GÜNDEM

‘PUTİN İLE ERDOĞAN, DURUMUN NORMALLEŞMESİ İÇİN ANLAŞTI’

‘2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı’ndan sonra baş kaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız’

Rusya lideri Vladimir Putin ile Erdoğan’ın İdlib’deki gerilim nedeniyle yaptıkları görüşme.

Görüşmeye ilişkin Kremlin’den yapılan açıklama:

”Liderler Suriye’nin kuzey-doğusundaki durumun normalleşmesi için ek tedbirler alınması hususunda anlaştı..

Her iki taraf da, Suriye’nin kuzey-batısındaki (İdlib) durumun normalleştirilmesi adına ek tedbirler alınması gerektiğinin altını çizdi..

İdlib’deki gerilimin dindirilmesi adına Rusya ve Türkiye’nin ‘ilgili kurumları arasındaki istişalelerin yoğunlaştırılması’na karar verildi..

Rusya ve Türkiye liderlerinin ‘en yakın zamanda bir araya gelmeleri ihtimali üstünde çalışılması konusunda anlaşıldı.”

Putin ve Erdoğan telefonda görüştü

Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov şunları söyledi…

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov:

”Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Erdoğan bugün bir telefon görüşmesi yaptı..

Lüksemburg’la gündemimizde Suriye ve Libya’nın bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durum dahil olmak üzere küresel siyasetle ilgili konular da vardı..

Rusya hem Suriye’de hem de Libya’da ilgili ülkenin tüm siyasi güçleri arasında kapsamlı bir diyalog kurulmasını destekliyor, tüm dış aktörlerden bu ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyor..

Elbette, 2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı’ndan sonra baş kaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız”

‘İdlib’e ilişkin mutabakatlara bağlıyız’

Lavrov:

”Suriye’de gerilimin tırmanmasından kaçınmak için tüm çabaların birleştirilmesi önemli. Türkiye’yle yapılan İdlib’e ilişkin mutabakatlara bağlılıklarımızı koruyoruz..

Rus ve Türk askeri yetkililer arasında İdlib’deki duruma ilişkin olarak sürekli temas tesis ediliyor..

Türkiye’nin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki muhalifleri teröristlerden ayırması gerekiyor.”

Başsağlığı diliyoruz’

Lavrov:

“Eğer Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatlar tamamen uygulansaydı, Türk askerlerin ölmesi gibi trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi. Başsağlığı diliyoruz ve İdlib gerilimi azaltma bölgesinde ateşkes rejimini sağlayan Türk askerlerin güvenliğinin sağlanması için her şeyi yaptığımız belirtmek istiyoruz. Sahadaki askerlerimiz bu çalışmayı sürdürmeye hazır.”

‘Görüşme Ankara’nın inisiyatifiyle gerçekleşti’

Lavrov:

”Ankara’nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama süreci kapsamlı bir şekilde ele alındı..

Rus ve Türk temsilcilerinin İdlib’deki durumla ilgili görüşmelerine bugün Ankara’da devam edilecek..

Moskova ile Ankara arasında İdlib’le ilgili diyalog şansı devam ediyor.”

Suriye ordusu, İdlib’deki teröristlerle mücadele etme hakkına sahip’

Lavrov:

”Ateşkes rejiminin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden düzenlenen saldırılarla sürekli olarak ihlal edilmesine cevaben Suriye ordusu, teröristleri püskürtme hakkına sahiptir. Suriye ordusunun terörle mücadeleye ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararlarında yazılan gereklilikleri yerine getirmesini yasaklayamayız..

İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki sorunun Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatların pratikte nasıl yerine getirildiğinden kaynaklanıyor. Çatışmasızlığın pratikte nasıl uygulandığından… Ordularımız arasında mutabakatlar var, eğer bunlar tamamen yerine getirilseydi, bu tür trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi.”

‘Rusya’ya verilen koordinatlarda Türk askerleriyle ilgili veriler yer almıyordu’

Lavrov:

”Türkiye tarafından Rusya’ya verilen İdlib’deki koordinatlar, Türk askerleri hakkındaki verileri içermiyordu..

Savunma Bakanlığımızın bugün açıkladığı gibi, dün verilen koordinatlarda, terör örgütleriyle aynı bölgede bulunan ve hayatını kaybeden Türk askerlerinin bulunduğu yere ilişkin bilgiler yer almıyordu..

Rus ve Türk askerler her gün askerlerin konumları hakkında bilgi alışverişi yapıyor ve teröristlerin saldırılarına yanıt verilirken Türk askerlerin güvenliğinin sağlanması için koordinatlar Suriye ordusuna aktarılıyor.”

‘İdlib’deki durum NATO sözleşmesinin ortak savunmayla ilgili maddeleri kapsamına girmez’

Lavrov:

”İdlib’deki durum NATO’nun, kuruluş belgelerine uygun olarak ortak savunma maddelerini referans alması için bir gerekçe oluşturmuyor..

NATO’ya acil toplantı çağrısı yapmak her İttifak üyesinin hakkı. Şu anda Suriye’de yaşananların Washington Sözleşmesi’nin ortak savunma önlemleri alınmasıyla ilgili maddelerinde belirtilen durumlar kapsamında olduğunu düşünmüyorum.”

Türk ve Rus heyetleri bugün bir kez daha görüşecek: Gündem İdlib

Türkiye ve Rusya arasında İdlib konusundaki heyetler arası görüşmelerin Dışişleri Bakanlığı’nda bugün devam edeceği bildirildi. Görüşmelerin saat 16:00’da başlayacağı kaydedildi.

Türk ve Rus heyetlerinin İdlib’deki duruma ilişkin Ankara‘da yaptığı heyetler arası görüşmeler, bugün saat 16:00’da devam edecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in Suriye Özel Temsilcisi Alexander Lavrentiev ve Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin başkanlığındaki heyetler, İdlib konusundaki üçüncü tur görüşmelerin üçüncü gününde Dışişleri Bakanlığı’nda tekrar bir araya gelecek.

Türk ve Rus heyetleri, daha önce İdlib konusunda Ankara ve Moskova‘da iki tur görüşme yapmıştı. İki ülke heyetleri, dün ve önceki gün de Dışişleri Bakanlığında bir araya gelerek İdlib’deki durumu ele almıştı.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: