SIYASET

‘SURİYE MİSYONUMUZ DEĞİŞMEDİ’

‘SADECE PETROLÜ KORUYORUZ’

Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma niyetimiz yok

ABD Genelkurmay Başkanından açıklama…

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley:

”Ülkemin, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelere bir daha asker konuşlandırma planı yok.”

NE UMARSIN BACINDAN, BACIN ÖLMÜŞ AÇINDAN’

‘ABD’den İdlib Konusunda Henüz Destek Gelmedi’

Erdoğan:

”ABD, İdlib konusunda Türkiye’ye henüz bir destek sağlamadı. İdlib meselesiyle ilgili olarak ABD Başkanı Donald Trump’la tekrar görüşmem gerekebilir..

İdlib’e Batı’dan yardım beklentimiz var mı? NATO ve ABD’den gelecek Patriot’ların konuşlandırılması konuları…Amerika’nın bir destek sözü, Trump’la görüştüğümde vardı ama henüz destek söz konusu değil. Görünen, bir daha görüşmemiz gerekecek. İlgili arkadaşlarımız muhataplarıyla görüşmeler yapacak..

Patriot meselesine gelince ben çok net olarak söyleyeyim şu an Amerika’nın bize vereceği Patriot yok. Biz teklifimizi yaptık, eğer bize gönderecekseniz, biz sizden de Patriot alabiliriz dedik. Ama şu anda benim aldığım istihbarat ise verebilecekleri bir Patriot yok. Ellerinde böyle bir şey yok. Verecekseniz verin, Kongre’den bunun iznini ben almayacağım, siz alacaksınız. Şimdi bizde sadece İspanya Patriot’u var, bunun dışında da böyle bir şey söz konusu değil. Bizim her görüşmemizde Patriot söz konusu oluyor..

İdlib konusundaki 5 Mart tarihi için konuşulan dörtlü zirve kesin değil. Çünkü Sayın Putin ‘Biz bunu ikimiz beraber yapsak daha isabetli olur’ gibi bir teklif getirince ben dedim ki bu da olabilir, dörtlü de olabilir. Şu anda İdlib’de bizim ikimizin kararı çok büyük önem arz ediyor. Tarih konusunda hemen hemen mutabık sayılırız, yani 5 Mart itibarıyla… Yeri itibarıyla büyük ihtimalle İstanbul olacak. Bu arada ikili, dörtlü meselesini yine görüşmelerle devam ettireceğiz. Moskova’ya giden heyetimiz ile Ankara’ya gelen Rus heyet arasında Ankara’da görüşmeler yapılıyor. Bu heyetler arası görüşmenin neticesine göre de biz tekrar telefon diplomasisini devam ettireceğiz..

Türkiye’nin İdlib’deki varlığına işgalci diye bakılması… İdlib’de Türkiye Soçi mutabakatının gereğini istedi. Biz burada Adana Mutabakatı ile varız. Peki Adana Mutabakatı’nda süreç nedir? Terör örgütlerini kaçtıkları yere kadar kovalarsınız. Yaptığımız budur ve şu anda biz de terör örgütlerini kovalıyoruz. Bu bazen PKK’dır, YPG’dir, PYD’dir, bazen DEAŞ’tır ya da diğer terör örgütleridir. Bunlarla meşgulüz. Çünkü ne Amerika ne de Rusya terör örgütleri konusunda bize verdikleri sözü yerine getirdi. O zaman iş başa düştü. Şimdi biz bunu da yerine getirmek zorundayız. Onun için de bunu kovalıyoruz..

Türkiye’nin bir askeri harekat yürütüp yürütmeyeceği… İdlib’de Şubat ayı sonuna kadar Beşar Esat hükümetine süre verildi. Şubat sonu ifadesi tamamen Türkiye’nin gözlem noktalarıyla alakalı. Gözetleme noktalarımıza yönelik bir kuşatma söz konusu ve bu kuşatmaya müsaade edemeyiz. Bunların geri çekilmesinin gereğini biz kendimiz uyguladık. Bu arada gözetleme kulelerini tahkim ettik, etmeyi de sürdüreceğiz..

Bloomberg internet sitesinde yer alan bir haberde, Türkiye’nin ABD’den Rus destekli Suriye güçlerinin gelecekteki herhangi bir saldırısına karşılık vermek için güney sınırlarına iki Patriot füze bataryası konuşlandırmasını istediği iddia edilmişti. Daha sonra konuyla ilgili VOA muhabirine konuşan bir Amerikalı yetkili, ABD’nin Türkiye’nin Suriye sınırına Patriotlar konuşlandırılması talebinden haberdar olduğunu ancak bu konuda bir kararın henüz verilmediğini söylemişti.

‘ABD’nin Suriye’deki askeri varlığı’

Mark Milley:

”Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik operasyonunun öncesinde, harekat bölgesindeki Özel Kuvvetler askerleri çekildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) harekatıyla da sınır bölgelerindeki askerler doğuya kaydırıldı..

Suriye’deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye’nin doğusunda IŞİD ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var.”

 ABD Savunma Bakanı Mark Esper:

”ABD’nin misyonu, şu anda sadece ülkenin doğusundaki petrol bölgelerinde, IŞİD’in tekrar ortaya çıkmasını engellemek. Sınır bölgesine asker göndermemiz şu aşamada olası görünmüyor.”

Bir kongre üyesi’nin “ABD’nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı” sorusuna Esper, ‘bu yönde bir tartışmanın olmadığı’ yanıtını verdi.

Suriye’de sadece petrolü alan askerlerimiz var, petrolü koruyorlar

ABD Başkanı Donald Trump:

”Suriye’ye gönderilen ABD askerleri…’Benim için Suriye’de askerlerimizi bıraktı diyorlar. Ne yaptım biliyor musunuz? Petrolü aldım. Orada sadece petrolü alan askerlerimiz var, onlar petrolü koruyorlar..

İran’a yönelik politikamız…Ben saldırmayı isteyen biri değilim. Muhtemelen İran’la ilgilenirken 5 yada 10 kez saldırabilirdim. Bu konuda kendimi büyük ölçüde tuttum çünkü bunu yapmak istemiyorum fakat bir şeyler yapmak zorunda olabiliriz. Müzakere bile edebileceğimiz bir pozisyonda olmalıyız fakat umuyorum ki buna gerek kalmaz. Muazzam yaptırımlarımız var. Oldukça kötü performans sergiliyorlar, ülkelerinin heryerinde ayaklanmalar var”

‘Türkiye-Suriye sınırında bin yıldır savaşıyorlar, bunu niye biz yapalım ki?’

Trump:

”Türkiye ile Suriye arasındaki sınırdan askerlerimizi çektim. Bu oldukça başarılı bir adım oldu. Neler olduğuna bir bakın. Bu sınırda bin yıldır savaşıyorlar. Bunu niye biz yapalım ki? Benim için Suriye’de askerlerimizi bıraktı diyorlar. Ne yaptım biliyor musunuz? Petrolü aldım. Askerlerimizi petrol almak için bıraktım. Orada sadece petrolü alan askerlerimiz var, onlar petrolü koruyorlar. Ben petrolü ele geçiririm. Petrolü alırım.”

‘Nükleer silah sahibi olmalarını istemiyorum çünkü bu silahları kullanacaklardır’​

Trump:

”Ortadoğu politikasının merkezinde İran’ın nükleer silah edinmemesini sağlamak var. İnsanların nükleer silah sahibi olmasını istemiyorum çünkü bu silahları kullanacaklardır. Nükleer silah sahibi insanlar olsun istemiyorum. Bu benim için en önemli şey. İran’ın nükleer silaha sahip olmasına izin veremezsiniz.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews – amerikaninsesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: