'Genelkurmay Başkanlığı olarak iki kere Milli Güvenlik Kuruluna getirdik'

‘Libya ile ilgili gelişmeler Doğu Akdeniz’deki sorunun en batı sınırıyla ilgili bir olayla karşı karşıyayız’

‘Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatleri var. Bu hakkı uluslararası sözleşmelerden alıyor’

İlker Başbuğ

İlker Başbuğ:

”Kıta sahanlığı denildiği zaman ana kara parçalarıyla bağlantılı bir konu. Kıta sahanlığı ana kara parçalarının, kara sularınınbaşladığı çizgiden 200 deniz mili gideceksiniz. 200 deniz mili uzaklıktaki deniz tabanındaki doğalgaz, petrolün çıkarılması ve kullanılması hakkını veriyor. Münhasır ekonomik bölge deniz yatağının üstündeki bütün su bölgelerini içeriyor”

‘MÜNHASIR EKONOMİK BÖLGE İLAN ETMEKTE GEÇ KALDIK’

İlker Başbuğ:

”Doğu Akdeniz’de en uzun sahil Türkiye..’.Benim ne kıta sahanlığımı ne ekonomik münhasır bölgeleri hakkımı adalar kesemez..

Güney Kıbrıs yönetimi kendisini Kıbrıs yönetimi kabul ediyor, bu söz konusu değil. Birinci temel sorun o..

İkinci temel nokta Adaların bu konuda münhasır ekonomik bölgelerinin, kıta sahanlığı olması tezinden Yunanistan hareket ediyor. Dediğim gibi esas sorun Adalar konusunda düğümleniyor..

Burada belki en çok üzerinde durmamız gereken nokta Türkiye münhasır ekonomik bölgelerin ilan edilmesinde biraz gecikmeli hareket ettik. Genelkurmay Başkanlığı olarak iki kere Milli Güvenlik Kuruluna getirdik. Münhasır ekonomik bölge konusu genel olarak getirildi. Bazı ülkelerle gecikmezsizin, ki bunlardan bir tanesi Libya idi. Hatta bazı ülkelerle uyum sağlanmazsa biz tek taraflı ilan edelim dendi. Yaklaşık 10 senelik süreçten bahsediyoruz. Bugün yapılması gereken 10 sene önce yapılmalıydı. O zaman belki hiç ses çıkmazdı”

İLGİLİ HABER

cumhuriyet.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: