BİLİM & TEKNOLOJİ

‘Uçan taksi’ başarılı oldu! VİDEO

Trafiğin yükünü azaltacak ‘uçan taksi’ test sürüşü yaptı

Volocopter, Almanya’nın Stuttgart kentindeki Mercedes Müzesi önünden havalanarak dört dakikalık test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Uçan araç Volocopter, Stuttgart’ta dört dakikalık test uçuşunu başarıyla tamamladı.

Volocopter

Almanya’da yakın zaman da kullanılmaya başlanması planlanan ve ‘uçan taksi‘ olarak da isimlendirilen Volocopter, Almanya’nın Stuttgart kentindeki Mercedes Müzesi önünden havalanarak dört dakikalık test uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Elektrikli motorla çalışan 18 pervaneli araç, helikopter ile insansız hava aracı karışımı bir görüntüye sahip.

Volocopter’in basın ve kamuoyu önündeki ilk uçuşunda hazır bulunan Mercedes Benz’i de bünyesinde barındıran Daimler AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ola Källenius:

”Bu aracın yakın zamanda metropollerdeki trafik sorununun çözümüne katkı sağlayacağına inanıyoruz!”

Uber ve Hyundai’den ortak hava taksi projesi

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Güney Koreli Hyundai ile internet üzerinden ulaşım hizmeti sağlayan ABD’li Uber şirketi ortak elektrikli hava taksi üretecek.

Bir araya gelen iki şirket, beş kişiyi taşıyabilen, 100 kilometre menzile sahip uçan araçlarla yerden 300-600 metre yüksekliğe çıkarak, trafik sıkışıklığından kaçmak adına çözüm sunmayı hedefliyor.

Trafik sıkışıklığından kurtulmak için havada hareket edecek

Ortaklık çerçevesinde Hyundai, elektrikli aracın üretimini üstlenirken, Uber ise yer operasyonları, yolcu bulma ve hava desteği bölümlerinden sorumlu olacak.

Halihazıra dünyanın en önde gelen otomotiv firmalarından Alman Daimler ile Çin’in Geely Otomobil Şirketi geçen seneki açıklamalarında uçan otomobil projesinde birlikte olduklarını duyurmuştu.

Aynı şekilde Çinli otomobil üreticisi Zhejiang Geely Holding Group ve Alman uçak şirketi Volocopter’a ortak olduğunu açıklamıştı. Hatta Volocopter’in hava taksi kullanımı için tasarladığı uçan taksi, ilk insanlı uçuşunu ve son testini geçen sene Singapur’da başarıyla gerçekleştirdi.

Uçan araçlarda dikey kalkış ve iniş yapabilen teknoloji olacak

Tüm bu uçan otomobil ya da hava taksi projelerinin ortak noktası hepsinin dikey kalkış ve iniş yapabilen teknolojiyle donatılacak olması.

Hyundai’nin yine aynı şekilde dikey kalkış ve iniş yapabilecek Kişisel Hava Aracı’nda ise (PAV) aynı zamanda en iyi rotayı bulmak için geliştirilmiş yapay zeka olacağı söylendi.

Uber Air ayrıca en iyi rotayı bulmak için yapay zekadan faydalanacak

Bu işe soyunan firmaların önünde araçların ticarileştirilmesi ve yasal düzenlemeler gibi bir takım yasal engeller bulunuyor.

Uber ve Hyundai de hava taksinin tam ölçekli prototipinin tanıtıldığı Las Vegas’taki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) bu konunun altını çizdi.

Uçan otomobil projelerinin önündeki en büyük sorun yasal düzenlemeler

Uber Elevate Başkanı Eric Allison:

”2023 yılına kadar Uber Air’i başlatma hedefine doğru istikrarlı bir ilerleme kaydettik”

Hyundai’nin Genel Başkan Yardımcısı Euisun Chung:

”2028’de kentsel hava hareketliliği hizmetinin ticarileştirilmesini bekliyoruz. Yasaların ve sistemlerin yerine oturması zaman alacak”

Uber Air’in 2023’te Dallas, Los Angeles ve Melbourne’den havalanarak, ilk müşterilerine taksi hizmeti sunması bekleniyor.

Trafiğin yükünü azaltacak ‘uçan taksi’ test sürüşü yaptı

Paris’te özel bir şirket suyun üzerinde giden Bubble (kabarcık) adı verilen ve saatte 30 kilometre hız yapabilen bir araç tasarlayarak Seine Nehri üzerinde test sürüşü yaptı.

Seabubbles adlı şirketin 2016 yılından beri üzerinde çalıştığı projenin 2020 sonlarına doğru ticari taksi faaliyetlerine başlaması bekleniyor.

Yaklaşık 200 bin euroya mal olan Bubble’ın, İsviçre ve Amerika Birleşik Devletleri’nde de denenmesi gündemde.

Paris Şehir Konseyi, 2030 yılında şehirde tamamiyle elektrikli ve hidrojenli araçların kullanılması için kısıtlamalara gidiyor.

İKİ ÜÇ YIL İÇİNDE…

Test uçuşunu, içinde insan olmadan uzaktan kumanda edilerek yapan Volocopter’lerin, uzun vadede yolcularını otomatik pilotla gidecekleri adrese ulaştırması planlanıyor.

Merkezi Almanya’nın Bruchsal kentinde olan bir Start Up firmasının Daimler AG ile ortaklaşa gerçekleştirdiği Volocopter projesinin şefi Florian Reuter:

”İlk etapta pilotlu uçuşlar için gerekli olan izinlerin alınması gerekiyor, bu da iki ila üç yıl arasında bir zaman alabilir. Pilotsuz uçuşlar, bu sürecin tamamlanmasının ardından başlayabilecek…”

BAŞKANDAN ÖVGÜ GELDİ

Volocopter’in test uçuşunu izlemeye gelen Baden-Württemberg Eyalet Başbakanı Winfried Kretschmann:

”İleride bu araçtan yararlanabileceğim. Tabii ki bu benim için de elverişli bir araç olur” dedi.

Volocopter projesinin fikir sahiplerini öven Kretschmann:

”Şu an için insanların böyle fikirlere sahip olmasından mutluluk duyuyorum ve hiçbir şeyin bu tarz ilginç görüntüler kadar gelecek adına heyecan verici değil…”

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top