'Avrupa’da petrol türevli plastiğe karşı başlayan akım bütün dünyaya yayıldı..''

Peynir altı suyundan yenilebilir ambalaj ürettiler

İzmir’de peynir altı suyu ve mısır proteininden ambalaj üretildi. Malzemenin patenti alındı.

Ana malzemesi, ‘PEYNİR ALTI SUYU’

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacide Alsoy Altınkaya ve ekibi, peynir altı suyu kullanarak yenilebilir gıda ambalaj malzemesi geliştirdi.

Prof. Altınkaya ve ekibi, Çevre ve insan sağlığına zararsız bir ambalaj malzemesi geliştirmek üzere süt endüstrisinde yeteri kadar değerlendirilmeyen peynir altı suyuna odaklandı.

Protein oranı yüksek olduğu için enerji içeceklerinde de kullanılan peynir altı suyunun tozunu mısır proteiniyle birleştirip esnek ve dayanıklı bir ham madde geliştirmeyi başardılar.

Ortaya çıkan ambalaj malzemesi, testleri başarıyla geçerek 4 yıllık süreç sonunda patentle koruma altına alındı.

Prof. Sacide Alsoy Altınkaya

Prof. Sacide Alsoy Altınkaya:

”Avrupa’da petrol türevli plastiğe karşı başlayan akım bütün dünyaya yayıldı..

Petrol türevli plastiklerin geri dönüşümü bir çözüm olarak öne sürülüyor ancak bu tam olarak bir çözüm değil. Çünkü plastiği geri dönüştürürken atmosfere karbondioksit yayarak küresel ısınmaya katkıda bulunuyorsunuz..

Bundan dolayı dünyada kabul gören çözüm, doğada kolaylıkla parçalanabilen biyoplastiklerden ambalaj üretimi. Bu kapsamda bir ürün ortaya çıkardık..

Türkiye’de bol miktarda üretilen bir ham maddeyi katma değeri yüksek bir ürün olan gıda ambalajına dönüştürmeyi hedefledik ve bunu başardık..

Biz bu projeye başladığımızda önümüzde 2 sorun vardı. Biri ambalajın dayanıklı olmasını sağlamak. Yani yırtılmaması, esneyebilmesi gibi. İkincisi de ambalajın nem geçirgenliğini kontrol edebilmek. Pek çok gıda için nem ortamını koruyabilmek ambalaj performansı açısından oldukça önemli bir husus. Örneğin taze meyve sebzeyi ambalajlıyorsanız su kaybını engellemeniz gerekiyor. Bisküvi gibi kuru gıdaları ambalajlıyorsanız su almasını engellemeniz gerekiyor. Bütün biyoplastiklerde olan bu dezavantaj peynir altı suyundan elde edilen ambalaj için de geçerliydi. Biz burada nano teknolojinin sunduğu fırsatlardan yararlandık. Etik ilkelere bağlı kaldık. Biz yaptığımız bu çalışmada peynir altı suyunun tozunu aldık. Onu suda çözdük. Yine içine tamamen biyolojik kaynaklı olan bir mısır proteinden elde edilmiş nano tanecikleri ilave ederek iki sorunu ortadan kaldırdık..

Ortaya çıkan ürün tamamen doğal. Uluslararası kuruluşlara göre bizim geliştirdiğimiz ambalajda kullandığımız bütün malzemeler yenilebilir, tüketilebilir malzemeler. Bu ambalajdan gıdaya raf ömrü sırasında herhangi bir şey geçse bile bunun tüketiminde bir sıkıntı olmayacak..

Ürün henüz laboratuvar boyutlarında üretildi, bundan sonraki etapta ekonomik boyutun irdelenmesi ve daha büyük ölçütlerde üretimin gerçekleşmesini hedefledik. Konuya yatırımcıların ilgi ve desteğini bekliyoruz..

Türkiye’de 2018’de 756 bin ton peynir üretildi, 1 kilogram peynir üretmek için ortalama 10 litre süt kullanılıyor..

Bu sütün yüzde 80’i üretim esnasında peynir altı suyu olarak bir kenara ayrılıyor. Bir hesap yaptığınızda yaklaşık 5 milyon ton peynir altı suyu ortaya çıkıyor. Ambalaj malzemesi olarak çok ciddi bir potansiyel mevcut”

https://www.cafemedyam.com/2019/12/20/nisasta-bazli-sekerin-yarattigi-tahribat/

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: