DÜNYA

Almanya 1 Mart’ta kapılarını açıyor..

İşgücü açığının giderilmesinde önceliğin Alman ve AB vatandaşlarına verilmesi koşulu kaldırıldı..

Avrupa Birliği (AB) dışından kalifiye iş gücünün Almanya’ya gelişini kolaylaştırmayı hedefleyen ‘Nitelikli İş Gücü Göç Yasası’ 1 Mart 2020’de yürürlüğe girecek.

Ekonomisindeki büyüme ve nüfusundaki yaşlanma dolayısıyla nitelikli iş gücü açığı her geçen gün artan Almanya…

KAPILARINI AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Nitelikli İş Gücü Göç Yasası hakkında Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Almanya’nın Nitelikli İş Gücü Göç Yasası hakkında Köln Ticaret ve Sanayi Odası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Yeni iş gücü yasası kapsamında dil şartında istisnalar ve iş bulma vizesi gibi imkanlar sunuluyor.

Köln Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Sandra von Möller:

”Almanya’da nitelikli iş gücü açığı ekonomik büyümenin önünde önemli bir risk faktörü oluşturuyor..

2019 nitelikli iş gücü raporuna göre, sadece Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde ticaret, sanayi ve hizmet sektöründe toplam 6 milyon kişi istihdam ediliyor. Ancak bu sayı 2030 yılında 4,8 milyona düşüyor. ihtiyaç duyulan iş gücü ise 5,5 milyon kişi olacak. Bu hesaplamalara göre sadece bu eyaletteki iş gücü açığı 735 bin kişi. Bu rakam toplam iş hacminin yüzde 13,4’üne tekabül ediyor.”

Almanya genelinde ekonomik beklentiler üzerine yapılan anketlerde, şirketlerin yüzde 60’ının en büyük endişesinin nitelikli iş gücü gerektiren ve içerideki kaynaklarla kapatılamayan pozisyonlar olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar:

”Almanya’nın iş gücü açığının Avrupa Birliği içinden kapatılması mümkün değil.”

Sektörler için geliştirilen, AB dışından kalifiye iş gücünün ülkeye gelişini kolaylaştırmak ve hızlandırmak adına yapılan düzenlemeler.

1-Altı aylık iş arama vizesi

Yasanın getirdiği en önemli yenilik, üniversite mezunlarının yanı sıra, mesleki eğitimi ve/veya tecrübesi bulunanlara da Almanya’nın kapılarını açıyor olması. Yasa, eğitimleri ve mesleki kalifikasyonları Almanya tarafından tanınmış kişilere, Almanya’da iş aramak üzere altı aylık iş arama vizesi sağlıyor. İş arama vizesi, haftada 10 saate kadar deneme amaçlı istihdama da müsaade ediyor.

Federal İstihdam Dairesi Yurt Dışı Uzman Yerleştirme Merkezi Sorumlusu Thorsten Rolfsmeier:

”Yasanın amacı bir liste olmaksızın tüm meslek gruplarına kapıları açmak. Öngörülen yasal düzenlemelere bakılarak mesleki fırsatlar rahatlıkla anlaşılabilir..

Bilişim teknolojileri alanında çalışanlar için süreç daha kolay işliyor. Bu alan için bir denklik aranmıyor. Diğer sektörlerde yedi yıl olması gereken iş tecrübesinin, bu alanda üç yıl olması yeterli görünüyor”

2- Make it in Germany platformu

Denklik alabilmek için adayların diplomalarını ve mesleki kalifikasyonlarını gösteren belgelerini sorumlu kurumlar aracılığıyla Almanya’ya iletmesi gerekiyor.

Yetkililer, başka ülkelerde edinilen eğitimin ve mesleki deneyimlerin Almanya iş piyasasında karşılığı olup olmadığını inceleyip, denklik kararını veriyor.

Thorsten Rolfsmeier:

”Türkiye’den başvurmak isteyenlere ‘Make it in Germany’ platformunu öneriyorum..

‘Make it in Germany’ portalı, işverenler ile potansiyel iş gücünü birleştiriyor. Bu portalda, iş gücü ihtiyacı içinde olan sektörler, başvurulabilecek açık pozisyonlar, sağlanabilecek mesleki eğitimler, yararlanabilecek vize türleri, denklik işlemleri ve Almanya’da yaşam konusunda Türkçe de dahil pek çok dilde danışmanlık hizmeti sağlanıyor.”

3- Dil kriterinde istisnalar

Kuzey Ren-Vestfalya Nitelikli İş Gücü Göç Merkezi Başkanı Axel Rosenthal:

”Temel Almanca bilgisi şartı, bazı pozisyonlarda istisnaları olsa da, esas olduğunu belirtmek isterim..

Almanca bilmenin mesleği icra etmek için gerekli olmadığı durumlar da mevcut. Bu nedenle bu kriter durum özelinde değerlendirilmeli ancak hukuki gereklilikler göz ardı edilmemeli. Süreçten öğrenerek, farklı durumlarda nasıl çözümler bulabileceğimizi değerlendirerek ilerleyeceğiz.”

KPMG Hukuk Bürosu Göç Hizmetleri Birimi’nden avukat Sebastian Klaus:

”Yeni yasal düzenlemeleri, nitelikli iş gücü göç yasası bünyesinde gelenlerin süresiz oturum hakkına erişim koşullarını şöyle anlatabilirim..

Süresiz oturum izni koşulları, vize türüne göre farklılık gösteriyor. Sektöre, maaşa ve iş kontratına bağlı olarak mavi kart sahibi olmaya hak kazananlar için süre;

B1 Almanca seviyesiyle 21 ay,

A1 Almanca seviyesiyle 33 ay olarak belirtiliyor.

Mavi kart sahibi olmadan çalışmaya gelenler için süresiz oturum hakkı için gereken süre 2 ile 4 yıl arası.

Bu süre, mesleki eğitimin nerede alındığına göre değişkenlik gösteriyor. Mesleki eğitimlerini Almanya’da tamamlayanlar için bu süre iki, yurt dışında tamamlayanlar için dört yıl..

Yeni iş gücü yasasıyla Almanya’ya gelenlere aile birleşimi konusunda da kolaylıklar sağlanacak..

Başvuru sahibinin eşi ve bekar çocukları da yeni düzenlemenin avantajlarından yararlanabilecek.”

Almanya’da geçen yıl binden fazla Türk vatandaşı Mavi Kart aldı

Almanya’da 2018 yılında 27 bin civarında kişiye Mavi Kart verildi. Türk vatandaşları Mavi Kart verilenler arasında dördüncü sırada yer aldı. 2018’de bin 298 Türk vatandaşı Mavi Kart aldı.

default

Federal Göç ve Mülteciler Dairesi’nin (BAMF) Nürnberg’de açıkladığı verilere göre, 2018 yılında 27 bin civarında kişiye Mavi Kart verildi. BAMF’ın açıklamasında, 2018’de verilen Mavi Kart sayısının yüzde 25,4 artarak rekor düzeye ulaştığı belirtildi.

AB içinde en çok Mavi Kart veren ülke de Almanya oldu. AB genelinde 2017 yılında verilen Mavi Kartların yüzde 84,5’i Almanya tarafından verildi.

Mavi Kart uygulaması, yüksek nitelikli üçüncü ülke vatandaşlarına AB içinde çalışma imkanı tanıyor. Söz konusu uygulamanın başladığı 2012 yılından bu yana Almanya’nın yaklaşık 104 bin Mavi Kart verdiği belirtildi.

Mavi Kart alarak çalışmak üzere Almanya’ya gelenler arasında Türk vatandaşları dördüncü sırada yer alıyor. BAMF verilerine göre, 2018 yılında bin 298 Türk vatandaşına Mavi Kart verildi. 2018 yılı sonu itibarıyla, Almanya’da Mavi Kart ile çalışan Türklerin sayısının ise 2 bin 476 olduğu belirtildi.

İlk sırada Hintler var

Almanya’da 2018’de en fazla Mavi Kart alanlar ise Hintler oldu. Geçen yıl Hindistan’dan 7 bin 556 kişi Mavi Kart alarak Almanya’ya geldi. Hintleri, 2 bin 178 ile Çinliler ve bin 603 ile Ruslar takip ediyor.

Mavi Kart uygulaması, AB ülkelerindeki nitelikli iş gücü açığını kapatmak için başlatılmıştı. Mavi Kart verilebilmesi için, yüksek okul veya üniversite mezunu üçüncü ülke vatandaşlarının AB içinde iş bulmaları ve yılda en az brüt 53 bin 600 euro kazanmaları şartı aranıyor. Tıp, mühendislik veya doğa bilimleri alanında çalışanların yılda brüt 41 bin 808 euro kazanmaları da Mavi Kart alabilmeleri için yeterli sayılıyor.

Köln Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Sorumlusu Christopher Meier:

”Şirketler ihtiyaç duydukları çalışan profilini bildirdikleri durumda, nitelikli adayların Almanya’ya gelmesini hızlandırmak için yapılan düzenlemeler, hedeflenen ekonomik büyümenin anahtarı..

Yasadan yararlanmak için herhangi bir yaş sınırı bulunmuyor..

Sektör kısıtlamasına da gidilmediğini vurgulamak isterim. Bazı sektörlerin daha öncelikli olduğunu söylemem zor, farklı alanlarda nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyuyoruz”

Ekonomisindeki büyüme, nüfusundaki yaşlanma, nitelikli iş gücü açığı her geçen gün artan Almanya, meslek eğitimi yapmış veya meslek sahibi olanlarla, yüksek öğrenimlerini bitirmiş herkese kapılarını açmaya hazırlanıyor.

YASA TASARISI GÖRÜŞÜLMEYE BAŞLANDI!

AB ve AB dışındaki ülkelerden kalifiye elemanların ülkeye gelmesini hedefleyen ve geçen Aralık ayında Federal Hükümet tarafından kabul edilen yasa tasarısı Federal Meclis’te görüşülmeye başlandı.

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer:

”Tasarıyı ‘Tarihi dönüm noktası’ olarak tanımlıyorum. Almanya’nın kontrollü ve düzenli bir şekilde uzman işgücü ihtiyacını karşılayabilecek. Yasa tasarısı, kimin, hangi şart ve kriterlerde Almanya’ya gelip çalışabileceğini çok açık biçimde belirliyor.


Kalifiye eleman eksiği, Almanya’nın bir çok bölgesinde büyümeyi frenleyen bir duruma dönüştü. Ülkemizin ekonomik açıdan büyümesini istiyorsak, başka ülkelerden kalifiye eleman çağırma dışında bir olanak kalmadı.”

Heil:

”Hristiyan Birlik partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) tarafından hazırlanan, tasarıda öngörülen, mültecilerin istihdam piyasasına kazandırılması planını savunuyorum.”

Buna göre:
”Almanya’da iltica başvurusu tanınmamış, ancak meslek eğitimi gören mülteciler sınır dışı edilemeyecek.”

Federal Meclis’teki görüşmede:

Muhalefetteki Yeşiller ve Sol Parti, düzenlemenin daha geniş kapsamlı ve uzun vadeli yapılmasını talep ederken,

Göçmen karşıtı Almanya için Alternetif (AfD), iş olanaklarının önce Almanlara önerilmesi gerektiğini ve Alman gençlerin meslek eğitimine öncelik verilmesini istedi.

GEÇERLİ UYGULAMA!

Şimdiye kadar geçerli olan uygulamaya göre, aynı iş dalında çalışabilecek Alman adayların olup olmadığının araştırılması gerekiyor.

İş ve ekonomi dünyası, AB dışındaki ülkelerden nitelikli insanlar için yeni olanaklar sunan yasayı olumlu karşılıyor.

Bu konu da hazırlanan raporlara göre:

Ülkede şu an itibarıyla 1 milyon 200 binden fazla iş gücü açığı mevcut. -Alman Ekonomi Enstitüsü: Kalifiye eleman açığından dolayı Alman ekonomisi yılda yaklaşık 30 milyar Euro kayba uğradı.

Uzmanlar, gerekli önlemlerin alınmaması durumunda:

Almanya’daki çalışan sayısı, 45 milyondan 2050 yılına kadar 29 milyona düşecek!

İstihdam piyasasının yanı sıra, emeklilik, sağlık, bakım sigortalarının finanse edilebilmesi için her yıl yaklaşık 330 bin insanın Almanya’ya göç etmesi gerekiyor.

Yeni yasayla:

Hasta ve yaşlı bakıcı,

İnşaat,

Metal,

IT gibi branşlarda eğitim görmüş veya branşlarda meslek diploması bulunanlar, ülkelerinden gelmeden önce bir iş sözleşmesi imzalanması durumunda, Almanya’ya gelip hemen çalışabilecek.

ARTIK MÜMKÜN OLACAK!

Herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da iş aramak için belirli bir süreliğine Almanya’ya gelebilmek mümkün olacak.

Buna göre;

Meslek diplomalarını bulundukları ülkede Almanya’nın temsilciliklerinde denkleştiren

Mesleği yapabilecek derecede Almanca konuşabildiğini kanıtlayan vasıflı elemanlar,

Söz konusu branşlarda eğitimli akademisyenler,
somut bir iş teklifi olmadan da, iş aramak için Almanya’ya gelip geçici oturum izniyle 6 ya kadar kalabilecek.

Türkiye’de diploması olan akademisyenler ve tüm alanlarda meslek eğitimi diplomasına sahip kişiler de söz konusu uygulamadan yararlanabilmek için başvurabilecek.

Almanya’ya gitmek isteyen ve şartları yerine getirenlere 6 aylık vizeyi büyükelçilikler verecek.

Türkiye’den Almanya’ya iş aramak amaçlı gelecek nitelikli elemanların iş aradığı sürece geçimini sağlayacağını Almanya’ya gelmeden önce belgelemesi gerekecek.

1 OCAK 2020

Yeni yasanın Federal Meclis ve Federal Konsey’de onaylandıktan sonra, 1 Ocak 2020’de yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Almanya Nitelikli Yabancı İşçi Arıyor

Merkel hükümetinin uzun süren tartışmalardan sonra üzerinde anlaştığı yasa tasarısına göre, yıllardır bir tabu olarak görülen, işgücü açığının giderilmesinde önceliğin Alman ve AB vatandaşlarına verilmesi koşulu kaldırılırken, nitelikli çalışan açığı bulunan mesleklerde Almanya’da tanınmış bir meslek diploması olan herkese ülkenin kapıları açılıyor…

Nitelikli eleman eksikliği Almanya’da kronik hale dönüştü.

Ekonomideki olumlu tabloya ve istihdamdaki rekor artışa rağmen 1 milyon 600 bin civarında işe uygun eleman bulunamıyor.

‘Almanya’da Azalan İşgücünün Çözümü Göçmenler’

Yaşlanan nüfus ve beraberinde getirdiği demografik değişim Almanya’nın en önemli sorunlarından biri. Yapılan tüm atılımlara rağmen doğum oranını yükseltemeyen ve aynı zamanda emekli oranı giderek artan yerini ülkenin 2060 yılına kadar 10 milyon 400 bin kalifiye işgücüne ihtiyacı olduğu açıklandı.

Ülkenin tanınan araştırma kurumlarından Bertelsmann Vakfı‘nın raporu:

”Almanya’nın 2060 yılına kadar her yıl, en az 260 bin ek kalifiye iş gücüne ihtiyacı olacak. Bu açığın en fazla yarısı, Avrupa Birliği ülkelerinden gelecek göçle giderilebilecek. Diğer yarısı ise ancak birlik dışından gelecek göçmenlerle kapanabilecek”

Açığın kapanması AB dışı göçe bağlı

  • Araştırma:

Emeklilik yaşının 70’e çıkarılması ve çalışan kadın sayının artması gibi senaryoların gerçekleşmesi halinde bile açığın kapanamayacağını ileri sürüyor.
Almanya yıllık işgücü ihtiyacını, en iyi koşullarda 114 binini AB ülkelerinden temin edilebilecek. Almanya’nın üçüncü ülkelerden iş gücü almasına alternatif yok. İş piyasası uzmanları da, ekonomik büyümeyi güvence altına almak ve sosyal sistemleri istikrarlı hale getirmek için göçmen işçilere ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Bertelsmann Vakfı yöneticisi Jörg Dräger:

”Almanya’ya AB üyesi olmayan ülkelerden gelen göçü, iş piyasasının ihtiyacını karşılamada yetersiz kalıyor. Hükümet tarafından onaylanan göç yasasının en hızlı şekilde yürürlüğe girmesini talep ettik.

Federal hükümet, Noel tatili öncesinde kalifiye iş gücü açığını kapatmak için hazırlanan göç yasası taslağını onaylamıştı. Tasarının meclis sürecinden geçmesinin ve yasalaşmasının yaz aylarını bulacağı ifade edilmişti. AB dışından ülkelerden nitelikli insanlar için yeni olanaklar sunan tasarı, hemşirelik, hasta ve yaşlı bakıcı, inşaat, metal, bilgi teknolojileri gibi toplam 61 branşta meslek diploması bulunanlara, herhangi bir iş sözleşmesi olmadan da çalışmak veya iş aramak için belirli bir süreliğine Almanya’ya gelebilme olanağını sunuyor.

İLGİLİ HABER

Kaynak
© Deutsche Welle Türkçe – Ayşegül Ilgın


Cem Dalaman www.amerikaninsesi.com
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top