GENEL

ERDOĞAN – PUTİN GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ!

Erdoğan: ”Kabulünüz için çok teşekkür ediyorum”

İDLİB’DE ATEŞKES BU GECE YARISI BAŞLIYOR 

Rusya lideri Putin, Erdoğan ile başkent Moskova’da bir araya geldi.

UZLAŞMA!

Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik zirvede uzlaşmaya varıldı.

Erdoğan İdlib’te bu gece yarısından itibaren ateşkesin yürürlüğe gireceğini açıkladı.

Liderlerin Kremlin Sarayı’ndaki yaklaşık 2 saat 30 dakikalık baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi. Erdoğan ve Putin’in başkanlığındaki heyetler arası görüşme 3 saat 10 dakika sürdü.

İki lider basın toplantısı düzenledi

Putin:

”Hazırladığımız belge sayesinde İdlib’de çatışmaların durmasını sağlayacak, insani yardım konusunda ilerleyebileceğiz..

Türkiye ile bugüne kadar tüm meselelerde uzlaşmayı başardıklar bugün de aynı şekilde çözümler ürettik..

Bugün ülkelerimiz Astana sürecini devam ettirecek kurumlar arası istişareler de yapıldı..

Heyetler İdlib konusunda detaylı bir şekilde görüştü..

Uluslararası terör örgütleri ile mücadele edeceğiz..

Ortak bir belge hazırladık. Dışişleri Bakanları bu belgeyi beyan edecek. Erdoğan ile yapılan görüşmelerin sonucu olarak bu belge hazırlandı. Böylece İdlib’de çatışmaların durmasını sağlayacak, insani yardım konusunda ilerleyebileceğiz..

Tüm ihtilaf taraflarının diyaloğa girmesinde bu belge yardımcı olacak. Tüm Türk mevkidaşlarıma bu yapıcı çalışmadan dolayı teşekkür ediyorum.”

Ateşkes bu gece yürürlüğe girecek

Erdoğan:

”Suriye’de ateşkes bu gece 00.01 itibariyle yürürlüğe girecek..

Sayın Putin ile yeniden görüşmekten memnuniyet duyuyorum..

Suriye ve İdlib’deki son gelişmeleri ele aldık. 6 saat süren çalışma yaptık. Diyalog kapsamında tüm konuları görüştük..

Türk ve Rus münasebetlerinin tarihi kökleri var. Köklü ilişkilerimizi karşılıklı saygı ve ortak çıkar içerisinde yürütmek ortak arzumuzdur.”

“İdlib mutabakatının bozulmasına yol açan gelişmelerin birinci derecede sorumlusu rejimdir”

Erdoğan:

”2018 Eylül ayında Soçi’deki mutabakatla İdlib’de kısmi ateşkese varmıştık. Rejimin saldırıları İdlib’deki sükuneti bozmuştur. Mutabakatın bozulmasındaki sorumlu rejimdir..

Bu bölge insanlarının taarruza maruz bırakılmasını kabul edemeyiz..

1 buçuk milyon kişi bizim sınırlarımıza yığılmıştır. Rejimin hedefi İdlib’i insansız kılıp Türkiye’yi zora sokmaktır..

Gözlem noktaları sadece ateşkesi takip etmekle yükümlüdür.”

‘İlişkilerimizi derinleştirerek devam ettireceğiz”

Erdoğan:

”Rusya ile işbirliği ruhu Suriye’deki ihtilafa son verilmesi çabalarına emsalsiz bir ivme kazandırmıştır. Rejimin işbirliğini engelleyecek eylemlere Rusya’nın göz yummayacağına inanıyorum. Bölgedeki soruna çözüm bulma isteğimizin bir tezahürü olarak adımları süratle atacağız..

Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. En kısa sürede ateşkesi gerçekleştirecek, ardından birlikte kararlaştıracağımız diğer adımları süratle atacağız..

Siyasi süreç ve Fırat’ın doğusu gibi boyutları da bulunan çalışma ilişkimizi derinleştirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz.”

“Türkiye rejimin yapacağı tüm saldırılara cevap verme hakını saklı tutacaktır”

Erdoğan:

”Göçmenlere yardım sağlamak için ortak metin birazdan açıklanacak. Türkiye bu süreçte rejimin yapacağı tüm saldırılara cevap verme hakını saklı tutacaktır. Bu süreçte irtibat halinde olacağız. Suriye krizine bu ülkenin toprak bütünlüğü ve siyasi temeline bir çözüm bulunana kadar Türkiye girişimlerini sürdürmekte kararlıdır..

Bugünkü toplantımızın Suriye’deki ihtilafa akılcı çözüm bulma çabalarına katkıda bulunacağına inanıyorum.”

”Türk askerleri için başsağlığı diliyorum”

Putin:

”Suriye’de hayatını kaybeden Türk askerleri için başsağlığı diliyorum. İnsanların hayatını kaybetmesi her zaman büyük bir trajedidir. Maalesef, Suriye askeri yetkilileri de dahil hiç kimse Türk askerlerinin bulunduğu yeri bilmiyordu..

Gelişmelerin Türkiye ve Rusya ilişkilerini zedelememesi için Suriye konusunda tüm alanları ele almamız gerekiyor..

Suriye ordusunun ciddi kayıpları var. Tüm bunlardan dolayı bu olayın bir daha tekrarlanmaması, Türk Rus ilişkilerine zarar vermemesi için görüşmelere devam etmemizde fayda var.”

”Dünyanın gözü burada”

Erdoğan:

“Kabulünüz için çok teşekkür ediyorum. Görüşmeyi Türkiye’de yapacaktık sizin buradaki anayasa çalışmalarınız nedeniyle görüşmeyi burada gerçekleştiriyoruz..

İdlib müzakereleri nedeniyle bir araya gelişimiz büyük önem arz ediyor..

Bölge sıkıntılı. Biliyorum ki şu anda dünyanın gözü burada. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz. Gerek savunma sanayinde, gerek ticari ilişkilerimizde çok farklı bir dönemin içindeyiz. Bunları çok daha ileri taşımanın hesaplarını yapıyoruz. Bunları güçlendirerek götürmek bizim en büyük amacımız. Bunu da başaracağımıza inanıyorum. Tekrar bu kabul için teşekkür ediyoruz.”

Erdoğan’ın günü birlik çalışma ziyareti kapsamında gideceği başkent Moskova’da gerçekleşecek görüşmede İdlib özelinde Suriye’deki gelişmeler ele alınacak. Türkiye-Rusya ikili ilişkileri masaya yatırılacak.

‘Umutluyum”

İçişleri Bakanı Soylu:

“Erdoğan-Putin görüşmesinden umutluyum..

Erdoğan rasyonel bir liderdir ve o rasyonelitesinin sonucunu hem insanlık adına, hem coğrafyamız adına, hem huzur adına, hem de barış adına çıkabileceğini… İzlediğimiz yol belli çünkü, biz yanlış bir yol izlemiyoruz.”

‘Planlarımız hazır’

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov:

”Moskova Soçi mutabakatına bağlı. Suriye’nin toprak bütünlüğünü destekliyor. Şam yönetiminin terörist gruplarla mücadeleye devam etme kararlılığını destekliyor..

Sorunun öncelikli sebepleri ile ilgili anlayış beklentimizi, krizin nedenlerini ve yan etkilerini sona erdirmeyi amaçlayan ve gerekli ortak tedbirler paketine ulaşılması adına Erdoğan’la İdlib krizini görüşmek için planlarımız hazır.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin Sarayı'ndaki baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

20:30

Çavuşoğlu ve Lavrov’dan ortak açıklama: M4 karayolunun kuzeyinde ve güneyinde 6 kilometre derinliğinde güvenli koridor tesis edilecekPutin ve Erdoğan’ın konuşmalarının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile mevkidaşı Sergey Lavrov’dan ortak açıklama geldi: – İdlip Gerginliği Azaltma Bölgesindeki temas hattı boyunca tüm askeri faaliyetler 6 Mart 2020 saat 00:01’den itibaren durdurulacaktır.- Türk ve Rus devriyeleri, 15 Martta M4 karayolunun Trumba’dan (Serakib’in batısı) Ain Al Havr’a kadar olan kesimi boyunca başlatılacaktır.- M4 karayolunun kuzeyinde 6 km ve güneyinde 6 km derinliğinde bir güvenli koridor tesis edilecek. 7 gün içinde esasları kararlaştırılacak.

20:23

Erdoğan: Bu gece yarısı itibariyle ateşkes yürürlüğe girecekCumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları: -Öncelikle sayın Putin’e nazik daveti için teşekkür ediyorum. Bölgemizde kritik gelişmelerin cerayan ettiği dönemde Sayın Putin ile yeniden bir araya gelmekten memnuniyet duyuyorum. Suriye’deki durumu ve İdlbi’deki gelişmeleri ele aldık. Yaklaşık 6 saat süren bir görüşme yaptık. Farklı görüşte olduğumuz tüm konuları ayrıntılarıyla görüştük. Türk Rus münasebetinin derin, tarihi kökleri vardır. 5 asrı aşan bu tarih, iki devletin ve halkın karşılıklı etkileşiminin de bir tarihidir. Bu tarihi ortak çıkar temelinde ilerletmek en büyük arzumuzdur. Bu sene üst düzeyli iş birliği konseyin toplantısı için Sayın Putin’i ülkemize bekliyoruz.
-Soçi mutabakatına göre İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi muhafıza edilecek ve statükonun korunması için gerekli tedbirler alınacaktır. Rejimin doğrudan sivilleri hedef alan saldırıları, İdlib’de tesis ettiğimiz sükuneti bozmuştur. 1. dereceden sorumlu, bölgedeki istikrarı hedef alan rejimdir. Bu bölgede yaşayan 4 milyon insanın terörist olarak ilan edilip bombardımana maruz bırakılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.- Gözlem noktaları sahadaki durumu kontrol etmek ve ateşkesi kontrol etmekle yükümlüdür. Rusya’yla tesisi korumak için vardığımız mutabakat nedeniyle sahada çok daha aktif şekilde yer aldık. Bölgede bulunan Rus güçleriyle koordinasyonu sıkı tutmaya özen gösterdik. Rejimin doğrudan askerlerimizi hedef alan saldırı nedeniyle yeni bir statünün oluşturulması kaçınılmaz bir hale gelmiştir.- Bu gece 00.01 itibariyle ateşkes yürürlüğe girecektir. Ateşkesin kalıcı hale getirilmesi için gereken çalışmalar hızla ve etkin bir şekilde yürütülecektir. İhtiyaç sahibi tüm Suriyelilere ön şartsız ve ayrım gözetilmeksizin yardım sağlanması için birlikte çalışacağız. Türkiye bu süreçte rejimin yapabileceği her saldırıya cevap verme hakkını saklı tutacaktır. Bu süreç içerisinde değerli mevkidaşımla irtibat halinde olacağız.- Suriye krizine bu ülkenin toprak bütünlüğü temelinde çözüm bulunana kadar Türkiye, bölgedeki faaliyetlerini sürdürmekte kararlıdır. Bugünkü toplantımızın Suriye’deki ihtilafa kalıcı çözüm bulunmasını temenni ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

20:14

Putin: Görüşme sonunda ortak bir belge hazırlandı5 saat 40 dakika süren İdlib görüşmesinin ardından iki lider ortak açıklama gerçekleştirdi. Rus lider Putin’in açıklamaları şu şekilde:- İdlib’de son zamanlarda oluşan gerilimi ele aldık. Oradaki radikal çeteler aktivitelerini sert bir şekilde arttırdı.Rusya, her zaman Türkiye’nin Suriye’de olup bitenlerle ilgili değerlendirmeleri ile hemfikir olmasa da kritik anlarda her zaman ortak noktaları bulmayı başardık.- Rusya ve Türkiye İdlib’deki gerginlik sorunu için kabul edilebilir çözümler buldu.- Rusya ve Türkiye terörle mücadelenin zayıflatılmasına izin verilmemesi gerektiğinden emin. Rusya ve Türkiye Suriye ile ilgili Astana formatındaki işbirliğine devam edilmesi konusundaki ilgisini teyit etti. Rusya ve Türkiye Suriye’de çözüm ile ilgili ortak belge konusunda mutabakat sağladı.- Erdoğan ile Moskova’da varılan anlaşmaların İdlib’deki durumun çözülmesi için iyi bir temel oluşturacağından eminim.

17:37

Rusya lideri Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında yapılan heyetler arası görüşme sona erdiMoskova’daki zirve 5 saat 40 dakika sürdü.

16:55

İkili görüşme sona erdi, heyetler arası toplantıya geçildiRusya lideri Putin ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 saat 40 dakika süren baş başa görüşmesi sona erdi.Liderler ikili görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya geçti.

16:50

Liderler ortak basın toplantısı düzenleyecekRusya lideri Putin ile Türk mevkidaşı Erdoğan’ın Moskova’da saat 14.06’da başlayan görüşmeleri 2 buçuk saati aşkın bir süredir devam ediyor. İki lider, Suriye’nin İdlib vilayetindeki gerilimi dindirmenin yollarını arıyor.Liderlerin görüşmeyi baş başa sürdüreceği, gerekirse görüşmeye tarafların heyetlerinin de katılacağı belirtilmişti. Kremlin’den yapılan açıklamalarda Moskova’daki görüşmelerin ‘zor ve uzun’ olmasının beklendiği söylenmişti.Putin ve Erdoğan’ın görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

14:44

Putin: Suriye ordusunun ciddi kayıpları varRusya lideri Putin, sözlerine şöyle devam etti:”Bu zaman içerisinde ne yazık ki Suriye askerleri de zarar gördü. Suriye ordusunun ciddi kayıpları var. O yüzden tabii ki sizinle, şu anda karşımızda duran durumun tamamını mutlaka ele almamız gerekiyor.”© AA /

14:28

Putin: Hiç kimse Türk askerlerinin bulundukları yeri bilmiyorduRusya lideri Erdoğan’a hitaben, “İdlib vilayetindeki malum alanda şu anda durum öyle kötüleşti ki, bu da bizim doğrudan ve şahsi olarak görüşmemizi gerektirmekte” açıklamasını yaptı.Putin yine Türk mevkidaşına hitap ederek, “Sizin de rica ettiğiniz gibi görüşmelerimize baş başa olacak biçimde başlamaya hazırız. Daha sonraysa gerekmesi halinde şu anda salonda bulunan meslektaşlarımız da bize katılabilecekler” diye devam etti.Rusya lideri Erdoğan’a hitaben şunları söyledi: “Ölen askerleriniz için bir defa daha içten başsağlığı dileklerimi iletmek isterim. İnsanların ölmesi her daim çok büyük bir trajedidir. Size telefon görüşmemizde de söylediğim gibi, maalesef Suriye askerleri de dahil hiç kimse onların (Türk askerlerinin) o anda bulundukları yeri bilmiyordu.”‘Putin ve Erdoğan, mevcut Soçi mutabakatlarını revize edebilir’12:53 05.03.2020Rus Ortadoğu uzmanı Stanislav Tarasov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugünkü zirvede mevcut Soçi mutabakatlarını revize edebileceklerini belirtti.

14:13

Erdoğan: Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruzCumhurbaşkanı Erdoğan da, “Burada alacağımız kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır” ifadesini kullandı.Erdoğan, “Bölgede sıkıntı büyük. Biliyorum ki şu anda dünyanın gözü burada. Bugün burada atacağımız adım, alacağımız isabetli kararlar bölgeyi de ülkelerimizi de rahatlatacaktır. Türkiye-Rusya ilişkilerinin tavan yaptığı bir dönemi yaşıyoruz” diye konuştu.© AA /

14:12

Putin: İdlib’deki durumun Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmayacağını umuyorumBasına kapalı görüşme öncesi kısa bir açıklama yapan Rusya lideri Vladimir Putin, öncelikle İdlib’de hayatını kaybeden Türk askerleri için taziyelerini iletti.”Suriye ordusu, saldırıları sonucu ölen Türk askerlerinin o noktada olduklarını bilmiyordu” diyen Putin, şunları söyledi:”Türk askerlerinin hayatlarını kaybetmesi gibi benzer bir olayın yaşanmaması ve Rusya-Türkiye ilişkilerinin tahrip olmaması adına sizinle Suriye’deki durumun tamamını derinlemesine konuşmamız gerekiyor.

‘Türkiye-Rusya ilişkilerini tahrip edebilecek olayların yaşanmaması için her şeyi yapmamız gerekiyor’

Erdoğan’la bugünkü görüşmelerimiz baş başa gerçekleşecek, daha sonra bizlere heyetlerimiz de katılacak. Rusya-Türkiye ilişkilerini tahrip edebilecek olayların yaşanmaması adına her şeyi yapmamız gerekiyor. İdlib’deki durumun, her iki tarafın da kıymet verdiği Rusya-Türkiye ilişkilerini bozmayacağını umuyorum.”

14:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya lideri Putin’in görüşmesi başladı

tr.sputniknews – tr.euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: