DÜNYA

Pakistan ve Hindistan!

Hindistan – Pakistan – Keşmir,
İNGİLİZLER BÖLGEYİ BÖLEREK, BÖLGEDEN ÇIKTI!

Pakistan, ‘Hindistan’a ait 2 savaş uçağını düşürdük’

Sosyal medyada esir alınan Hindistanlı askerin görüntüleri yayınlandı.

Şubat ortalarında Keşmir’in Pulwama kentinde, 40 Hint askerinin hayatını kaybettiği intihar saldırısının gerçekleşmesinin ardından yükselen tansiyon, sınır ihlali suçlamalarıyla savaş boyutuna taşındı.

Pakistan ve Hindistan orduları karşılıklı saldırı ve misillemelerde bulundu.

Pakistan: Hindistan’a ait 2 savaş uçağını düşürdük

Pakistan: ”Keşmir’in kontrolümüz altındaki bölgesinde hava sahasını ihlal eden Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdük.”

Pakistan: ”Uçaklardan biri Keşmir’in Pakistan tarafına diğeri de Hindistan’ın kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesine düştü.”

Pakistan Ordu Sözcüsü Tümgeneral Asif Gafur: ”Hindistanlı bir pilot elimizde ve esir asker savaş etik kuralları çerçevesinde muamele görüyor.”

Pakistan: ”Tansiyonu yükseltmeye niyetimiz yok. Ancak olası bir paradigmaya çekilmeleri halinde her türlü cevabı vermeye hazır olduğumuz uyarısında bulunuyoruz.”

Sosyal medyada esir alınan Hindistanlı askerin görüntüleri yayınlandı.

Hindistan: ”Pakistan’la yaşanan çatışmalarda hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağı ile irtibat koptu ve bir askeri de kayıp.”

Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Raveesh Kumar: ”Bir MiG-21 savaş uçağı ‘kayıp’ Hindistan, Pakistan’a ait bir savaş uçağını düşürdü.” ( Ancak İslamabad söz konusu iddiayı yalanladı.)

Pakistan tarafından Hindistan’a zeytin dalı

Pakistan Başbakanı İmran Han: ”Hindistanlı mevkidaşı Narendra Modi’ye tansiyonu düşürme çağrısında bulunuyorum.”

İmran Han: ”Pakistan olarak soruna diplomatik çözüm bulma teklifinde bulunuyorum. Tarih bize savaşların hep yanlış hesaplamalarla dolu olduğunu gösteriyor. Şimdi sorum şu, sahip olduğumuz silahlar göz önüne alındığında yanlış hesaplama yapma şansına sahip miyiz? Oturup konuşmalıyız.”

Hindistan güvenlik kabinesi acil toplandı

Hindistan Başbakanı Narendra Modi: ”Uçakların düşürülmesinin ardından güvenlik ve istihbarat servislerinin yetkilileri ile acil bir güvenlik toplantısı gerçekleştirdik.”

-Hindistan, saldırı sonrası kuzeydeki 4 havaalanını geçici süreyle kapattı. -Pakistan da tüm ticari uçuşları askıya aldı.
-Karada Pakistanlı ve Hintli askerler de karşılıklı top atışları gerçekleştirdi.
-Onlarca noktadaki sıcak çatışmalar yer yer devam ediyor.

Askeri helikopter düştü, 6 Hindistan askeri öldü

Hindistan’a ait bir askeri helikopter, Keşmir’in Srinagar kenti yakınlarında, dağlık Budgam bölgesinde düştü. Düşen askeri helikopterde 6 asker ile bir sivilin bulunduğu kaydedildi.

Hindistan muhalefeti, Başbakan Modi’yi gerginliği tırmandırmakla suçlama

Hindistan muhalefeti; ”Başbakan Narendra Modi gerginliği tırmandırıyor.”

Hindistan’ın muhalif siyasetçilerinden Rahul Gandi: ”21 siyasi parti ile ortak bir bildiri yayınladık. Bildiride Modi’yi ‘Hindistan Silahlı Kuvvetleri’nin fedakarlıklarını açıkça siyasallaştırmakla’ suçladık ve Başbakan Modi’nin duruşunu eleştirdik.”

Pakistan’ın kontrolündeki Keşmir’de polis yetkilisi Muhammed Altaf: ”Hindistan’ın erken saatlerde düzenlediği bombardıman Kotli köyünü hedef aldı, saldırıda aralarında çocukların da bulunduğu altı kişi hayatını kaybetti.”

Hindistan’ın salı sabahı gerçekleştirdiği hava saldırısı 1971’deki savaştan bu yana Hindistan’ın ilk sınır ihlali olarak kayıtlara geçti.

Askeri hareketlilik her iki ülkede de borsaları kötü etkiledi. Karaçi Borsası, açılışta yüzde 3,6 değer kaybı yaşadı. Hindistan Borsası da 0,5 düşüş kaydetti.

İki ülke defalarca savaşa girdi ancak Keşmir sorunu hala çözülemedi.

Pakistan ile Hindistan arasında yaşanan gerilimin mazisi 70 yıla dayanır. Bu gerilim, iki taraftan da milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. İki ülke defalarca savaşa girdi ancak Keşmir sorunu hala bir türlü çözülemedi.

İNGİLİZLER BÖLGEYİ BÖLEREK, BÖLGEDEN ÇIKTI!

İngiliz hakimiyeti 15 Ağustos 1947’de sona erdi. Hindu çoğunluk Hindistan’da, Müslüman çoğunluk da Pakistan’da kalacak şekilde bölge ikiye bölündü.

Bu bölünmenin ardından Keşmir’in kontrolünün kimde kalacağı meselesi iki ülkenin üç defa büyük savaşa girmesine yol açtı.

Bölünme anlaşmasında, kendi geleceklerine kendilerinin karar vermesi istenen Keşmir halkı, 1947’de Pakistan’la yola devam etmek istedi.

Keşmir Mihracesi (Prens) Hari Singh’in, Hindistan’la anlaşarak Keşmir Emirliği’nin kontrolünü Hindistan’a verdi ve ardından İngiltere’ye kaçtı. Gerilimin fitili böylece ateşlendi…

1. Keşmir Savaşı

Pakistan’la Hindistan arasındaki ilk savaş’ın tarihi 1947. Bu ilk savaşta binlerce kişi yaşamını yitirdi. Taraflardan herhangi biri üstünlük sağlayamadı.

BM devreye girdi ve 1 Ocak 1949’da Keşmir’de referandum şartıyla ateşkes sağlandı. Ateşkes, uzun sürmedi. Hindistan halk oylamasına izin vermedi. Pakistan da bölgedeki askerlerini çekmedi.

BM Güvenlik Konseyi, 1948’de aldığı bir kararla, ‘Keşmir’in geleceğine Keşmir halkı karar verir’ dedi ancak Hindistan buna yanaşmadı

Hindistan’ın kontrolündeki Cammu Keşmir bölgesinde 1951’de yapılan bir oylamada, bölge halkı Hindistan’la birleşme yönünde oy kullandı. Yeni Delhi, anlaşmanın referanduma gerek bırakmadığını öne sürdü. Pakistan ve BM ise Hindistan’ın argümanını kabul etmedi. Söz konusu referandumun tüm Keşmir’i kapsaması gerektiği bildirildi.

Tarih 1953, Hindistan yanlısı birlikler, Başbakan Şeyh Abdullah’ı önce görevden aldı ardından da tutukladı. Şeyh Abdullah, genel referanduma gidilmesinden yana görüş bildiriyordu. Şeyh Abdullah’ın yerine Hindistan yanlısı Cammu Keşmir hükümeti getirildi. Bu hükümet 1953’te Hindistan’a katılımı onayladı. 1957’de Cammu Keşmir hükümeti kendini Hindistan’ın bir parçası olarak tanımladı.

Tarih 1962, Çin, Pakistan’ın -dolaylı yoldan yaptığı- yardımıyla Keşmir’in doğu kısmını işgal etti. Bu işgal Çin’le Hindistan’ı karşı karşıya getirdi ve Çin’in lehine sonuçlandı. Bölge halen Çin’in kontrolü altında bulunuyor.

Çin, Keşmir meselesinde; Pakistan ve Hindistan ardından 3’üncü tarafı olarak sahneye girdi.

Tarih 1963, Pakistan, Keşmir’in Karakurum bölgesini Çin’e devretti.

2. Keşmir Savaşı

Tarih 1965, Hindistan’la Pakistan arasındaki savaş yeniden başladı. Her iki taraf da çok ağır zayiat verdi, binlerce can kaybı yaşandı. Bu savaş, SSCB ile ABD’nin devreye girmesi ve Taşkent Deklarasyonu’nun imzalanmasıyla sona erdi.

Tarih 1971, Pakistan ile Hindistan tekrar bir savaşa girdi. Bu sefer cebep Keşmir değildir

Sınır anlaşmazlığı nedeniyle çıkan bu savaş sonucunda; Bangladeş bağımsızlığını kazandı, Hindistan ordusu, Pakistan topraklarına girdi. Bu savaş Hindistan lehine sonuçlandı. Tarih1972, savaş Simla Anlaşması ile son buldu. Fakat iki ülke arasındaki gerilim had safhaya çıktı.

Cammu Keşmir’deki Müslüman nüfus, kendilerine kapsamlı özerklik verilmesi halinde bağımsızlık referandumu talebinden vazgeçebileceğini
Hindistan hükümetine, teklif etti.

3. Keşmir Savaşı

Tarih 1984, Hindistan, Siachen Buzulu’nu ele geçirdi. Büyük güçler devreye girdi ve neticede savaşın eşiğinden dönüldü.

Tarih 1999, Hindistan ve Pakistan ordusu yeniden karşı karşıya geldi. Kargil Savaşı olarak isimlendirilen bu savaş da, Keşmir’in Kargil bölgesinde ağır çatışmalar yaşandı. Pakistan, savaşın kendi lehine sonuçlandığını duyurdu.

İki ülkenin askeri gücü

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü; -Hindistan 2018’de orduya 58 milyar dolarlık bütçe ayırdı.
-Silah altında (muvazzaf) 1,4 milyon askeri bulunuyor. (Bu rakama Keşmir dahil değil)

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü; -Pakistan 2018’de 11 milyar dolarlık askeri harcama yaptı.
-Pakistan 1993 – 2006 yılları arasında yıllık harcamaların yüzde 20’si ordunun harcamalarına ayrıldı.

-İki ülke de nükleer başlık taşıma kapasitesine haiz balistik füzelere sahip.

Washington merkezli Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi: -Hindistan’ın, 3 ile 5 bin km menzil arasında değişen dokuz çeşit operasyonel füzesi bulunuyor. -Pakistan’ın elindeki füzeler 2 bin kilometre menzile sahip ve Hindistan’ın herhangi bir noktasını vurma kapasitesine sahip.

-Pakistan; envanterimde taktik nükleer silah kabiliyetine sahip füzeler bulunuyor. Söz konusu silahlar, daha küçük çaplı nükleer savaş başlıkları ve menzili 50 ile 100 kilometre arasında değişen kısa mesafeli füze saldırılarına karşı caydırıcı güç amacıyla hazır bekletiliyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI);
-Hindistan 130 nükleer savaş başlığına sahip. -Pakistan’ın elindeki nükleer başlık sayısı 150.

Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’nün (IISS); -Hindistan’ın 3 bin 565 tankı, 3 bin 100 piyade savaş aracı, 336 zırhlı personel taşıyıcısı, 9 bin 719 adet topçu gücü var.
-Pakistan’ın 560 bin askeri var. Ordusunun elinde 2 bin 606 tank, bin 605 zırhlı personel taşıyıcı ve 375’i kendinden güdümlü olmak üzere 4 bin 472 havan topçu silahı bulunuyor.

-Hindistan Hava Kuvvetleri, 814 savaş uçağına sahip. 127 bin hava kuvvetleri askeri personeli bulunuyor. Hindistan, hava gücünü, Çin ve Pakistan’a aynı anda karşı koyabilme kabiliyeti üzerine inşa ediyor.

-Pakistan’ın hava gücü; Çin menşeli F-7PG ve Amerikan F-16 jetleri dahil 425 savaş uçağı mevcut. Hava gücünü modernize eden Pakistan, bu bağlamda Türkiye’den sık sık askeri alımlarda bulunuyor.

-Hindistan donanması; bir uçak gemisi, 16 denizaltı, 14 destroyer, 13 fırkateyn, 106 tam teşekküllü devriye ve sahil güvenlik savaş teknesi ile 75 muharebe yeteneğine sahip uçaktan oluşuyor.
-Pakistan donanması; 9 fırkateyn, 8 denizaltı, 17 sahil güvenlik ve devriye gemisi ve 8 muharebe yeteneğine sahip uçağı var.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top