adlarını ve soyadlarını kamuoyuna açıkladı..

Bu talebi yapan yargı mensupları çok açık bir şekilde soruyorum, eğer Ümit Özdağ yerine bir iktidar partisi milletvekili bu açıklamayı yapmış olsa idi beni yine burada sanık yapacaklar mıydı? Yoksa susup bir kenarda bekleyecekler miydi?..

Bu salonda bu sorunun yanıtını bilmeyen biri var ise çok açık şekilde yalan söylüyordur..

Bir MİT mensubunun kimliği açıklanmış, şehit düştüğü söylenmiş, bizzat Cumhurbaşkanı şehit düştüğü memleketi söylemiş. Bu cenaze töreni nasıl devletin gizli kalması gerek istihbaratı bilgisi olabilir? Üstelik bu haberi yayınlayan gazeteciler ismi belli olduğu halde MİT mensubunun soyadını karalamışlar. Cenaze fotoğrafları ortaya döküldüğü halde kimseyi rahatsız etmeyecek fotoğrafları seçmişler ve dünya üzerinde evrensel gazetecilik standartlarında bir haber olarak yayınlanmışlardır. Türkiye’nin büyük şehirlerinden birinde belediye başkanının siyasi parti yöneticilerinin, orada yaşayan bütün vatandaşlarının katıldığı bir cenaze töreni devletin nasıl gizli kalması gereken bir bilgisi olabilir?”

‘GEREKİRSE BETONA GÖMÜLECEĞİZ AMA…’

Barış Terkoğlu:

”Burada çok açık bir şey var. 9 sene önce bu salonda,  ‘kurt kuzuyu yemeye karar verdiyse sizin yapacağınız hiçbir şey yoktur’ demiştim. Bugün iktidarın içerisindeki çeteler bizi yargı eli ile yemeye karar verdiyse bugün yapacak hiçbir şeyimiz olmayabilir. Ama emin olun buradaki çığlığımız, yarınki çığlığımız, vereceğimiz mücadele bu duvarları da yıkacaktır..

Bizden yazdıklarımızdan çizdiklerimizden gazeteciliğimizden, yazarlığımızdan vazgeçmemizi ülkenin içinde suça bulaşmış yapılanmalar ile daha fazla uğraşmamamızı bekliyorlarsa daha çok beklerler..

Gerekirse betona gömüleceğiz, ama bize bir haber bahanesi ile bu tezgahı kuran çeteye teslim olmayacağız..

Gerekirse bir daha güneş yüzü görmeyeceğiz. Yargıyı kendi hesaplarına meze eden yapılanmalar ile mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz..

Bu dava, bu savunma bu mücadele beni yoksul bir halk çocuğu olarak alıp bu ülkenin yurttaşlarının arasına yerleştiren bu ülkeye bu Cumhuriyete benim borcumdur..

Bu tezgahı kuranlar şunu bilsinler ki emin olun tarih göstermiştir ki hukuku kendi ikballerine aracı yapanlar er ya da geç o hukukun pençesinde can çekişir. Söyleyeceklerim bundan ibarettir.”

AVUKATINDAN AÇIKLAMA: TARİHE ÖNEMLİ BİR NOT

Terkoğlu’nun avukatı Hüseyin Ersöz ise mahkemede şu savunmayı yaptı:

“Şüphelinin savunmalarına aynen katılıyoruz, müvekkilimiz huzurunda aslında belki de son 10 senenin özeti diyebileceğimiz bizim de tarihe önemli bir not olarak değerlendirebileceğimiz nitelikte bir konuşma yapmıştır. Bu konuşma içerisinde hem hukuku hem vicdanı hem ahlakı barındıran unsurları taşımaktadır. Şimdi kanunun şu maddesinin şu fıkrasında suçun unsurlarının oluşmadığına dair değerlendirmeler yapmak hem benim vicdanımda hem de müvekkilim ile bu zamana kadar yaptığımız kader birliğine zul gelecek bir yaklaşım olacaktır..

Müvekkilimiz evinde gözaltına gece saat 04.00 sıralarında alınmıştır. Sabaha karşı operasyonların yapıldığı dönemlerin geride kaldığını düşünürken bir anda müvekkilimiz eşinin ve çocuğunun yanından alınarak Vatan Caddesi’ndeki Emniyet’e henüz güneş doğmamışken götürülmesinin onun gazeteci kimliği ve kamuoyuna mal olan kimliği açısından farklı bir anlam taşıdığını beyan etmek istiyoruz, bizler bu tür gözaltı işlemlerinin ne anlama geldiğini ne amaçlandığını ne tür mesajlar verilmek istenildiğini anlıyoruz, sizin oturduğunuz koltuklarda bir dönem Beşiktaş adliyesinde soğuk koridorlarında gazetecilerin, askerlerin, siyasilerin ve sıradan vatandaşların dahi nasıl bir zulme maruz kaldığını bire bir yaşamış bunu idrak etmiş hukukçularız, şu anda huzurunuzda bu savunmaları yaparken şüphelinin ruh halini ve 2011 senesinde Fethullahçı bir hakimin karşısında yapmış olduğu savunmaların mahiyetini tekrar hatırlatma gereği duyuyorum..

O gün müvekkilimiz ve onunla birlikte gözaltına alınmış olan diğer gazeteci müvekkillerimiz tarafından söylenen söz şu şekilde idi: ‘Kurt kuzuyu yemeyi aklına koyduysa kuzu ne yapsın’ bu aslında şu anda birebir içerisinde bulunduğumuz durumu yansıtan özlü bir cümledir. O tarihte karşısında geçip hukuka aykırı deliller Odatv internet sitesinde yayımlanmış olan haberler ve müvekkillerimizin yazmış olduğu köşe yazıları ile bizlerinde de dahil olduğu ve Türkiye’de birçok kalemin yazdığı yazılar önümüze delil olarak konmuştu..

Bugün burada huzurunuzda yapılan sorguda da yine bir haberin önümüze konulduğunu yine bir komplo ile karşı karşıya olduğumuzu ve bizler yaklaşık 24 saate varan bir gözaltı sürecinde iken ve siz hukuk adamlarına derdimizi anlatmaya çalışırken müvekkilimizin de bahsetmiş olduğu bu komployu kuran çete üyelerinin gizli kapılar arkasında sinsi bir şekilde güldüklerini ve yine o karanlık çarkın içerisinde yeni komploların hazırlıkları içinde olduklarını tahmin edebiliyoruz. Bunlar daha öncesinde kamuoyunda Odatv Davası olarak bilinen yargılama sürecinde de yaşadığımız şeylerdir..”

’15 SAAT GÖZALTINDA KALDI’

Terkoğlu’nun avukatı Hüseyin Ersöz:

“Müvekkilimiz sorumlu haber müdürü olarak neredeyse her hafta Çağlayan Adliyesi’ne ve Anadolu Adliyesi’ne giderek basın savcılarına ifade verirken sabaha karşı saat 04.00’da gözaltına alınmasının hiçbir hukuki açıklaması yoktur, müvekkilimizin sabah saat 04.00’da gözaltına alındıktan sonrasında kendisine isnat edilen suçlar ile ilgili olarak tarafında hiçbir bilgi verilmeksizin yaklaşık 15 saat gözaltında kaldıktan sonrasında ifadesi dahi alınmaksızın savcılığa getirilmesini de hukuki bir açıklaması yoktur..

Savcılık makamında bize yöneltilen bütün sorulara sorumlu bir gazeteci bilinci ile cevap vermemize bağımsız ve tarafsız bir gazeteciliğin gereği olarak bugüne kadar yapmış olduğumuz ve yayınlanmış olan bütün haberlerin arkasında durmuş olduğumuza dair beyanlarımız göz önüne alındığında şüphelinin tutuklanma istemi ile ve birtakım uydurma senaryolar ile kaynağının ne olduğu belli olmayan ve tamamen varsayıma dayanan unsurlar ile tutuklamaya sevk edilmesinin hukuki bir açıklaması yoktur..

Hukuki açıklamanın bulunmadığı yerlerde hukuk dışı konular konuşulur ve hukuk dışı değerlendirmeler yapılır..

Bütün bu süreci takip eden kamuoyu zaten buna dair değerlendirmeyi yapacaktır. Bugün sadece bir haberden kaynaklı olarak isnat edilen suçlamaların onun bugüne kadar yapmış olduğu haberlerden bağımsız olarak değerlendirilmesi söz konusu olamaz. Bugüne kadar yüzlerce habere köşe yazısına imza atmış olan bir gazetecinin sadece huzurdaki tutuklama istemine konu bir internet sitesi yayınından kaynaklı olarak sorgulanması akla da vicdana da aykırıdır, müvekkilimiz bugün örneğine çok az rastlanacak araştırmacı gazeteciler arasında yer almaktadır.”

‘TÜRKİYE BAĞIRSAKLARINI TEMİZLİYOR’ DENİLEN DÖNEMDE DAHİ…’

Terkoğlu’nun avukatı Hüseyin Ersöz:

“Geçmişte Odatv Davası’nda tutuklu kaldığı süreçte dahi gazetecilik yapmaya devam etmiştir. Hiç kimsenin sesini çıkartamadığı hatta bir dönem ‘Türkiye bağırsaklarını temizliyor’ denilen dönemde dahi gerçekleri bahsetmekten bu komplo senaryolarını ortaya çıkarmaktan ve bu komplonun mağdurlarının sesi olmaktan vazgeçmemiştir..

Karşınızda tüm bunları özgü, bağımsız gazetecilik anlayışı ile yapan bir gazeteci dururken onun pür ak geçmişi ve ödediği bedeller sadece kendisi için değil ailesi ve çevresi için de ortadayken savcılık makamınca önünüze getirilen haber içeriği ile tutuklanmasının hukuken de ahlaken de vicdanen de bir karşılığı yoktur..

Şüpheli gazetecidir, gazetecilikten başka bir şiarı yoktur. Kafasının arkasında başka planlar yatmamaktadır. Gerçeği dosdoğru kamu faydasını göz önünde bulundurarak yayınlamaktan başka bir amacı da hiçbir zaman olmamıştır..

Kendisi tarafından yazılmamış, sadece haber müdürü olması nedeni ile soruşturmanın bir parçası haline getirilen müvekkilimizin bizlere okunan sevk maddesi kapsamında bir eylemi bulunmamaktadır..

Müvekkilimiz bugüne kadar yazmış olduğu Sızıntı ve Metastaz isimli kitaplar ile devletin içindeki menfaat çetelerini tüm çıplaklığı ile gözler önüne sermiş ve bu konuda yargı organlarını göreve davet etmiştir. Bundan yaklaşık 10 sene öncesinde yaptığı haberler ve basılmamış bir kitap gerekçe gösterilerek tutuklanmış, Fethullahçı hakimler tarafından yargılanmış müvekkilimizin atılı suçu işlemesi bunu aklından dahi geçirmesi söz konusu olamaz, bugüne kadar yaptığı haberler yazdığı köşe yazılarının tamamı vatan sevgisi ve kamu faydası gözetilerek kaleme alınan yazılardır. Hiçbirisinde şehitlerimizin hedef alınması, onlar ile ilgili olarak aleyhte bir değerlendirilme yapılması durumu söz konusu değildir.”

‘BİZ TARİHİN BİR KERE DAHA TEKERRÜR ETMEMESİNİ DİLİYORUZ’

Terkoğlu’nun avukatı Hüseyin Ersöz:

“Karşınızda herkesten daha fazla vatanseverlik vasfını hak eden bir vatandaş vardır. O hiçbir zaman boynunu çetelerin önünde eğmemiş onların karşısında dimdik onurlu bir duruş sergilemiştir. Bugün yaptığı da tam olarak budur..

Kendisinin ve diğer meslektaşı Barış Pehlivan’ın henüz daha basılmamış fakat yazımı son aşamaya gelmiş olan Metastaz benzeri başka bir kitabı yayınlanmak üzere iken hedef alınması bu soruşturmaya muhatap kılınması huzurunuzda özgürlüğü kısıtlanarak tutulması ve özgürlüğünün çok daha fazla kısıtlanması amacı ile mahkemenize sevk edilmesi bunun kanıtıdır..

Nasıl bundan yaklaşık 10 sene öncesinde müvekkilimiz komplo yargılaması ile tutuklanmış ise bugün kapalı kapılar arkasında bunu tezgahlayanların da yapmak istedikleri tam olarak budur..

O gün gerçek hukuk adamlarında talebimiz şüphelinin özgürlüğü olmuştur ancak özgürlüğümüzü talep ettiklerimiz kişilerin Fethullahçı yargı mensuplarından olduğu ve bugün Yargıtay 8. Ceza Dairesi’nde yargılama konusu olan eylemlerinin suç oluşturduğu ortaya çıkmıştır..

Biz tarihin bir kere daha tekerrür etmemesini diliyoruz. Vicdanlı bir hakimin gerçek bir hukuk adamının ne şekilde karar vermesi gerekiyorsa müvekkilimiz hakkında da sizin o kararı tesis etmenizi ve müvekkilimize özgürlüğünü iade etmenizi, şüphelinin serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

haber.sol

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: