GÜNDEM

RUSYA İÇ POLİTİKA KURBANI OLMAZ!

‘ZOR DA KULLANABİLİRİZ’

‘Türkiye’nin İdlib’de Suriye Ordusu’na yönelik yapacağı operasyon en kötü senaryo olur’

Erdoğan’ın İdlib’le ilgili yaptığı açıklamalardan hemen sonra Kremlin’den yanıt geldi. 

Türk ve Rus heyetlerinin Rusya’nın başkenti Moskova’daki görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

Erdoğan, İdlib’de 13 şehit vermemiz üzerine gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan:

”Şu ana kadar maalesef arzu ettiğimiz neticeye ulaşamadık. Masada bizim istediğimiz yerin çok uzağında olunduğu bir gerçektir. Türkiye, İdlib konusunda kendi harekat planını uygulamak için her türlü hazırlığını yapmıştır. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ diyoruz. Daha açık ifadeyle İdlib harekatı bir an meselesidir.”

Erdoğan, TSK’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Barış Pınarı harekâtları öncesinde de “Bir gece ansızın gelebiliriz” ifadesini kullanmıştı.

Erdoğan’ın sözlerinden dakikalar sonra Moskova kanadından yanıt gecikmedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov:

”Türkiye’nin İdlib’de Suriye Ordusu’na yönelik yapacağı operasyon en kötü senaryo olacak. Bu durumu önlemek için Türkiye ve Rusya arasında diyalog sürecek.”

İNSANİ DRAM YAŞANIYOR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar:

”Oradaki mesele tam bir güvenlik meselesi, tam bir savunma meselesi; fakat bunun ötesinde de gerçekten bir insani dram yaşanıyor. Burada rejim havadan ve karadan saldırılarıyla gerçekten insanlık dışı faaliyet göstermiştir. Hastane ve okulları vurdular. Her ne kadar onlar inkar etseler de bunların fotoğrafları her tarafta mevcut. Dolayısıyla öncelikle bu akan kanın durdurulması ateşkesin sağlanması bizim birinci amacımız.”

‘ZOR DA KULLANABİLİRİZ’

Hulusi Akar:

“Herhangi bir şekilde gözlem noktalarımızın çekilmesi söz konusu değil. Herhangi bir şekilde onlara bir şey yapıldığı takdirde misliyle karşılık vereceğimizi söyledik, söylemeye de devam ediyoruz. Dolayısıyla bu ateşkesin sağlanabilmesi için süratle tarafların Soçi mutabakatındaki taahhütlerine uymasını bekliyoruz. Biz orada ateşkesin sağlanması için ne gerekiyorsa bunu yapmaya çalışıyoruz. Gerekirse oradaki muhaliflere ya da ateşkesi bozanlara karşı zor da kullanabileceğimizi ifade ettik.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: