GÜNDEM

‘YALAN HABER YAYIYORLAR’

‘TÜRKİYE YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMEYİ BIRAKTI’

YUNANİSTAN’DAN TÜRKİYE’YE YALANLAMA

Edirne Valiliği:

”Yunanistan sınırını geçmeye çalışan yasadışı göçmenlerle Yunan polisi arasında yaşanan arbedede polisin gerçek mermi kullanması sonucu bir göçmen öldü, beşi yaralandı..

Yunan polisinin Pazarkule yakınında gerçek mermiyle göğsünden yaraladığı göçmen hastanede hayatını kaybetti. Beş göçmen de başlarından ve bacaklarından yaralandı.”

Yunanistan hükümet sözcüsü Stelios Petsas:

”Sınır muhafızları bir göçmeni öldürdüğü yolunda Türkiye’nin iddialarını yalanlıyoruz. Tamamen yalan haber. Türkiye yalan haber yayıyor. Bunu kesinlikle reddediyorum.”

Yunanistan dün de Türkiye’nin Yunanistan polisinin sınırı geçmeye çalışan üç göçmeni öldürdüğü iddialarını yalanlamıştı.

“Türk polisi gaz bombası atıyor”

Yunanistan’ın bugün yayınladığı bir videoda, Türk polisinin Kestanelik sınır geçişinden karşıya gaz bombası fırlattığı görüntüleri yer alıyor.

Reuters haber ajansına göre videonun gerçek olup olmadığı doğrulanabilmiş değil.

Videoda bir dizi Türk polisin kalkanlarının arkasından dörtlü sıralar halinde nöbet değiştirerek Yunan topraklarına gaz bombası attığı görülüyor.

Reuters’a konuşan Yunan güvenlik yetkilisi:

”Türk polisi Yunan güçlerini geri iterek göçmenlerin geçişine yardımcı olmaya çalışıyor. Diğer gerekçe ise Yunanistan’ı provoke etmek.”

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili:

”Türk polisi Yunan polisine göçmenlere gerçek mermilerle ateş açtığı için yanıt verdi. Türk polisi asla göçmenleri hedef almadı. Türk polisinin amacı göçmenleri Yunan polisi karşısında korumak.”

Türkiye 2016’da Avrupa Birliği’yle yapılan göç anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirmeyi bıraktı!

Kestanelik sınır geçişi son günlerde göçmenler ve Yunan polisi arasında Cuma gününden bu yana sert geçen çatışmalara sahne oldu. Salı günü bazı göçmenlerin sınır bölgesinden uzaklaşmasıyla gerilim biraz olsun azalmıştı.

Suriye’nin kuzeybatısındaki çatışmaların artması nedeniyle yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıya kalma endişesi yaşayan Türkiye, geçen hafta Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenlere sınır kapılarını açacağını ilan etmişti.

Türkiye böylece 2016’da Avrupa Birliği’yle yapılan göç anlaşmasının yükümlülüklerini yerine getirmeyi bırakmış oldu. Türkiye bu anlaşmayla AB yardımı karşılığında binlerce göçmeni ülke sınırları içinde tutmayı kabul ediyordu.

Türk hükümetinin bu kararının ardından çoğu Suriye, Ortadoğu ülkeleri ve Afganistan’dan olmak üzere 10 binden fazla göçmen, batı Avrupa’ya geçme umuduyla Yunanistan sınırına yığıldı. Yunan güvenlik güçleri göçmenlerin geçişini önlemek için göz yaşartıcı gaz kullanıyor.

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: