GÜNDEM

‘FETÖ borsası’nda son nokta!

”Taşdemir, Desert Eagle marka tabancasını iş insanı Murat Sancak’a verdi.”

İstihbaratçı polis, FETÖ evrakını ortadan kaldırmış

BOĞAZ MANZARALI KÖŞK…

3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşkün Ahmet Taçyıldız hakkındaki FETÖ evrakının temizlenmesi için eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir’e verildiği ileri sürüldü.

Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın bir dönem CEO’luğunu yaptığı Çalık Holding’e bağlı Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız’ın kendisi ve ailesi hakkındaki FETÖ evrakının eski İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir tarafından boğaz manzaralı köşk karşılığında temizlendiği belirtildi.

Köşkün değerinin yaklaşık 4 milyon olduğu öğrenilirken istihbaratçı müdürün mal varlığı ise dudak uçuklattı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmanın üzerinden geçen zamana rağmen neden tamamlanmadığı merak konusu olurken, soruşturmanın AKP’ye yakın isimler tarafından sümenaltı edilmeye çalışıldığı öne sürüldü.

İddiaya göre Çalık Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Taçyıldız 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ soruşturmaları tamamlanana kadar yurtdışına çıktı.

Taçyıldız’ın yurtdışında bulunduğu 3 Eylül 2017 tarihinde ise pasaport tahdidinin bulunup bulunmadığı İstanbul İstihbarat Şube Müdürlüğü personeli tarafından İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Özgür Taşdemir talimatıyla sorgulandı.

FETÖ soruşturmaları devam ederken ise Ahmet Taçyıldız’a ait “boğaz manzaralı köşk” istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir üzerine devredildi. Bu şekilde Taçyıldız ve ailesinin FETÖ evrakının temizlendiği iddia edildi.

‘BAŞARISIZ BİR KURGU’

Bu iddialara ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın izni ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca bir soruşturma başlatıldı.

Özgür Taşdemir ise görevden uzaklaştırıldı.

Soruşturma çerçevesinde İçişleri Bakanlığı Mülkiye müfettişinin iddialara ilişkin hazırladığı rapor ise ‘istihbaratçının borsasını’ gözler önüne serdi.

Rapora göre Emirgân’da bulunan ve ekspertiz değeri 645 bin 161 dolar olan yani 3 milyon 864 bin TL değerindeki boğaz manzaralı köşk Ahmet Taçyıldız’ın ortağı Hüseyin Talha Özkul adına kayıtlıydı. Ancak tasarruf yetkisi Taçyıldız’a aitti.

Ortak Hüseyin Talha Özkul, köşkü 600 bin TL karşılığında Özgür Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devretti. Ancak kısa bir süre sonra ise bu köşk istihbarat şube müdürü Özgür Taşdemir ile bağlantıları olan Osmanoğulları İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Babuşçu’nun oğlu O. Babuşçu üzerine yapıldı.

Köşkün elden ele devredilmesine ilişkin Hüseyin Talha Özkul, Adem Taşdemir ve Ayhan Babuşçu’nun ifadeleri alındı. Bu kişilerin çelişkili ifadelerde bulunduklarının aktarıldığı müfettiş raporunda, “Söz konusu taşınmazın satışı başarısız bir kurgudur” denilerek özetlendi. Ayrıca raporda Özgür Taşdemir ve eşinin 15 Kasım 2018 tarihinde ifadelerinin alınması için İstanbul Valiliği’ne davet edildikleri ancak gelmedikleri aktarıldı. Telefonla iddiaların odağındaki Ahmet Taçyıldız’a ulaşma çabalarımız ise sonuçsuz kaldı.

MAL VARLIĞI MÜFETTİŞ RAPORUNDA

Müfettiş raporunda Özgür Taşdemir’in mal varlığına ve hesap hareketlerine de yer verildi.

İşte raporda yer alan eski İstanbul istihbarat şube müdürünün mal varlığı:

– Arnavutköy’de bir taşınmaz

– Bahçeşir Koleji’nde eşi ve kendi adına yüzde 7.5’şer hisse

– Muhtelif tarihlerde 3 adet Mercedes marka otomobil ve Land Rover marka arazi aracı

– 2017-2018 yılları arasında Taşdemir’in hesabında 3 milyon 287 bin 770 TL, eşinin hesabında ise 259 bin 339 TL’lik bir artışın olduğu tespit edildi. Ayrıca Taşdemir’in yurtdışı hesaplarının olduğunun ve bu hesaplara iki defa para transferi yaptığı belirtildi.

– 2018’de ise Belçika’dan Taşdemir’in hesabına 130 bin Avro gönderildiği kaydedildi.

– Taşdemir’e ve eşine ait 2 ayrı banka kasası tespit edildi.

Taşdemir’in emrindeki polis, ‘FETÖ Borsası’ndaki rüşvet çarkını anlattı: ‘Amcayı tapuya yengeyi holdinge taşıdım’

İçişleri Bakanlığı müfettişleri, idari soruşturma kapsamında Taşdemir’in emrinde çalışan polisleri tanık olarak dinledi.

‘FETÖ borsası’nın perde arkasını anlatan polislerden A.A.:

”Tapu işlemleri için Taşdemir’in talimatıyla amcası Adem Taşdemir’i tapu işlemleri için Sarıyer Kaymakamlığı’na, dayısının eşini de Zincirlikuyu’daki Çalık Holding’e götürdüm..

Yengesini holdingde bıraktım. Bir müddet sonra çıktı. Elindeki dekontu bana vererek Özgür Taşdemir’e vermemi istedi. Dekontun üzerinde 400 ya da 500 bin dolar yazılıydı.”

Taşdemir’in şoförlüğünü yapan polis A.A.:

”Köşkün Taşdemir’in amcası Adem Taşdemir’e devredildiği gün..Bana sorduğunuz tarihlerde Özgür Taşdemir, ‘amcam Adem Taşdemir’i Bağcılar’daki ikametinden alıp Sarıyer Kaymakamlığı’na götürün’ dedi. Adem Taşdemir’i alarak kaymakamlığa geldik. Taşdemir ile yanımızdaki polis E.U. içeri girdi. Yarım saat sonra çıktılar. Adem Taşdemir’i daha sonra Vatan Caddesi’ndeki İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne getirdik..

Özgür Taşdemir bir gün beni aradı. Dayısının eşini alıp Çalık Holding’e götürmemi istedi. Yengesini holdingde bıraktım. Bir müddet sonra yengesi çıktı. Elindeki dekontu bana vererek Özgür Taşdemir’e vermemi istedi. Dekontun üzerinde 400 ya da 500 bin dolar yazılıydı”

‘TAÇYILDIZ İLE BULUŞTU’

Polis E.U.:

”Özgür müdür polis A.A’ya mesaj atarak amcasını evden aldırmasını istedi. Adem Taşdemir’i adresine giderek teslim aldık. Tapu müdürlüğünde ise bekleme salonunda bekledim. Bir müddet sonra Adem Taşdemir elinde tapu ile geldi. Lavaboya gireceğini söyleyerek tapuyu bana verdi. Tapuya baktım Sarıyer’de bahçeli bir ev olduğunu gördüm. Daha önceleri ise şube müdürüm Özgür Bey’i Emirgan’da bulunan ahşap evde görmüştüm. Hatta evin satışından bir hafta önce aynı evde müdürümün Ahmet Taçyıldız isimli şahısla buluştuğunu gördüm. Birkaç kez de müdürle eşini bu eve götürdüm.”

‘MURAT SANCAK’A SİLAH VERDİ’

Polis İ.M.:

”Ahmet Taçyıldız’ın şoförüyle birkaç kez görüştük. Zülküf Bey bana Özgür müdürün Boğaz’da bir yalı aldığını ancak bunu başkasının üzerine kaydettiğini söyledi.”

Polis E.Ö.:

”Özgür Taşdemir’in pahalı olarak değerlendirilebilecek araç ve silah edindiğine şahit oldum. Taşdemir, Desert Eagle marka tabancasını iş insanı Murat Sancak’a verdi.”

‘KUTUDA PARA’

Müfettişler, Özgür Taşdemir ile çalışan polislerin herhangi bir yerden hediye, para, değerli eşya, çanta ve paket taşıyıp taşımadıklarına da yanıt aradı.

Polis E.U.:

”Polis İ.M’yi elinde siyah bir torba ile Taşdemir’in lojmanına girerken gördüm. Bir defasında ise bir kutu getirerek müdüre vermemiz için bıraktı. Kutunun içine baktığımda para olduğunu gördüm.”

Polis A.A.:

”Özgür müdür beni bir adama gönderdi bu şahıs ise 500 bin TL ya da döviz şeklinde bir çek verdi, çeki Taşdemir’e verdim.”

GÖREVDEN ALINDIKTAN SONRA 

Özgür Taşdemir’in eşi için alışveriş yaptığı Nuruosmaniye’deki kuyumcu L.D.:

”Özgür Taşdemir görevden alındıktan sonra beni Arnavutköy’de bir restorana davet etti. Babasından kalma bir ev ile düğün takılarının toplamının 500 bin TL olduğunu bunu değerlendirip değerlendiremeyeceğimi sordu. Ben de kendisine yapamayacağımı söyledim.”

Boğaz manzaralı köşkün tasarımını yapacak mimar S.K.:

”Taşdemir’le beni V.Ö. tanıştırdı. Makam odasının mobilyalarını yaptık. Doğrudan ihalesiz verdi. Daha sonra Özgür Bey’in evinin işlerini yaptım. Bu sırada yeni bir ev aldığını öğrendim. Emirgan’daki eve gittik. Özgür bey evin kendisinin olduğunu, düğünden sonra bu eve yerleşeceklerini söyledi.”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet – Seyhan Avşar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top