Anadolu Ajansı baskının arkasında ne var?

Mısır’da Anadolu Ajansı’nın ofisine yapılan baskın

Mısır’da Anadolu Ajansı’nın ofisine yapılan baskında Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) çalışanı Abdelselam Muhammed gözaltına alınmıştı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklama:

 “Mısır makamlarının, Türk medyasına yönelik düşmanca uygulamalarını kınıyoruz”

Baskında SETA çalışanı Abdelselam Muhammed’in dışında gözaltına alınan diğer isimler AA Kahire Ofisi Mali ve İdari İşler Sorumlusu Hilmi Balcı ile Mısır vatandaşı Hüseyin el Kabbani ve Hüseyin el Abbas oldu.

‘HEDEFTE AA DEĞİL, SETA VE MÜSLÜMAN KARDEŞLER VAR’

Baskın sonrası Mısır cephesinden yapılan açıklama:

”operasyonunun hedefinde AKP tarafından finanse edilen SETA var..

Milli güvenlik makamları, Türk elektronik medya komitelerinden birinin, bir daireyi muhalif faaliyetleri için merkez olarak kullandığını tespit etti..

Bu faaliyetlerin arkasında Türkiye’den SETA’nın ve Müslüman Kardeşler’in olduğu konusunda deliller var..

Platform, Müslüman Kardeşler tarafından kurulan SETA adlı şirkete ait. Platform, ürettiği düzmece haberleri Türkiye’de bir ‘ajans’a (Anadolu Ajansı) gönderiyor”

NEDİR BU SETA?

AKP’ye yakınlığıyla bilinen SETA, yabancı basın kuruluşlarının Türkçe servislerini konu alan bir fişleme çalışması hazırlamış, yayımlanan bu “andıç”la uzun süre tartışma konusu olmuştu.

Devletin içindeki çete: Saraydan medyaya ‘SETA ağı’

Saray’daki ‘SETA lobisi’ni ne zaman konuşacağız

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun göreve gelmeden önce SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğü ve SETA Genel Koordinatör Yardımcılığı yaptı.

“SETA” denilince akla gelen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise SETA’nın kurucu başkanıydı.

Cumhurbaşkanlığı bir de Apo kazası” yaşadı. Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyesi Burhanettin Duran, Abdullah Öcalan’a televizyonda “sayın” demiş, ortalık ayağa kalkmıştı. Ne hikmetse seçim için Apo’nun devreye sokularak mektup yazdırılması bundan sonra oldu. Kim mi Duran? SETA’nın Genel Koordinatörü.

Devletin içindeki ‘SETA ağı’

Elbette her düşüncenin politika üreten bir kuruluşu olabilir. Ancak Türkiye’de garip bir şey oldu. Bir dönem pıtrak gibi çoğalan düşünce kuruluşları birer birer saha dışına itildi..

ASAM örneğinde olduğu gibi ardındaki sermayenin el çektirilmesi ya da TUSAM gibi destekleyen kuruluşun Ergenekon kumpasına dahil edilmesi sayesinde haritadan silindi..

Tam da bu süreçte SETA ortaya çıktı. AKP’nin entelektüel liderliğine soyunan oluşum, bir düşünce kuruluşundan fazlasıydı..

AKP içinde bile rahatsızlık yaratan bir durumdan, devletin içinde aşağı yukarı herkesin farkında olduğu bir tespitten söz ediyorum: 

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan üniversitelere, devletin kritik kurumlarından (başta Sabah olmak üzere) medyaya uzanan garip bir “SETA ağı” var.


Hatice Karahan’ın Cumhurbaşkanı’nın ekonomiden sorumlu danışmanı olduğunu okuyorsunuz. Özgeçmişine bakınca SETA’da ekonomi araştırmaları yaptığını görüyorsunuz.


15 Temmuz gecesi saat 22.10’da kendisini arayan gazeteci Hande Fırat’a “Neler olduğundan haberim yok” diyen MİT Basın Müşaviri Nuh Yılmaz’a bakıyorsunuz. Özgeçmişini okuyunca SETA’nın Washington Koordinatörü olduğunu ya da Sabah-ATV geçmişini görüyorsunuz.

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı’na atanan Muhammet Mücahit Küçükyılmaz’a bakıyorsunuz. “SETA Vakfı’nda iletişim koordinatörü” olduğunu görüyorsunuz.

Medyaya girip uzun bir liste yaparak sizi sıkmayayım. Daha önce bu köşede okuduğunuz “Teksas lobisi” tabirini yine mi kullanalım? Ya da “SETA lobisi” mi diyelim? Siz karar verin. Ama devletin kritik kurumlarına, medyanın köşelerine  “eleman yetiştiren”  ilginç bir ağdan söz ediyoruz..

Daha da ilginci bugün fişleme özgüveniyle hareket eden SETA, düne kadar Kürt ya da Ermeni açılımı politikalarında ya da kumpas davalarında Washington koridorlarında “özgürlükçülük” oynuyordu.

‘Gölge CIA’nın istihbarat kaynağı

Yabancı medyada çalışan Türkleri fişleyen SETA’nın kurucu başkanının İbrahim Kalın olduğunu söyledik. Merak ettiğim Kalın’ı da birileri fişledi mi?
Neden mi?

15 Temmuz gecesi Erdoğan’ın uçağının lokasyonunu paylaşan Stratfor’u hatırladınız mı? Teksas merkezli, George Friedman tarafından yöneltilen kuruluşa, yandaş ya da muhalif tüm medya “gölge CIA” yakıştırması yapıyor. Zira kuruluş, güvenliğin özelleştirildiği dünyada ücreti karşılığında istihbarat hizmeti veriyor..

Mahrem kitabımızda var. Wiki- Leaks, Stratfor’un arşivini yayımladı da Türkiye’deki kaynaklarını öğrendik. 

Meğer Stratfor’un Türkiye’deki istihbarat kaynaklarından biri SETA’nın kurucu başkanı İbrahim Kalın’mış. 

“Gölge CIA”nın Türkiye uzmanı Reva Bhalla’nın 10 Mart 2010’da Başbakanlık ofisinde İbrahim Kalın’la görüştüğü belgelerde var.

Stratfor Direktörü George Friedman’ın Kalın’a, “Gülen hareketi ile aramızı düzeltmemize yardım et” ricasını Kalın’ın yerine getirmesi de.

31 Mayıs 2010’da Friedman eşiyle istihbarat toplama gezisi için Türkiye’ye geldiğinde altlarına araba ve şoför ayarlayan bile İbrahim Kalın.

Friedman, 14 Eylül 2010 tarihli e-postasında İbrahim Kalın’dan şöyle bahsediyor:

“Bu adam büyük bir kaynak… Bu adamla kurduğum ilişki ve yaptığım görüşme kesinlikle gizli kalmalıdır.”

Bugün fişleme yapan SETA’nın kurucusu Kalın’ın Stratfor’a gönderdiği bir e-posta da arşivlerde duruyor. Yabancı medyada çalışmak ne ki! E-postada anlattığına göre İbrahim Kalın, Türkiye’de medyaya “gölge CIA”  lehine haber yaptırıyor ve bunu  “patronlarına”  şöyle bildiriyor:

“Sevgili George ve Kamran, bazı medya kuruluşlarına Stratfor’un Türkiye ve Balkanlar hakkındaki raporunu haber yapmalarını söyledim ve ürettikleri haberlerin linklerini aşağıda gönderiyorum. İbrahim.”

Bir zamanlar Washington’da ABD ofislerinden Fethullahçıların kurumlarından çıkmayan İbrahim Kalın…

FETÖ’nün para aktardığı Georgetown Üniversitesi’nin 2009 yılında hazırladığı “en etkili 500 Müslüman” listesine Fethullah Gülen’i 13. sıradan sokan İbrahim Kalın…

Kavga başlayana kadar FETÖ’nün Today’s Zaman’ında yazan İbrahim Kalın…

Şimdi onun SETA’sı yıllardır Cumhuriyet’te “emperyalizm” teorisini anlatan Ergin Yıldızoğlu’nu fişliyor.

Eski “paralel”leri konuştuk, eski “andıçlar”ı tartıştık.
Bakalım şimdikilerle ne zaman hesaplaşacağız!  

https://www.cafemedyam.com/2020/01/04/setanin-mali-kaynagi/

İLGİLİ HABER

Cumhuriyet – Barış Terkoğlu

İLGİLİ YAZILAR

DAHA FAZLASI

+ There are no comments

Add yours

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.