GÜNDEM

ANKARA’DA VİRÜS PANİĞİ!

VİRÜS ŞÜPHESİ

Esenboğa Havalimanı’nda olağanüstü hal ilan edildiği bildirildi.

Türk Hava Yolları’nın TK879 sefer sayılı yolcu uçağının coronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptığı ileri sürüldü.

ACİL İNİŞ

Türk Hava Yolları’nın Tahran-İstanbul seferini yapan TK879 sefer sayılı uçağı coronavirüs şüphesiyle Ankara’ya acil iniş yaptı.

Esenboğa Havalimanı’nda olağanüstü hal ilan edilirken, uçaktaki bir yolcuda virüs şüphesi olduğu öğrenildi.

Uçağı karşılamak üzere çok sayıda sağlık ekibi hazır bulunduruldu.

TC-LOE kuyruk tescilli A330-300 tipi uçağın 10:45 sularında Esenboğa Havalimanı’na indiği ve tüm yolcuların taramadan geçirildiği belirtildi.

Yapılan tüm işlemlerin Esenboğa Havalimanı Mülki İdare Amiri koordinesinde yürütüldüğü ve 1 yolcuda virüs şüphesi olduğu ifade edildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yayımlanan talimatla Türk şirketlerinin yalnızca İran’dan sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşınmasına izin verilmişti. Bu talimat doğrultusunda Koronavirüs (Kovid-19) şüphesiyle karantinaya alınan yolcunun Türk kimlikli olma olasılığının yüksek olduğu belirtildi.

Uçakta 132 yolcu bulunduğu öğrenildi.

Sağlık Bakanın’dan corona virüsü açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan corona virüsü açıklaması

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

”Bilindiği üzere, 23 Şubat’tan itibaren, komşumuz İran’la kara, demir ve havayolu geçişleri durdurulmuştur. Kara sınırlarımız karşılıklı olarak kapalıdır ancak havayoluyla ülkemizden İran’a dönmek isteyen İran vatandaşları için dönüşler devam etmektedir..

İran’dan ülkeye dönmek isteyen Türk vatandaşlar için özel bir sefer düzenlendi. İran’dan bu seferle ülkemize gelen Türk vatandaşları 14 gün süreyle gözlem altında tutulacaktır. Bu çerçevede THY’ye ait TK879 sefer sayılı Tahran uçağının Ankara’ya inişi planlanmıştır. Uçakta bulunan 132 Türk yolcu ve mürettebat ilk kontrolleri ve karantina süreçleri için daha önce boşaltılmış ve karantina hastanesi olarak hazırlanmış olan Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne nakledilecektir..

Yolcuların detaylı sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra numuneleri alınarak Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda tahlilleri tamamlanacaktır.”

Çin’in Wuhan kentinde karantina ortamında bulunan 42 kişi, Sağlık Bakanlığı tarafından kargo uçağı ‘Koca Yusuf’ ile alınarak Ankara’ya getirilmiş ve aynı hastanede operasyonu gerçekleştiren sağlık personeli ve mürettebat ile birlikte karantina altında tutulmuştu.

İLGİLİ HABER

yenicaggazetesi

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: