SAĞLIK

‘KANSER’de TEDAVİ SÜRECİ 1 SANİYE’

Pensilvanya Üniversitesi Abramson Onkoloji Merkezi’nden bilim insanları…

Bilim insanları kanserin bir saniyeden daha kısa sürede nasıl tedavi edilebileceğini açıkladı

Pensilvanya Üniversitesi Abramson Onkoloji Merkezi’nden bilim insanları tüm tedavi sürecinin bir saniyeden daha az sürdüğü proton radyasyon tedavisi yönteminin etkinliğini doğruladı.

Proton Radyasyon Tedavisi

Abramson Onkoloji Merkezi:

”Karşılaştırmalı bir çalışma yürüterek, flaş tedavisinin foton radyasyon terapisine kıyasla yan etki riskini yaklaşık üçte iki oranında azalttığı sonucuna ulaştık..

Bununla birlikte, iki tedavi seçeneğinden birini alan hastalarda iyileşme oranları hemen hemen aynı çıktı.”

Bilim insanlarına göre, elektronlara kıyasla protonların büyük kütlesi nedeniyle, enine saçılımları küçük, bu da radyasyon ışınının tümör üzerinde daha hassas bir şekilde odaklanmasını ve komşu dokulara daha az zarar vermesini sağlıyor.

Birkaç hafta değil bir saniye’

Buna ek olarak tüm tedavi süresi, fotonik radyoterapi ile birkaç hafta yerine, süresi bir saniyeden daha az olan tek seansta gerçekleştirilebilir.

Bu, geleneksel bir radyoterapi ünitesinde flaş radyasyon üretmek için elektron yerine proton kullanmanın sonuçlarını gösteren ilk araştırmadır. 

Elde edilen sonuç, proton radyasyonunun etkili kanser tedavisi için uygulanmasının bugün özel ekipmanların oluşturulmasını beklemeden mümkün olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar:

”Özellikle radyasyon dozlarını doğru bir şekilde ölçmek için özel sensörler geliştirmek zorunda kaldık, çünkü standart dedektörler yüksek radyasyon dozları ve ultra yüksek parçacık hızları nedeniyle hızla doydu..

Ekipmanın daha fazla optimizasyonunun klinik denemeler yapmak ve Flash terapi yönteminin daha geniş tıbbi uygulamada kullanılmasına izin vereceğine inanıyoruz.”

Google’ın yapay zekası, meme kanseri teşhisinde doktordan başarılı çıktı

Google’ın geliştirdiği yapay zeka sistemi, mamogramları inceleyerek meme kanseri teşhisi koymada doktordan başarılı çıktı.

Google Health‘de ve İngiltere’de Imperial College London üniversitesinde görevli bilim insanları, yaklaşık 29 bin kadının mamografi görüntülerini inceleyebilen yapay zeka geliştirdi.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan çalışmada algoritmanın, mamogramları okurken, hastanın geçmişini bilmemesine rağmen iki doktorun birlikte teşhis koyması kadar doğru sonuçlar elde ettiği görüldü.

Yapay zekanın teşhislerinin tek bir doktorun koyduğu teşhisten daha doğru olduğu tespit edildi.

Tek bir radyolog ile kıyaslandığında yapay zekanın hatalı pozitif teşhis (mamogramın hatalı olarak anormal görülmesi) oranının yüzde 1.2, hatalı negatiflerinin de (kanserin gözden kaçırılması) yüzde 2.7 az olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2018’de dünyada 627 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirdi.

Meme kanseri hastalarına ‘genetik test’ önerisi

Cerrahlar:

”Meme kanseri teşhisi konan tüm hastalar için genetik test yaptırılması gerekmektedir.”

Amerikan Meme Cerrahları Birliği:

”Kalıtsal kanser riskleri arttıkça genetik testlerin önünde bulunan engellerin azalması gerekmektedir..

Geçmişte test yaptıran ve yaptırmayan meme kanseri hastalarında benzer oranda gen mutasyonları bulunduğuna ilişkin bir çalışmanın geçen aralık ayında yayımlanmasının ardından, meme kanseri teşhisi konan tüm hastalara genetik test yapılması önerisinde bulunulan kılavuz yayımladık..

Kılavuzda ayrıca, yeni tanımlanmış meme kanseri bağlantılı genleri kontrol etmek için geçmişte genetik testlerden geçen meme kanseri hastalarının yeniden değerlendirilmesini önerdik..

Herkesin sahip olduğu tümör baskılayıcı BRCA1 ve BRCA2 genlerinin birinde veya ikisinde bir kusur veya mutasyon meydana gelmesi halinde meme kanseri olasılığının arttığını belirttik.”

Çalışmanın yazarlarından Dr. Peter Beitsch:

”BRCA1 ve BRCA2 de dahil olmak üzere belli başlı 11 gende mutasyonun meme kanserine yol açabileceği biliniyor. Geçmişte genetik test yapmak zor ve pahalı”

Amerikan Meme Cerrahları Birliği Başkanı Dr. Walton Taylor:

”Test yaptırma masrafları zaman içinde düştü.”

Tüm meme kanserlerinin yüzde 10’unun kalıtsal olduğu biliniyor.

İLGİLİ HABER

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top