GÜNDEM

İNSAN KAÇAKÇISI TUTUKLANDI’

‘BEN GÖÇMEN KAÇAKÇISIYIM’

İnsan Kaçakçısı, ‘Avrupa’nın Yarısını Ben Gönderdim’

Özcan Karlı, adındaki insan kaçakçısı tutuklanarak cezaevine gönderildi…

Sosyal medyada ve basın kuruluşlarına verdiği röportajlarda “Avrupa’nın yarısını ben gönderdim” diyen Özcan Karlı, adındaki insan kaçakçısı tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Özcan Karlı, Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Enez ilçesi Çatalköy’de bulunan ikametinde yakalanarak gözaltına aldı.

Emniyet’te ki sorgusunun ardına dan Karlı adliyeye sevk edildi.

Hakim karşısına çıkan Karlı tutuklanarak cezaevine gönderildi. Aynı şekilde sosyal medyada ve basın kuruluşlarına göçmen kaçakçısı olduğunu söyleyerek, röportaj veren bir diğer şüpheli şahıs Mehmet Savran’ın da yakalanması için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

‘SINIR KAPILARI AÇILDI’

Türkiye’de ‘sınır kapıları açıldı’ haberleri sonrası Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin görüntüleri güne damgasını vurdu.

Benzer hareketlilik Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde de yaşandı. Deniz yoluyla Yunan adalarına gitmek isteyen göçmenler Ege kıyılarına akın etti.

Özcan Karlı:

”20 yıldır insan kaçakçılığı yapıyorum. Avrupa’nın yarısını ben yolladım. Bu nedenle 6 yıl hapis yattım..

Şimdi kara sınırından Yunanistan’a gitmeye çalışanlar yavaş yavaş deniz yoluyla geçmek için buraya gelecek..

Şu anda nokta belirliyoruz. Onları Yunanistan’a emin bir şekilde göndermek için bir yer bakmaya geldik. Hepsini karşıya geçireceğiz, Allah’ın izniyle. Şu an hava biraz kötü. İstanbul’dan bot motor bekliyoruz. Bot motorlar geldi mi, onları yavaş yavaş karşıya atacağız.”

Hiç geçirdiğiniz oldu mu?

Özcan Karlı:

”Abi benim işim bu. Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum. Ben göçmen kaçakçısıyım. Cezasını da yattım. Altı sene cezasını yattım. Bizim mesleğimiz bu. Ekmeğimiz de buradan. Reis de izin verdi. Biz de yolumuza çıktık, doğrusunu istersen.”

Şu ana kadar iç göçmen gördünüz mü peki? Kaçak olarak geçen oldu mu?

Özcan Karlı: 

”Avrupa’nın yarısını ben gönderdim. Göçmenlerin yarısını ben Avrupa’ya gönderdim. Doğrusunu isterseniz. Şu an bir de göçmenler, karadan bedava gitmek için gümrük kapılarına gidiyor. Bedava gitmek için. Tabii orada Yunanistan güvenlik güçleri izin vermiyor. Hepsi buraya gelecek, bir iki güne kadar. Yavaş yavaş İstanbul’a dönüyor, kara sınırındaki yolcular.”

Oradan bedava gitmeye çalışıyorlar, diyorsunuz. Peki buradan kişi başı nasıl oluyor?

Özcan Karlı: 

”500 dolar, 600 dolar abi. Çok bir para değil. Malzeme, 30-40 yolcu bir bota biniyor. 500 dolardan 15 bin dolar yapıyor. 12-13 bin dolar masrafı var. Bir bot 10 bin dolar. İstanbul’dan buraya nakliye, 2 bin dolar. 3000 dolar da biz 5-6 kişiye kalıyor. Allah bin bereket versin. Günlük 1000 lira paramız oluyor. Yakalanmazsa para kazanıyoruz, yakalanırsa bir de zarar edersin. 10-15 milyar bize giriyor. Göçmenler karşıya gitmeden para yok. Cepten para harcıyoruz. Anladın mı? Gidiyor, karşıdan bir telefon açıyor. Biz İstanbul’dan, dövizden paramızı oradan alıyoruz. Para, onlardan kesin almıyoruz. Karşıya gönderiyoruz. Yunan sınırlarına ayak bastıktan sonra biz alıyoruz. Eğer yakalanırsa, Sahil Güvenlik yakalarsa biz zarar ediyoruz.”

“Türkiye no, bunlar bedava”

Verdiği röportajla haberlere konu olan Özcan K.’nin yeni görüntüleri ortaya çıktı.

Edirne’nin Enez ilçesinde çekildiği öğrenilen görüntülerde Özcan K.’nin mültecileri karşıya geçirmeye çalıştığı görülüyor.

“BEDAVA ATACAĞIZ”

Söz konusu görüntülerde Özcan K., şu ifadeleri kullanıyor:

* Sizi özgürlüğünüze kavuşturacağız arkadaşlar. Türkiye no, Yunan, İtalya, Fransa, Almanya. Biz size yeter baktık. Biraz da onlar size baksın.

* Sizi bedava atacağız. Gidin. Yeter Türkiye’nin size baktığı, biraz Yunan baksın. Komando orada, yakaladığında bize 20 sene ceza Yunan’da.

* Yine iş başındayız. Enez sınırındayız. Çanakkale’dekileri attık, şimdi geldik Enez’e. Bunları bedava atıyoruz, parasız. Allah rızası için. Bize dua ediyorlar yeter.,

İLGİLİ HABER

amerikaninsesi -Umut Çolak

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: