GÜNDEM

‘SURİYE’DE MEŞRU OLARAK ASKERLERİNİ BULUNDURAN TEK ÜLKE RUSYA’

ULUSLARARASI HUKUK…

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya dışındaki tüm ülkelerin askerlerinin Suriye’de uluslararası hukuka aykırı olarak bulunduğunu söyledi.

Dmitriy Peskov
Dmitriy Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov:

”Rusya dışındaki tüm ülkelerin askerleri Suriye’de uluslararası hukuka aykırı olarak bulunuyor..

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan’ın 5 ya da 6 Mart’ta görüşmesini umuyoruz..

Liderler arasında gerçekleşecek görüşme zor bir görüşme olacak. Bu elbette zor bir görüşme olacak, ancak liderler İdlib’deki durumun istikrara kavuşmasına odaklandıklarını ve Soçi anlaşmalarına bağlılıklarını teyit ediyor. Bu önemli..

Görüşmede öncelikle Soçi anlaşmasının nasıl uygulanacağına dair fikir paylaşımı yapılması ve her iki ülkenin daha önce üstlendiği hangi sorumlukları yerine getirmesi gerektiğinin konuşulması bekleniyor..

Suriye’de meşru hükümetin talebi doğrultusunda meşru olarak askerlerini bulunduran tek ülke Rusya. Tüm diğer ülkeler Suriye’de uluslararası hukuk kuralları ve prensiplerine aykırı olarak bulunuyor.”

‘Türkiye, teröristlerin aktif olmamasını sağlamakla yükümlüydü’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov:

”Suriye askerlerinin son günlerde gerçekleştirdiği tüm eylemler teröristlerle mücadele etmeye yönelik. Soçi mutabakatı gereği, özellikle de Türkiye bu terörist unsurların aktif olmamasını sağlamakla yükümlü.”

Suriye ordusu, İdlib üzerindeki hava sahasını kapattı!

Suriye ordusu, İdlib üzerindeki hava sahasının kapatıldığını, bölgede görülecek tüm hedeflerin düşman olarak algılanıp hava savunma sistemleri tarafından vurulacağını duyurdu.

Suriye devlet haber ajansı SANA’nın aktardığına göre, Suriye ordusunun açıklamasında:

”Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Suriye’nin kuzeybatısı ve özellikle İdlib bölgesi üzerindeki hava sahasının uçaklar ve her türlü insansız hava araçları için kapatıldığını duyuruyor. Hava sahamızı ihlal eden her türlü uçak, düşman olarak algılanıp görevini yerine getirmemesi amacıyla vurulacak.”

Daha önce Türkiye, uluslararası toplumu sivilleri koruma amacıyla tedbirler alma ve İdlib üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturma çağrısında bulunmuştu.

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: