GÜNDEM

CNN Türk boykotunun perde arkası!

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

CHP ile CNN Türk arasında ipler nasıl koptu? 

CHP’nin CNN Türk’ü boykot kararının arkasında, kanala iki kez davet edilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun son anda yayına çıkarılmadığı olaylar dizisi yatıyor

CHP’nin yönetim organı MYK’da gündeme gelen CNN Türk’ü boykot önerisinin hemen ardından haber kanalının yöneticileri Basınla İlişkiler ve Kurumsal İletişimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan ve Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun basın danışmanı Okan Konuralp ile görüştüler.

Görüşmenin üstünden 24 saat geçtikten sonra Tuncay Özkan CNN Türk’ü boykot çağrısı yaptı. Peki boykot kararına giden süreçte neler yaşandı?

CNN Türk 31 Mart Yerel Seçimine iki hafta kala üst üste iki kez CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu canlı yayına davet etti ama yayınlar son anda iptal edildi. İptal edilen yayınlar için televizyonun üst yönetiminden hiç kimse, Kılıçdaroğlu’na bir gerekçe göstermedi.

CHP Genel Başkanı’nın davet edilip ekrana çıkarılmadığı iki program şunlardı:

  • Hande Fırat’ın Gece Görüşü ve
  • Buket Aydın’ın “40”…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan yayınların iptal gerekçesi için o dönem CNN Türk’ün genel müdür koltuğunda oturan Bora Bayraktar’a, Demirören Medya Grubu’nun o günkü medya grup başkanı Mehmet Soysal’a ve patron Meltem Demirören’e ulaşmaya çalıştı ama telefonlarına yanıt veren olmadı.

Seçime kısa bir süre kala yaşanan bu olayın yanı sıra CNN Türk ekranlarından yapılan, CHP’nin belediye meclisi üyeleri arasında teröristler olduğu, CHP’nin PKK ile işbirliği yaptığı vb. yayınlar da partililerin tepkisini çekmeye devam etti. Boykot önerisi o günlerde de konuşulmuştu ama parti yönetimi, seçime günler kala medya ile kavga eden CHP görüntüsü vermekten kaçındı. Ancak parti yöneticileri, Kılıçdaroğlu’na yapılanın “her şeyden önce nezaketsizlik” olduğu konusunda hemfikirdi.

MYK’da değerlendirilen boykot önerisinin ardından Tuncay Özkan ve Okan Konuralp, görüştükleri CNN Türk yöneticilerine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılanın kabul edilemez olduğunu ve 24 saat içinde bunu telafi edecek bir yanıt beklediklerini ifade ettiler. Ancak o yanıt gelmedi. CNN Türk yönetiminden ya da Demirören ailesinden Kılıçdaroğlu’nu arayıp bir izahta bulunan olmadı. Bunun üzerine Tuncay Özkan boykot açıklamasını yaptı.

BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA

Yerel seçimlerden bu yana yaklaşık bir yıl geçti, peki bardağı taşıran damla ne oldu?

Bu süre zarfında CNN Türk’ü, Demirören Medya Grubunda çalışan gazeteciler aracılığıyla defalarca uyardıklarını ifade eden CHP yönetimi, “Ahmet Hakan’ın programında Fethullah Gülen ile görüştüğü iddia edilen CHP Parti Meclisi üyesi Gökhan Günaydın’a söz hakkı tanınmaması ve arkadaşımıza hakaret edilmesi bu meseleyi bizim için kabul edilemez bir noktaya taşıdı” diyorlar.

CHP yöneticileri şunları söyledi:

“Her programda bize hakaret ediliyor, FETÖ’cülük vb. suçlamalarına yanıt vermemiz engelleniyor, konuklar, o programlara davet edilen arkadaşlarımıza karşı ağıza alınmayacak ifadeler kullanıyor. Durum bu hale gelince boykot bizim için kaçınılmaz oldu.”

İLGİLİ HABER

gazeteduvar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

To Top
%d blogcu bunu beğendi: