'TÜRKİYE BİR NATO MÜTTEFİKİ'

”Türkiye bir NATO müttefiki”

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey:

”Amerika Suriye’de çatışmaların giderek şiddetlendiği İdlib bölgesinde Türkiye’ye insani yardımın yanı sıra mühimmat da vermeye istekli..

Türkiye bir NATO müttefiki. Çok çok büyük bir yabancı askeri satışlar programımız var. Türk ordusunun da büyük bölümü Amerikan teçhizatı kullanıyor. Bu teçhizatın hazır ve kullanılabilir olmasını sağlayacağız. NATO ortağı olarak bilgi ve istihbarat paylaşımı yapıyoruz. Orada neye ihtiyaçları varsa bunlara sahip olmalarını sağlayacağız.”

PATRİOT SİSTEMLERİ

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield:

”Washington Ankara’nın hava savunma sistemleri talebini inceliyor.”

Türkiye’nin İdlib krizi karşısında ABD’den sınıra Patriot sistemleri konuşlandırmasını istediği haberleri çıkmıştı. Ankara’nın Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasına Washington sert tepki göstermişti.

Jeffrey beraberinde ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Kelly Craft’la birlikte Ankara ve Hatay’da temaslarda bulundu. Heyete Hatay’daki temaslarının bir bölümünde BM İnsani Yardımlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock da eşlik etti.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey:

“Başkan Donald Trump’ın da bahsettiği gibi, mühimmat sağlamaya istekliyiz. Türkiye, insani yardımlara yönelik ihtiyaca çok fazla vurgu yaptı. Suriye halkı için 108 milyon dolarlık yeni insani yardım paketi göndereceğiz.”

İdlib krizinin çözüm umutlarında bu hafta önemli bir görüşmeye sahne olacak. Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Perşembe günü Moskova’da bir araya gelmeyi planlıyor. İki ülke heyetleri arasında bir süredir devam eden görüşmelerde ateşkes konusunda bir anlaşmaya varılamamıştı.

Jeffrey:

”ABD Türk yetkililerle yakın temas halinde. Erdoğan’ın Moskova’ya Putin’le görüşmeye gittiğinde nasıl bir diplomatik tavır takınacaklarını izleyeceğiz..

Rusya’nın İdlib’de yürüttüğü politikayı “tümüyle şer” olarak niteliyoruz. Bu politikanın ana odağını “sivillere saldırma ve onları terörize etme” olarak tanımlayabiliriz.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: