GÜNDEM

RUSYA, ‘TÜRKİYE SURİYE ANLAŞMASINI İHLAL EDİYOR’

RUSYA: ”Bölgede bir Türk insansız hava aracı da düşürüldü.”

‘Türkiye isyancılara silah ve insansız hava aracı desteğinde bulunuyor’

İSYANCILARA SİLAH

RUSYA:

”Suriye’nin İdlib kentindeki gelişmeler…Türkiye isyancılara silah ve insansız hava aracı desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekte..

Türkiye çatışmasız bölgeye topçu atışları ile yasadışı silahlı güçlere yardım ediyor. Bu şekilde Soçi Anlaşması’nı ihlal ediyor..

Bölgede bir Türk insansız hava aracı da düşürüldü.”

Sosyal medya paylaşımları ve Ankara’da acil güvenlik toplantısı

Sosyal medyada da bölgeden geldiği ileri sürülen henüz teyit edilmemiş ancak endişe verici başka görüntüler ve iddialar da paylaşılmaya devam ederken Ankara gelişmelere ilişkin acil toplantı kararı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek olan acil güvenlik toplantısının kısa süre içerisinde başlaması öngörülüyor.

ABD ile telefon görüşmesi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon):

”Savunma Bakanı Mark Esper ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesi…İdlib konusu… ‘Bugünkü telefon görüşmesinde de görüşüldüğü üzere, ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.”

‘İdlib’deki zalimane saldırganlığı ve insani krizi ele aldılar’

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason:

“Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejiminin İdlib’deki zalimane saldırganlığını, bunun Suriye’nin kuzeybatısında medyana getirdiği insani krizi ve Libya’daki durumu ele aldı..

Başkan Trump’ın salı günü ifade ettiği ve bugünkü görüşmede de görüşüldüğü üzere, ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.”

Türkiye, İdlib bölgesine hava desteği amaçlı ABD’den Patriot hava savunma sistemi talebinde bulunmuştu.

Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da gelişmeleri değerlendirmek üzere Merkez Yürütme Kurulu’nu (MYK) olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantının gece saatelerinde gerçekleşeceği öngörülüyor.

İLGİLİ HABER

tr.euronews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: