'Hadi bakalım getirin Kenan Evren’in yaptığını yapın, utanmadan sıkılmadan yapın.'

AKP, ‘İş Bankasındaki yüzde 28’lik Atatürk hisselerinin yönetiminin CHP’den alınarak hazineye devredilmesi’ konusunda adım atıyor.

‘Partilerin ticari faaliyette bulunamayacağı

MKYK toplantısında Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli:

”Tek parti dönemi nedeniyle bu hisseler CHP’ye verildi. Atatürk’ün vasiyeti, hisselerin gelirlerinin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarılmasını öngörüyor..

Hisselerin hazineye devri için kanuni düzenleme yapılması gerekmekte. Erdoğan, hazırlıkların tamamlanarak, kanun teklifinin bir an önce Meclis gündemine getirilmesi talimatını verdi.”

MHP Lideri Devlet Bahçeli de bu konuda bir teklif gelirse destek vereceklerini dile getirmişti.

Yapılacak değişikliğin, Siyasi Partiler Yasası’ndaki ‘partilerin ticari faaliyette bulunamayacağı’ hükmünden yola çıkılarak hazırlanacağı, diğer ilgili mevzuatta da değişiklik yapılacağı öğrenildi.

AKP kaynakları:

”Burada yapılacak şey, hisselerin hazine tarafından temsil edilmesi, bu kapsamda atanacak yönetim kurulu üyelerinin de hazine tarafından belirlenmesidir..

Hisselerin devrinden sonra, elde edilecek gelirin Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumuna aktarılmasına devam edilecek.”

İş Bankasındaki CHP hisseleri uzun zamandır kamuoyunda tartışılıyordu.

Erdoğan:

”Gazi Mustafa Kemal’in İş Bankasını CHP’ye değil, hazineye tahsisi vardır. Bu İş Bankası hazinenin malı olacaktır, bu parlamento bu kararı alacaktır. Niye, çünkü milletin malı, hazinenin malı.”

https://www.cafemedyam.com/2020/02/11/is-bankasindaki-chp-hisseleri-ve-erdogan/

‘CHP BUNA DİRENİR

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel:

”Erdoğan’ın başkanlık ettiği AKP MKYK toplantısında, İş Bankası’ndaki CHP hisselerinin Hazine’ye devrinin gündeme gelmesi..

Böyle bir karar alınması durumunda CHP buna direnecek..

Hadi bakalım getirin Kenan Evren’in yaptığını yapın, utanmadan sıkılmadan yapın. Zaman Gazetesi’nin manşetten İş Bankası ile ilgili yapmış olduğu çağrılara uyun bakalım. Zamanında FETÖ’cüler de istiyordu. Buna tenezzül ederseniz bizim buna karşı nasıl mukabele edeceğimizi, nasıl cevap vereceğimizi kolay kolay öngöremezsiniz. CHP buna direnir. En sonunda başarsanız da hukuktan döner. Her şeyi yapsanız 20 sene sonra bir CHP Grup Başkanvekili bu kürsüden ‘Geçmişte buna Recep Tayyip Erdoğan da buna tenezzül etmişti’ diye belki birilerine bir şey söyler. Utanılacak işler yapıyorlar..

Yapmaya çalıştıkları şey bu vasiyeti tartışmaya açıyorlar. Diyor ki, 5 Eylül 1938’de kendi el yazısı ile tane tane kaleme almış, ‘Malik olduğum bütün nukut (nakit) ve hisse senetleri ile Çankaya’daki menkul ve gayrimenkul emvalimi Cumhuriyet Halk Partisi’ne atideki şartlara terk ve vasiyet ediyorum.’ Bu vasiyete göre kör kuruş almayız. Ama bu vasiyete göre bankanın yönetiminde bulunuruz, o bankanın iyi yönetilmesine katkı sağlarız ve bu vasiyetin gereği Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na paranın bir kuruşu bir gece bizde durmadan parayı teslim ederiz. Anayasa Mahkemesi’nin de denetimi altındayız bu konuda”

https://www.cafemedyam.com/2020/02/12/erdoganin-is-bankasi-ile-alip-veremedigi-ne/

İLGİLİ HABER

Odatv

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: