GÜNDEM

BAHAR KALKANI HAREKATI’NIN GEREKÇESİ!

‘BAHAR KALKANI HATEKATI SURİYE REJİMİNİ HEDEF ALMAKTADIR’

‘Bahar Kalkanı Harekatı’nın gerekçesi, ‘meşru müdafaa hakkı ve göçü önleme amaçlı’

‘AMACIMIZ GÖÇÜ ÖNLEMEK’

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:

”Suriye topraklarında İdlib’te yürütülen Bahar Kalkanı Harekatı’nın gerekçesi; meşru müdafaa hakkı ve Adana, Astana, Soçi mutabakatları çerçevesince göçü önleme amaçlı..

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz, ile geceyi, Suriye sınırında Hatay’daki komuta merkezinde geçirdik..

Gece boyunca İdlib’deki rejim hedeflerine yönelik operasyonu sevk ve idare ettik..

Türkiye’nin Suriye topraklarında yürüttüğü dördüncü operasyon olan Bahar Kalkanı Harekatı Suriye rejimini hedef almaktadır..

Suriye rejimince İdlib’teki ateşkese uyulmuyor. Rejim tarafından; Çocuk, kadın yaşlı demeden masum sivil insanlara yönelik kara ve hava saldırıları sonucunda derin bir insanlık dramı ve bununla birlikte Türkiye sınırına doğru büyük bir göçün yaşanmakta..

Bahar Kalkanı Harekatı’nın gerekçesiyle ilgili de Türkiye’ye, uluslararası toplumdan destek verilmekte. BM Sözleşmesi’nin 51’inci maddesinde yer alan ‘meşru müdafaa hakkıyla Adana, Astana ve Soçi mutabakatları çerçevesinde ateşkesi sağlamak, göçü önlemek, bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirmek ve birliklerimizin, halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak, bölgeye barış, huzur ve istikrarı bir an önce getirmek maksadıyla, başlattığımız harekât başarıyla devam etmektedir..

Şu ana kadar fiili bir katkıları olmamakla birlikte uluslararası kamuoyu bizimle benzer endişeleri paylaşmakta, Rusya ve Suriye rejimi kınanarak Türkiye ile dayanışma vurgusu yapılmaktadır.”

“Rusya’dan rejim üzerinde etkili olmasını bekliyoruz”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:

”Suriye konusunda Türkiye taraflar arasındaki ateşkes sürecine Rusya’yla birlikte garantörlük yapıyor..Rusya’dan da beklentimiz; garantör ülke olarak taahhütlerini yerine getirmesi, rejimin saldırılarını durdurması ve Soçi mutabakatı sınırlarına çekilmesi için Rejim üzerindeki etkisini kullanmasıdır..

Diğer taraftan Rusya’yla görüşmelerimiz de devam etmektedir. Defalarca ifade ettiğimiz üzere Rusya’yla karşı karşıya gelmek gibi bir düşüncemizin olmadığı herkes tarafından bilinmektedir. Bizim tek isteğimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesidir..

Türkiye 27 Şubat’taki saldırıya karşılık harekat başlattı..

TSK tarafından tüm saldırılara misliyle, en şiddetli şekilde ve tereddütsüzce karşılık verilmiş, verilmektedir..

Şehitlerimizin kanlarını yerde bırakmamak için başlattığımız Bahar Kalkanı Harekâtı kapsamında bugüne kadar; Rejime ait 2 savaş uçağı, 2 İHA, 8 helikopter, 135 tank, 5 hava savunma sistemi, 86 top/obüs/ÇNRA, 16 tanksavar/havan, 77 zırhlı araç, 9 mühimmat deposu, 2 bin 557 Rejim unsuru ve askeri etkisiz hale getirilmiştir.”

Son 72 saatte 93 rejim askeri öldürüldü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR):

”Türkiye’nin insansız hava araçları (drone) ile dün en az 19 Suriye rejimi askeri öldürdü ve 29 Şubat’ta ise 26 rejim askeri ölümü rapor edildi..

Türkiye son 72 saatte toplam 93 rejim askeri öldürdüğünü rapor etti..

Ayrıca Lübnan Hizbullahı’ndan 10 militan ile aralarında birisi İran Devrim Muhafızları yetkilisi de olan Hizbullah’la ilişkili 4 militan da öldürüldü.”

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi Yıldız Yazıcıoğlu

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: