EĞİTİM

SINIF GEÇME SİSTEMİ GELİYOR!

PEDAGOJİK FORMASYON…

‘Sınıf geçme sistemi ile ilgili çalışma bitirildi ve gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak’

‘Sınıf geçme sistemiyle başarı daha da artacak’

Ziya Selçuk:

”Her bir öğrencinin liseyi bitirdiğinde sahip olması gereken yeterlilikler konusunda standartlar oluşturulması önem taşıyor..

Bu yeterliliğe ulaşılmaması halinde, 4 işlem bilmeyen, okuduğunu anlama-yazma konusunda sıkıntı yaşayan çocuk liseden mezun olabiliyor.”

2020-2021 ÖĞRETİM YILINDAN İTİBAREN

Ziya Selçuk:

”Sistem gelecek eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak..

Bu ülkenin çocukları, bizim deneme tahtamız değil, pilotla başlayalım dedik. Hazırlıklarımız tamam, bunun bu sene pilotunu yaptık, simülasyon anlamında yaptık, gayet güzel geçti. Burada, her dersten iki dönem notunun aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının 70 olması gibi bazı şeyler var. Bu böyle olduğunda kaç öğrenci yukarı çıkıyor, kaçı çıkamıyor, kimi nereye yönlendirebiliyoruz, bunun modellemesi çıktı. Bir yazılım oluşturduk ve senaryoyu rahat görebiliyoruz. Dolayısıyla çözebileceğimiz bir konu. Problem yok.”

‘AYRICA FORMASYONA İHTİYAÇ YOK ‘

Ziya Selçuk:

”Pedagojik formasyonun Bakanlık tarafından verilmesi konusundaki çalışmalar..

Konu YÖK ile görüşülüyor. Altyapı hazır. Bu konuda problem bulunmuyor. Formasyona devam edenler bunu bitirecek..

Takvimimizi açıkladık. Takvim içerisinde kazanan herkese özel yeni formasyonu ücretsiz vereceğiz.”

‘PERGEL’DEN SONRA 17 BİN OKULDA HAYVAN BESLENİYOR’

Ziya Selçuk:

”Tokat’ın Turhal ilçesinde bir köy okulunda sınıf öğretmeni “Fındık” ismili köpeği sahiplenerek öğrencilerinin arasına aldı..

Benim sahiplendiğim ‘Pergel’…Pergel, bir barınakta ölmek üzereydi, haberdar oldum. Pergel, bir örnek olarak başka okullarda da yapılır mı diye çağrı yaptım. Pergel’den sonra 17 bin okulumuzda, çocuklar, öğretmenler hep beraber hayvan beslemeye başladılar. Sadece köpek değil, kaz, tavuk, kedi, tavşan var.”

Sınıf tekrarı: 4+4+4 çıkmazı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), sınıf tekrarını yeniden gündeme aldı. Bakanlık bu kapsamda yeni mevzuat değişikliğine hazırlanıyor.

Sınıf tekrarının uygulandığı dönemde her 10 çocuktan birinin ‘sınıf tekrarı yaptığı’ MEB’in raporlarına da yansıdı.

MEB’in raporlarına göre sınıf tekrarının maliyeti yıllık 125 milyon dolar. 

2012’de değiştirilen yönetmelikle, ilkokulda tamamen kaldırılan, ortaöğretimde zorlaştırılan ‘sınıf tekrarı’ yeniden MEB gündemine alındı.  

AİLE BÜTÇESİNE KATKI

MEB, UNICEF ile 7 yıl önce hazırladığı “Ortaöğretimde Sınıf Tekrarı, Okul Terk Sebepleri ve Örgün Eğitim Dışında Kalan Çocuklar Politika Önerileri Raporu”nda, sınıf tekrarının son olarak uygulandığı dönemde, 9. sınıfta tekrara kalan öğrenci oranının yüzde 14’e ulaştığı, genelde yüzde 7’nin üzerine çıktığı belirlendi. 

Raporda ayrıca, “ekonomik koşullar nedeniyle okullar arasındaki fırsat eşitsizliğinin yarattığı uçurumun öğrenci başarısındaki etkileri” vurgulandı. 

Okulu terk eden öğrencilerin ailelerinin çoğunluğunun sosyoekonomik ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu, öğrencilerin yüzde 10’unun da ailelerine destek olmak amacıyla çalışmak için okulu bıraktıkları tespiti yer aldı. 

Sınıf tekrarı yapan öğrencilerin yüzde 66.1’inin düzenli ders çalışma alışkanlığı olmadığı, yüzde 38.1’inin derslerde anlatılan veya öğretilen konuları anlamakta güçlük çektiği, yüzde 14.4’ünün ise maddi durumlarının iyi olmadığı belirtildi. 

MESLEK LİSESİNE ÖZEL

MEB, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün taşra teşkilatına gönderdiği yazıda, “9. sınıfı tekrar etmek durumunda kalan öğrencilerin belirlenmesi” talimatı verildi. Belirlenen öğrenciler ve velilerinin derslerini tamamlamaları için mesleki eğitim merkezlerine yönlendirilmesi istendi. 

İLGİLİ HABER

Yurt – Cumhuriyet – Ozan Çepni

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: