GÜNDEM

‘Erdoğan’ın sözleri gerçekle bağdaşmıyor’

‘Sığınmacıların İdlib’den kitleler halinde ayrıldığına dair haberler gerçeği yansıtmıyor’

Türkiye’nin bölgeye yaptığı askeri sevkiyatlar İdlib’deki durumu zorlaştırıyor

İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki mevcut durum Ankara’nın bu bölgeyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmemesinden kaynaklanıyor’

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,

Rus Dışişleri:

”İdlib’deki durumun nedeni Ankara’nın yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesi..

Zaharova:

“Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye’nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara’nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya’ya göndermesini görüyoruz.” 

‘Türkiye’yle çalışmaların devam etmesini bekliyoruz’

Zaharova:

”İdlib’deki sorunun çözülmesi için Türkiye’yle çalışmaların devam etmesini bekliyoruz ve buna ilişkin programın hazırlanmasına ilişkin çalışmalar sürüyor..

Önümüzdeki dönemde Rus ve Türk temsilcilerin İdlib sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması için çalışmalarına devam etmelerini bekliyoruz. Rus heyeti geçtiğimiz günlerde Ankara’daydı. Şu anda kurumlar arası yeni temasların takvimi oluşturuluyor. Bununla ilgili açıklama yapılacak.” 

‘İdlib’le ilgili mutabakatlara bağlılığımızı koruyoruz’

Zaharova:

”Rusya, Astana görüşmeleri kapsamında yapılan İdlib’le ilgili mutabakatlara bağlılığını koruyor ve bunların tamamen uygulanması için ortak çalışmaları sürdürme eğiliminde..

Moskova, mevcut koşullar altında, en önemli görevin sahadaki gerilimin azaltılması, garantör ülkelerin gerilimi azaltma bölgesi içindeki ve dışındaki askerlerinin güvenliğinin sağlanması ve düşünülmeden gerçekleştirilen güç eylemleri sonucu silahlı çatışma yaşanmasının önlenmesi olduğunu düşünüyor..

Mevcut gerilimin nedeni olarak, Türkiye’nin 17 Eylül 2018 tarihli Soçi Mutabakatı’ndaki yükümlülüklerini kronik olarak yerine getirmemesini ve Ankara’nın kontrolü altında tuttuğu sözde ılımlı, silahlı, muhalif grupları Suriye’nin kuzeydoğusuna Barış Pınarı Harekatı bölgesine ve Libya’ya göndermesini görüyoruz.”

Rus tarafı Suriye’de sivillere saldırmıyor’

Zaharova:

”Erdoğan’ın Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığına dair açıklamaları… Rus tarafı Suriye’de sivilleri vurmuyor. Erdoğan’ın suçlamalarını reddediyoruz…

Bu suçlamaları kabul etmiyoruz. Biz tutumumuzu ortaya koyuyoruz. Tarafların farklı görüşleri var ve bilhassa bunun için iki ülkenin temsilcileri arasında istişareler gerçekleştiriliyor.” 

Rusya Savunma Bakanlığı:

”Türkiye’nin bölgeye yaptığı askeri sevkiyatlar İdlib’deki durumu zorlaştırıyor..

Gerilimin tırmanmasının nedeni teröristlerin civardaki barışçıl bölgelere düzenlediği, Rusya ve Türkiye tarafından tespit edilen çok sayıda saldırı ile hükümet güçlerinin buna verdiği yanıtlar..

Suriye hükümet güçlerinin verdiği karşılıklardan canlı kalkan kullanarak korunan terör örgütlerinin İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki provokasyonları nedeniyle bugün sivil halk acı çekiyor. Türkiye-Suriye sınırı üzerinden gerilimi azaltma bölgesine silah ve mühimmat sevkiyatı yapılması ve Türk zırhlı araçları ile askerlerin İdlib’e girmesi durumu önemli derecede zorlaştırıyor.”

‘Krizin ana nedeni Türkiye’nin ılımlı muhalifleri teröristlerden ayırmaması’

Rusya Savunma Bakanlığı:

”İdlib’deki krizin ana nedeni, Türkiye’nin ılımlı muhalifleri bu bölgelerde varlık gösteren El Nusra ve Huraseddin örgütü üyesi teröristlerden ayırma yükümlülüklerini yerine getirmemesi”

‘Acil kararlar alınmazsa Rusya ve Türkiye başarılı olabilir’

Rusya Savunma Bakanlığı:

”Bununla birlikte, mutabık kalınmamış acil kararlar alınmaması halinde Rusya ve Türkiye, Suriye’de olumlu sonuçlar elde edebilir..

Rusya ve Türkiye’nin Suriye’deki ana görevi, Suriyelilerin barışçıl yaşama geri döndürülmesi için bu ülkedeki uluslararası terör örgütlerinin ortadan kaldırılmasıydı ve hala daha böyle. Teröristlerin provokasyonlarına gelmeden ve mutabık kalınmamış acil kararlardan kaçınarak Rusya ve Türkiye’nin bu görevi başarıyla yerine getireceğinden eminiz.”

Erdoğan’ın sözleri gerçekle bağdaşmıyor’

Rusya Savunma Bakanlığı:

”Erdoğan’ın Rusya ve Suriye ordularının sivilleri hedef aldığına dair açıklamaları..

Erdoğan’ın sözleri gerçekle bağdaşmıyor. Rus askerlerinin ve Rusya’nın Suriye’deki ‘Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin faaliyetleri yalnızca Soçi mutabakatları temelinde gerçekleştiriliyor.”

Erdoğan, “İdlib’de, rejim ve Ruslar ile yine rejimle birlikte hareket eden güçlerin çoğu saldırılarının, teröristleri değil, doğrudan sivil halkı hedef aldığı gerçeğinin altını bir kez daha çizmek istiyorum” demişti.

Sığınmacıların İdlib’den kitleler halinde ayrıldığına dair haberler gerçeği yansıtmıyor’

Rusya Savunma Bakanlığı:

”İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki sığınmacıların bölgeyi kitleler halinde terk ettiğine dair haberler gerçeği yansıtmıyor..

Bazı basın yayın organlarında yer alan haberler somut bulgulara dayanmıyor..

İdlib’deki sakinlerin önemli bölümü tehlikeli bölgelerden güvenli bir şekilde ayrılarak hükümetin kontrolündeki bölgelere geçti.”

‘M5’in teröristlerden temizlenmesi barışçıl yaşama dönme sürecinin temposunu artıracak’

Rusya Savunma Bakanlığı:

”Suriye’nin kuzey başkenti olarak kabul edilen abluka altındaki Halep’i güneydeki Hama, Humus ve Şam kentlerine bağlayan, ülkenin ana ulaşım hatlarından M5 karayolu teröristlerden temizlendi. Bunun sayesinde Suriye’de barışçıl yaşama dönme sürecinin temposu önemli derecede artacak.”

İLGİLİ HABER

tr.sputniknews

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: